• Посилання скопійовано

Підвищення зарплати особі, що перебуває у відпустці по догляду за дитиною, є можливим

У нас на підприємстві трудових договорів немає. Чи потрібно при підвищенні заробітної плати по підприємству підвищувати зарплату декретницям?

Законодавство під трудовим договором розуміє не окремий документ з відповідною назвою, а угоду між працівником та роботодавцем, за якою працівник зобов'язується:

1) виконувати роботу, визначену цією угодою;

2) підлягати внутрішньому трудовому розпорядку.

Своєю чергою роботодавець (власник підприємства, установи, організації або уповноважений ним орган чи фізична особа) за трудовим договором зобов'язується:

1) виплачувати працівникові заробітну плату;

2) забезпечувати умови праці, необхідні для виконання роботи, передбачені законодавством про працю, колективним договором та угодою сторін (ст. 21 КЗпП).

Отже, якщо на підприємстві використовується праця найманих працівників, вважається, що з цими працівниками укладено трудові договори. Тому неправильно говорити про відсутність на такому підприємстві трудових договорів.

Iз наведеного розуміння трудового договору в ст. 21 КЗпП випливає, що сума заробітної плати визначається угодою сторін.

Жінка-мати, що має дитину віком до 3-х років, або інша особа, що фактично доглядає дитину, має право на відпустку по догляду за такою дитиною. На період такої відпустки за особою зберігається відповідна посада (місце роботи). Під час такої відпустки, що є чи не найтривалішим різновидом відпустки за трудовим законодавством, на підприємстві може бути підвищено заробітну плату.

Приймаючи рішення, підвищувати заробітну плату (оклад) особі, що перебуває у відпустці по догляду за дитиною, чи ні, слід враховувати, що під час цієї відпустки може виникнути підстава для здійснення їй певних виплат за рахунок підприємства (виплата відпусткових) або за рахунок ФСС з ТВП (наприклад допомоги при вагітності та пологах у разі нової вагітності). Якщо особа перебувала у відпустці по догляду за дитиною тривалий час, ці виплати здійснюються виходячи з посадового окладу.

Приймаючи рішення про підвищення заробітної плати такій особі, варто враховувати:

1) домовленості з цим працівником;

2) загальний рівень підвищення зарплати на підприємстві, у т. ч. працівникам на аналогічних посадах;

3) розмір мінімальної зарплати.

Трудове законодавство спеціально не передбачає обов'язку підвищувати заробітну плату певним працівникам (зокрема тим, що перебувають у відпустці по догляду за дитиною) пропорційно чи порівняно з іншими працівниками1. Якщо роботодавець і працівник не передбачили цього у трудовому договорі, підвищення заробітної плати конкретному працівникові є необов'язковим і залишається на розсуд роботодавця.

1 Таке підвищення, проте, може бути передбачено колективним чи трудовим договором.

Водночас слід враховувати, що рівень заробітної плати (посадового окладу, якщо передбачено виплату лише посадового окладу) не повинен бути нижчим від мінімально встановленого рівня заробітної плати.

Олексій КРАВЧУК, к. ю. н., доцент, аудитор

До змісту номеру