• Посилання скопійовано

Чек з РРО зробили після закінчення роботи закладу: чи буде штраф?

Індивідуальна податкова консультація ДПСУ від 27.03.2025 №1683/ІПК/99-00-07-03-01 ІПК

Суттєво. ДПСУ вважає, що, якщо ФОП продовжує обслуговування клієнтів поза межами графіку роботи господарської одиниці, формування фіскальних касових чеків на товари (послуги) у цей період не є порушенням порядку проведення розрахунків.

! СГ, які застосовують РРО/ПРРО

Державна податкова служба України у зв’язку із надходженням звернення фізичної особи — підприємця <…> (далі — Підприємець) від <…>, про надання індивідуальної податкової консультації, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі — Кодекс), повідомляє таке.

Відповідно до звернення, Підприємець перебуває на спрощеній системі оподаткування (платник єдиного податку ІІ групи), здійснює діяльність у сфері надання перукарських послуг.

Підприємець просить надати індивідуальну податкову консультацію з такого питання (в контексті звернення):

Чи не буде вважатись порушенням, якщо фіскальний чек на реєстраторі розрахункових операцій (далі — РРО) буде сформований після закінчення робочого часу, наприклад о 21:15?

Правові засади застосування реєстраторів розрахункових операцій та/або програмних реєстраторів розрахункових операцій (далі — РРО/ПРРО) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг встановлені Законом України від 06 липня 1995 року №265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (далі — Закон №265) та нормативно-правовими актами, прийнятими на його виконання.

Дія Закону №265 поширюється на усіх суб’єктів господарювання (далі — СГ), їх господарські одиниці та представників (уповноважених осіб) СГ, які здійснюють розрахунки у готівковій та/або безготівковій формі у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а порядок проведення таких розрахунків встановлено статтею 3 такого Закону.

Відповідно до пункту 9 статті 3 Закону №265 суб’єкти господарювання, які здійснюють розрахунки в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням електронних платіжних засобів, платіжних чеків, жетонів тощо), при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для виконання платіжної операції зобов’язані щоденно створювати у паперовій та/або електронній формі РРО (за виключенням автоматів з продажу товарів (послуг) або ПРРО фіскальні звітні чеки у разі здійснення розрахункових операцій.

Ця норма враховує особливості роботи РРО, які повинні забезпечувати створення у паперовій та/або електронній формі фіскальних звітних чеків (щоденних Z-звітів) за кожний робочий день.

Пунктом 2 Вимог щодо реалізації фіскальних функцій реєстраторами розрахункових операцій для різних сфер застосування, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 18 лютого 2002 року №199 із змінами та доповненнями (далі — Вимоги №199), наведено визначення «зміна» — це період роботи РРО від реєстрації першої розрахункової операції після виконання Z-звіту до виконання наступного Z-звіту.

У примітках, наведених у додатку «Формат і розрядність даних, що зберігаються у фіскальній пам’яті» до Вимог №199 доводиться важливе уточнення: максимальна тривалість зміни РРО не повинна перевищувати 24 години.

Оскільки в добі всього 24 години (тобто, день триває з 0 годин ранку та закінчується 24 годиною вночі), при щоденній роботі з РРО Z-звіт необхідно виконувати щодня.

Слід зазначити, що упродовж робочого дня не заборонено відкривати нову зміну роботи РРО/ПРРО за умови закриття попередньої.

Враховуючи викладене вище, як відповідь на питання повідомляємо, що наведені вище нормативно-правові акти не встановлюють зв’язку між графіком роботи господарської одиниці та касової техніки, а визначають лише обов’язок проведення розрахунків із її використанням. Якщо Підприємець продовжує обслуговування клієнтів поза межами графіку роботи її господарської одиниці, формування фіскальних касових чеків на товари (послуги) у цей період не буде призводити до порушення порядку проведення розрахунків.

У відповідності до пункту 52.2 статті 52 Кодексу податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію та діє в межах законодавства яке було чинним на момент надання такої консультації.1

1 Ця індивідуальна податкова консультація діє до зміни/втрати чинності норм законодавства, щодо яких надано індивідуальну податкову консультацію.

До змісту номеру