Наше підприємство в листопаді 2012 року сплатило за добровільне медичне страхування працівників за півроку (до квітня 2013 року включно). Чи є страховка перехідною сумою, чи треба ділити її на частини та відносити до відповідних періодів, за які її було сплачено, з метою річного перерахунку ПДФО?
Відповідно до пп. 164.2.16 ПКУ, до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу фізособи, зокрема, включаються: сума пенсійних внесків у межах недержавного пенсійного забезпечення відповідно до закону, страхових платежів (страхових внесків, страхових премій), внесків на пенсійні вклади, внесків до фонду банківського управління, сплачена будь-якою особою — резидентом за таку фізособу чи на її користь, крім сум, що сплачуються:
— особою-резидентом, що визначається вигодонабувачем (бенефіціаром) за такими договорами;
— одним із членів сім'ї першого ступеня споріднення платника податку;
— роботодавцем-резидентом за свій рахунок за договорами довгострокового страхування життя або недержавного пенсійного забезпечення1.
1 Якщо така сума не перевищує 15% нарахованої роботодавцем суми заробітної плати працівнику протягом кожного звітного податкового місяця, за який вноситься страховий платіж (страховий внесок, страхова премія) або сплачується пенсійний внесок, внесків до фондів банківського управління, але не більш як п'яти розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом про Держбюджет на відповідний рік, з розрахунку за місяць за сукупністю таких внесків.
Згідно з пп. 14.1.47 ПКУ, додатковими благами є кошти, матеріальні чи нематеріальні цінності, послуги, інші види доходу, що виплачуються (надаються) фізособі податковим агентом, якщо такий дохід не є заробітною платою та не пов'язаний з виконанням обов'язків трудового найму або не є винагородою за цивільно-правовими угодами, укладеними з такою фізособою (крім випадків, прямо передбачених нормами розділу IV ПКУ). А згідно із п. 3.5 Iнструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Держкомстату України від 13.01.2004 р. №5, внески підприємств згідно з договорами добровільного медичного страхування працівників не належать до фонду оплати праці.
Отже, суми, сплачені роботодавцем за медстрахування працівника, є додатковим благом, потрапляють до річного оподатковуваного доходу такого працівника та підлягають оподаткуванню ПДФО на загальних підставах за ставкою, визначеною відповідно до п. 167.1 ПКУ (15% — 17%).
При цьому, оскільки такий дохід отримується фізособою у негрошовій формі, сума ПДФО об'єкта оподаткування визначатиметься за правилами, визначеними пунктом 164.5 ПКУ, тобто вона має бути розрахована виходячи з доходу у вигляді внесків, визначеного за звичайними цінами та помноженого на «натуральний» коефіцієнт.
Зауважимо також, що в Податковому розрахунку за формою №1ДФ суми сплачених роботодавцем страхових платежів за працівників необхідно відобразити за ознакою доходу 124.
Щодо таких сум у річному перерахунку доходів працівника зазначимо таке. Підпунктом 169.4.2 ПКУ визначено, що, зокрема, за наслідками кожного звітного податкового року під час нарахування заробітної плати за останній місяць звітного року роботодавець зобов'язаний здійснити, у тому числі за місцем застосування податкової соціальної пільги, з урахуванням положень абзацу другого пункту 167.1 ПКУ, перерахунок суми доходів, нарахованих такому працівникові у вигляді заробітної плати, а також суми наданої податкової соціальної пільги.
Оскільки додаткове благо не є доходом у вигляді заробітної плати, то суми страхових платежів, сплачених роботодавцем за договором добровільного медичного страхування працівників, не беруть участі в річному перерахунку доходів.
Михайло СТЕПАНОВ, «Дебет-Кредит»