Які платники податків зобов'язані подавати звітність до податкових органів в електронній формі?
Схожі запитання дедалі частіше надходять на гарячу лінію «Дебету-Кредиту». Проблема в тому, що з набранням чинності ПКУ права деяких платників податків на самостійне обрання способу подання податкової декларації були обмежені.
Пункт 49.3 ПКУ передбачає три способи подання податкової декларації до податкового органу:
а) особисте подання платником податків або уповноваженою на це особою;
б) надіслання поштою з повідомленням про вручення та з описом вкладеного;
в) засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації електронного підпису підзвітних осіб.
Зазначеним пунктом передбачено, що обрання одного з названих способів здійснюється «за вибором платника податків, якщо інше не передбачено цим Кодексом».
Поряд із цим, згідно з п. 49.4 ПКУ, платники податків, що належать до великих та середніх підприємств, подають податкові декларації до органу державної податкової служби в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації електронного підпису підзвітних осіб у порядку, визначеному законодавством. Тобто в електронній формі зобов'язані подавати звітність платники податків, що належать до великих та середніх підприємств. Класифікація підприємств залежно від кількості працюючих та обсягу валового доходу від реалізації продукції за рік на малі, середні або великі підприємства передбачена у ч. 7 ст. 63 ГКУ.
Фізособи не належать до категорії підприємств. А ті фізособи, що зареєстровані у встановленому законом порядку як СПД, згідно зі ст. 1 Закону «Про державну підтримку малого підприємництва»1, — належать до категорії суб'єктів малого підприємництва. Це означає, що незалежно від обсягів доходів та незалежно від кількості працюючих фізичні особи не зобов'язані подавати звітність до податкових органів в електронному вигляді.
Зазначимо також, що в Україні функціонують суб'єкти господарювання, які не є підприємствами (організації, заклади, установи тощо). Такі суб'єкти, на нашу думку, незалежно від кількості працюючих та обсягів доходів, теж не зобов'язані подавати звітність в електронному вигляді.
Загальні ознаки суб'єктів, що належать до категорії підприємств, визначено у ст. 63 ГКУ (до них, зокрема, належать приватні, державні, комунальні підприємства, кооперативні підприємства, господарські товариства). Наголосимо, що господарські товариства, зокрема товариства з обмеженою відповідальністю, належать до категорії підприємств.
Малими, згідно з ч. 7 ст. 63 ГКУ, є підприємства, у яких «середньооблікова чисельність працюючих за звітний (фінансовий) рік не перевищує 50 осіб, а обсяг валового доходу від реалізації продукції (робіт, послуг) за цей період не перевищує 70 млн грн»2.
1 Закон України від 19.10.2000 р. №2063-III «Про державну підтримку малого підприємництва».
2 Сьогодні законодавство вже не містить категорії «валовий дохід», тож, на нашу думку, в 2011 році слід використовувати розмір валового доходу за декларацією про прибуток за 2010 рік, коли таке поняття ще існувало (щодо наступних років — слід чекати на зміни у законодавстві).
Обидва критерії, на нашу думку, повинні виконуватися одночасно. Наприклад, якщо працюючих менше ніж 50 осіб, але ВД перевищує 70 млн грн, таке підприємство вже не належить до категорії малих.
Отже, обов'язок з подання податкових декларацій до податкових органів в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації електронного підпису підзвітних осіб поширюється на юридичних осіб, що належать до категорії підприємств, у яких середньооблікова чисельність працюючих за звітний (фінансовий) рік перевищує 50 осіб та/або обсяг валового доходу від реалізації продукції (робіт, послуг) за цей період перевищує 70 млн грн.
Олексій КРАВЧУК, к. ю. н., аудитор