Увага! Звітність з РРО за червень за новою чи старою формою?
! СГД, що використовують РРО
З 01.07.2011 р. набрав чинності Наказ ДПАУ від 31.03.2011 р. №185 «Про внесення змін до деяких нормативно-правових актів ДПА України». Ним фактично у новій редакції було викладено Порядок реєстрації, опломбування та застосування РРО. Однак більша частина змін стосувалася періоду після 01.01.2012 р. Найбільш актуальним нововведенням є оновлення форми № ЗВР-1. Її необхідно було використовувати для складання звіту щодо використання РРО за червень, який суб'єкти господарювання мають подати до 15 липня 2011 року.
Проте наказом Мінфіну від 29.06.2011 р. №782 вищезгаданий наказ ДПАУ було скасовано. Своєю чергою, мінфінівський наказ набирає чинності 11.07.2011 р. З огляду на це до 11 липня діяла одна форма (ф. ЗВР-1 у редакції наказу ДПАУ від 31.03.2011 р. №185), а після цієї дати — інша форма (затверджена наказом ДПАУ від 01.12.2000 р. №614).
Проте у своїх усних консультаціях контролери зазначають, що звіт за ф. ЗВР-1 буде прийматися без урахування змін, передбачених наказом ДПАУ від 31.03.2011 р. №185, тобто за старою формою. Хочеться зауважити, що, незважаючи не дискусійність цього питання, самі зміни не можна назвати «революційними», адже вони мають більше косметичний характер.
Так, наказом ДПАУ від 31.03.2011 р. №185 змінено особу, яка підписує разом із головбухом звіт: «Директор» замінили на «Уповноважена особа суб'єкта господарювання». I потім усе повернули на свої місця...
Варто також зазначити, що сам наказ Мінфіну, цілком імовірно, також може бути скасовано, оскільки чинне законодавство не наділяє Міністерство фінансів України повноваженням скасовувати накази ДПАУ (ДПСУ). Відповідне право має лише Кабмін.
Наказ Міністерства фінансів України від 29.06.2011 р. №782 чинний з 11.07.2011 р.
Строки корисного використання ОЗ встановлюються платником самостійно
! Платникам податку на прибуток
ДПАУ зазначає, що строк корисного використання об'єкта ОЗ переглядається в разі зміни очікуваних економічних вигід від його використання, але він не може бути меншим, ніж визначений у п. 145.1 ПКУ.
Амортизація об'єкта ОЗ нараховується виходячи з нового строку корисного використання починаючи з місяця, наступного за місяцем зміни строку корисного використання.
Лист ДПАУ від 23.05.2011 р. №9544/6/15-0315
Затверджено Методрекомендації із застосування регістрів бухобліку МП
! Малим підприємствам
Мінфін затвердив Методрекомендації із застосування регістрів бухгалтерського обліку малими підприємствами, які призначені для ведення обліку суб'єктами малого підприємництва — юрособами, які мають право ведення спрощеного обліку доходів і витрат.
Йдеться про підприємства, які підпадають під критерії п. 154.6 ПКУ (для яких на період з 01.04.2011 р. до 01.01.2016 р. установлена ставка податку на прибуток 0%) та які не зареєстровані платниками ПДВ.
Цей наказ визначає систему регістрів, порядок і спосіб реєстрації та узагальнення інформації у них без застосування подвійного запису для складання Спрощеного фінзвіту.
Обсяги господарських операцій відображаються у регістрах у гривнях (з копійками), а операції в іноземній валюті — у гривнях, шляхом перерахування суми в іноземній валюті на дату здійснення операції.
Систематизація господарських операцій здійснюється в:
1) Журналі 1-мс обліку активів;
2) Журналі 2-мс обліку капіталу і зобов'язань;
3) Журналі 3-мс обліку доходів;
4) Журналі 4-мс обліку витрат.
Iнформація з журналів 1-мс і 2-мс використовується для складання Балансу (ф. №1-мс), а з журналів 3-мс і 4-мс — Звіту про фінансові результати (ф. №2-мс) Спрощеного фінансового звіту.
Наказ Міністерства фінансів України від 15.06.2011 р. №720 чинний з 15.06.2011 р., див. у наступних числах «ДК»
Особливості сплати екоподатку
! Платникам екоподатку
ДПАУ зазначає, що якщо платник з початку звітного року не планує здійснення викидів, скидів забруднюючих речовин, утворення радіоактивних відходів протягом звітного року, то він має повідомити про це ДПС за місцем розташування джерел забруднення та скласти заяву про відсутність у нього у звітному році об'єкта обчислення екоподатку. Iнакше платник повинен подавати податкові декларації (п. 250.9 ПКУ). Водночас платник зобов'язаний повідомляти про всі об'єкти оподаткування й об'єкти, пов'язані з оподаткуванням, органи ДПС за місцезнаходженням таких об'єктів.
У разі зміни відомостей про об'єкт оподаткування, а саме: зміна типу, найменування, місцезнаходження або стану об'єкта оподаткування — платник надає зазначене повідомлення за ф. №20-ОПП з оновленою інформацією до ДПС за місцезнаходженням об'єкта оподаткування, щодо якого відбулися зміни.
Лист ДПАУ від 06.05.2011 р. №8565/6/15-0816 див. у наступних числах «ДК»
Підстави для проведення перевірок платників податків
! Платникам податків
Органи ДПС мають право звернутися до платників та інших суб'єктів інформаційних відносин із письмовим запитом про надання інформації, необхідної для виконання покладених на ДПС функцій, завдань, і її документального підтвердження (п. 73.3 ст. 73 ПКУ).
Письмовий запит про надання інформації надсилається платнику або іншим суб'єктам інформаційних відносин за наявності хоча б однієї з таких підстав:
1) за результатами аналізу податкової інформації, отриманої в установленому порядку, виявлено факти, що свідчать про порушення платником податкового, валютного законодавства, законодавства у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму та іншого законодавства, контроль за додержанням якого покладено на ДПС;
2) для визначення рівня звичайних цін на товари (роботи, послуги) під час проведення перевірок;
3) в інших випадках, визначених ПКУ.
Платники та інші суб'єкти інформаційних відносин зобов'язані надавати інформацію, визначену у запиті ДПС, та її документальне підтвердження протягом 1 міс. з дня, наступного за днем надходження запиту (якщо інше не передбачено ПКУ).
У разі ненадання пояснення та їх документальних підтверджень протягом 10 робочих днів з дня його отримання ДПС має право на проведення документальної позапланової перевірки.
Лист ДПАУ від 27.04.2011 р. №7971/6/23-4015/346 див. у наступних числах «ДК»
Коли подавати декларацію про максимальні роздрібні ціни на підакцизні товари
! Iмпортерам підакцизних товарів
ДМСУ затвердила Порядок приймання ДМСУ від імпортерів підакцизних товарів декларацій про максимальні роздрібні ціни на підакцизні товари.
Порядком встановлено, що Декларація про максимальні роздрібні ціни на підакцизні товари подається уповноваженою особою імпортера підакцизних товарів ДМСУ не пізніше ніж за 5 к.д. до дати встановлення максимальних роздрібних цін.
Декларація не приймається у разі подання пізніше ніж за 5 к.д. до дати встановлення у ній максимальних роздрібних цін, а також у разі невідповідності її форми тій, що визначена наказом.
Наказ ДМСУ від 25.06.2011 р. №541 чинний з 06.07.2011 р.
Зміни у Методрекомендаціях з перевірки порівнянності показників фінзвітності
! Бухгалтерам
Мінфін вніс зміни до Методичних рекомендацій з перевірки порівнянності показників фінансової звітності (наказ Мінфіну від 22.12.2008 р. №1524).
Змінами зазначені Методрекомендації приведено у відповідність до оновленої ф. №2-м «Звіт про фінансові результати», затвердженої наказом Мінфіну від 24.01.2011 р. №25 (чинний з 01.04.2011 р.).
Наказ Міністерства фінансів України від 15.06.2011 р. №722 чинний з 15.06.2011 р., див. у наступних числах «ДК»
При продовженні терміну відрядження слід внести зміни до наказу і зазначити причини
! Бухгалтерам
ДПА зазначає, що до складу витрат, що враховуються при визначенні об'єкта оподаткування, включаються суми добових у розмірі, не більшому за встановлену підпунктом 140.1.7 ПКУ норму, за наявності наказу про відрядження, відміток уповноваженої службової особи Державної прикордонної служби України у закордонному паспорті або документі, що його замінює, а також документів, що підтверджують зв'язок відрядження з господарською діяльністю платника податку.
Отже, при продовженні терміну відрядження на термін більший, ніж передбачено наказом про відрядження, необхідно внести зміни до наказу, в якому зазначаються підстави для такого продовження.
ДПА у Львівській області
Оформлення результатів камеральних перевірок
! Платникам податків
ДПАУ надала примірну форму Акта про результати камеральної перевірки податкової декларації (розрахунку) щодо окремих загальнодержавних та місцевих податків і зборів у зв'язку з тим, що певні податкові декларації приймаються без попередньої перевірки зазначених у них показників.
Зареєстровані у ДПС декларації підлягають камеральній перевірці, яка проводиться у приміщенні органу ДПС на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях (пп. 75.1.1 ПКУ), посадовими особами ДПС без будь-якого спецрішення керівника цього органу або скерування. Такій перевірці підлягає вся податкова звітність суцільним порядком. При цьому згода платника на перевірку та його присутність під час її проведенні не є обов'язковими (п. 76.1 ПКУ).
Якщо за результатами перевірки встановлено порушення, робиться запис у декларації та складається Акт про результати камеральної перевірки даних, задекларованих у податковій звітності щодо окремих загальнодержавних та місцевих податків і зборів. Акт складається у 2-х примірниках і підписується посадовими особами органу, які проводили перевірку, та після реєстрації в органі ДПС вручається або надсилається для підписання протягом 3-х р. д. (ст. 42 р. II ПКУ).
Акт про результати камеральної перевірки податкових декларацій (розрахунків) не складається:
1) за наявності помилок у поданій платником податків податковій декларації (розрахунку);
2) якщо до початку проведення камеральної перевірки податкової декларації (розрахунку) платник подав нову звітну чи уточнюючу декларацію (розрахунок) з виправленими показниками.
Лист ДПАУ від 21.06.2011 р. №17197/7/15-0617 див. у наступних числах «ДК»
У разі помилки в Уточнюючому розрахунку подається новий
! Платникам ПДВ
Згідно з Порядком заповнення і подання податкової звітності з ПДВ, затвердженим наказом ДПАУ від 25.01.2011 р. №41, у разі якщо у майбутніх податкових періодах платник податків самостійно виявляє помилки, що містяться у раніше поданій ним декларації, він зобов'язаний надіслати уточнюючий розрахунок до такої декларації за формою, встановленою на дату подання уточнюючого розрахунку.
Таким чином, виправлення помилок, допущених при заповненні Уточнюючого розрахунку, здійснюється тільки шляхом подання нового Уточнюючого розрахунку.
За матеріалами порталу www.dtkt.com.ua
Лікарняний для працівників, які працюютьза змінним графіком
! Роботодавцям
Департамент соцстрахування та партнерства відповів на запит щодо оплати листка непрацездатності працівникові, який працює за змінним графіком.
Оскільки підсумований облік робочого часу кожного працівника здійснюється за табелем виходів на роботу та затвердженим графіком роботи (змінності) за обліковий період, а також вихід на роботу у середині зміни законодавством не передбачено, на думку Департаменту, у разі коли робоча зміна за графіком розпочалася у період тимчасової непрацездатності працівника та переходить на іншу добу, листок непрацездатності має видаватися на термін до закінчення робочої зміни.
Відповідно до цього Мінсоцполітики пропонує МОЗ внести відповідні уточнення до Iнструкції про порядок видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян (наказ МОЗ від 13.11.2001 р. №455).
Крім того, за рекомендацією Мінпраці Виконавча дирекція ФСС з ТВП прийматиме до зарахування оплачені за рахунок коштів Фонду години протягом всієї тривалості робочої зміни, яка переходить на іншу добу, якщо на початок зміни застрахована особа була непрацездатною.
Лист Мінсоцполітики від 05.05.2011 р. №149/18/99-11 див. у наступних числах «ДК»
Відповідальність при самостійному виявленні помилок у декларації
! Платникам податків
ДПАУ зазначає, що платник, який до початку його перевірки контролюючим органом самостійно виявляє факт заниження ПЗ минулих податкових періодів, повинен:
1) або надіслати уточнюючий розрахунок і сплатити суму недоплати та штраф у розмірі 3% від такої суми до подання такого уточнюючого розрахунку;
2) або відобразити суму недоплати у складі декларації з цього податку, що подається за податковий період, наступний за періодом, у якому виявлено факт заниження ПЗ, збільшену на суму штрафу у розмірі 5% від такої суми, з відповідним збільшенням загальної суми грошового зобов'язання з цього податку.
Крім того, при самостійному виявленні платником заниження суми ПЗ нараховується пеня на суму заниження за весь період заниження з розрахунку 120% річних облікової ставки НБУ, що діє на день заниження.
Лист ДПАУ від 03.06.2011 р. №10407/6/16-1515-26
Сплата земельного податку фізособами-СПД
! Фізособам-СПД
ДПАУ нагадує, що платники плати за землю (крім фізосіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу ДПС за місцем розташування земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому ст. 46 ПКУ, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями.
Суб'єктами права власності на землю є громадяни та юрособи — на землі приватної власності (ст. 80 Земельного кодексу).
Відповідно до ст. 126 Земельного кодексу документи, що посвідчують право на земельну ділянку, це:
1) держакт, яким посвідчується право власності на земельну ділянку;
2) державний акт на право постійного користування, яким посвідчується право постійного користування ділянкою;
3) договір оренди землі, яким посвідчується право оренди земельної ділянки.
Якщо державний акт на право власності за земельну ділянку надано фізособі-СПД у порядку, встановленому чинним законодавством (відповідно до чинного Указу №32/99 (з 19.01.99 р. до 20.07.2007 р.) та згідно з договором купівлі-продажу земельної ділянки у зазначений термін), і земельну ділянку, надану для здійснення підприємницької діяльності, використовує сам підприємець, то лише такий підприємець — платник ЄП звільняється від сплати земельного податку.
Лист ДПАУ від 17.05.2011 р. №13724/7/17-0317
Підстава для недопущення ДПС для проведення перевірки
! Платникам податків
ДПАУ роз'яснила питання допуску посадових осіб органів ДПС до проведення перевірки.
Статтею 81 ПКУ від 02.12.2010 р. №2755-VI визначено умови та порядок допуску посадових осіб органів ДПС до проведення документальних виїзних і фактичних перевірок.
Так, посадові особи органу ДПС мають право приступити до проведення документальної виїзної та фактичної перевірки за наявності підстав для їх проведення, визначених ПКУ, та за умови надання скерування на проведення таких перевірок. Підстави для проведення перевірок визначено, зокрема, у ст. 77, 78 і 80 ПКУ.
При цьому ненадання платникові скерування на проведення перевірки або надання скерування, оформленого з порушенням вимог, — підстава для недопущення посадових (службових) осіб ДПС до проведення документальної виїзної чи фактичної перевірки. Відмова платника від допуску до перевірки на інших підставах не дозволяється.
Лист ДПАУ від 10.05.2011 р. №5593/5/23-4015/377 див. у наступних числах «ДК»
Новини підготувала Світлана ЦАРУК, «Дебет-Кредит»