• Посилання скопійовано

Коментар 3 до Закону України від 10.10.2024 №4015-ІХ

Зміни для ФОПів — торговців пальним

Закон №4015 (див. «ДК» №44/2024) вже прийнятий Верховною Радою, але ще на підписі у Президента. Поки чекаємо підпису, розгляньмо одну з новацій цього законопроєкту — авансові внески з ПДФО для ФОПів — торговців пальним.

Загальні моменти

Законопроєктом №11416-д (який після підписання Головою Верховної Ради України отримав статус закону і номер 4015) запроваджено авансовий внесок з ПДФО для ФОПів на загальній системі, які торгують пальним уроздріб. Відповідні зміни внесено до п. 177.5 ПКУ: змінено редакцію пп. 177.5.1, пп. 177.5.3, п. 177.10 ПКУ, додано новий пп. 177.5.1-1 ПКУ та у розділі ХХ «Перехідні положення» додано новий п. 34. З’ясуймо, як саме справлятиметься цей авансовий внесок.

За чинними нині правилами пп. 177.5.1 ПКУ всі ФОПи на загальній системі сплачують щоквартальні авансові платежі до 20 квітня, до 20 липня і до 20 жовтня, авансовий платіж за четвертий календарний квартал не розраховують і не сплачують. Тепер запроваджується щомісячний авансовий внесок тільки для тих ФОПів, які торгують пальним уроздріб, і при цьому вони звільняються від сплати щоквартальних авансових платежів.

Авансові платежі чи авансові внески?

Звертаємо увагу, що квартальні аванси з ПДФО називаються авансовими платежами, а щомісячні аванси роздрібних торговців пальним — авансовими внесками. Різниця істотна і полягає у порядку визначення їх суми та у строках сплати:

авансові платежі ФОП розраховує самостійно згідно з фактичними даними обліку доходів і витрат, тобто сума авансового платежу залежить від результатів роботи ФОПа у звітному кварталі. Немає чистого доходу — немає й авансового платежу. Авансові платежі сплачують після закінчення I, II та III кварталу до 20 квітня, до 20 липня і до 20 жовтня.

авансові внески визначені у твердій сумі: 30, 45 або 60 тис. грн за кожне місце роздрібної торгівлі пальним і сплачуються до закінчення поточного місяця не пізніше 20 числа. Авансові внески сплачують незалежно від того, чи був чистий дохід від роздрібного продажу пального у поточному місяці, чи ні.

Хто сплачуватиме новий авансовий внесок з ПДФО?

Щомісячний авансовий внесок сплачуватимуть ФОПи, які здійснюють роздрібну торгівлю пальним, за кожне місце роздрібної торгівлі пальним, інформація щодо якого внесена до Єдиного реєстру ліцензіатів та місць обігу пального станом на перше число поточного місяця. Тобто ФОПи, які торгують пальним уроздріб на АЗС або скрапленим газом у балонах зі спеціалізованого транспортного засобу, мають ліцензію на роздрібну торгівлю пальним і зареєстровані як платники акцизного податку, які реалізують пальне (пп. 212.1.15 ПКУ).

Для потреб справляння авансових внесків скрапленим газом потрібно вважати пропан або суміш пропану з бутаном, скраплений газ природний, інші гази, за кодами згідно з УКТ ЗЕД 2711 11 00 00, 2711 12 11 00, 2711 12 19 00, 2711 12 91 00, 2711 12 93 00, 2711 12 94 00, 2711 12 97 00, 2711 13 10 00, 2711 13 30 00, 2711 13 91 00, 2711 13 97 00, 2711 14 00 00, 2711 19 00 00 та/або які обліковуються в системі електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового за умовним кодом 2711 у літрах, приведених до температури 15 °С.

Який розмір щомісячного авансового внеску?

Авансовий внесок сплачують за кожне місце роздрібної торгівлі пальним у фіксованій сумі у таких розмірах:

— 30 тис. грн — для місця роздрібної торгівлі пальним, на якому реалізують виключно скраплений газ. Зокрема, це стосується АЗС, на яких реалізують виключно скраплений газ, та спеціалізованих ТЗ;

— 45 тис. грн — за кожне місце роздрібної торгівлі пальним, на якому реалізують кілька видів пального і при цьому частка реалізації скрапленого газу в літрах, приведених до температури 15 °C, у загальному обсязі реалізованого протягом попереднього місяця пального становить 50 і більше відсотків;

— 60 тис. грн за кожне місце, для якого не виконуються дві вищенаведені умови.

Авансові внески сплачують за місяць!

Якщо на перше число поточного місяця інформація про такі місця роздрібної торгівлі пальним внесена до Єдиного реєстру ліцензіатів та місць обігу пального, то за цей місяць потрібно сплатити авансовий внесок. Приміром, якщо ФОП стабільно торгує пальним уроздріб, то на кожне перше число місяця для нього буде ця умова і він сплачуватиме авансовий внесок за цей місяць. Якщо ФОП припинить таку діяльність у якомусь місяці, за цей останній місяць також потрібно буде сплатити авансовий внесок, адже на перше число інформація про його АЗС або транспортні засоби була в Єдиному реєстрі ліцензіатів та місць обігу пального.

У які строки сплачувати щомісячний авансовий внесок та які санкції за прострочення сплати?

Авансові внески з ПДФО сплачують щомісяця не пізніше ніж 20 числа поточного місяця, і на цю дату вони вважаються узгодженим грошовим зобов’язанням. А це означає, що за несвоєчасну сплату авансових внесків настає відповідальність.

Якщо ФОП не сплачує узгодженої суми авансового внеску у ці строки, до нього застосовується штраф згідно зі ст. 124 ПКУ:

— у разі затримки до 30 к. д. включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов’язання, — у розмірі 5% погашеної суми податкового боргу;

— у разі затримки більше ніж 30 к. д., наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов’язання, — у розмірі 10% погашеної суми податкового боргу.

Які правила ведення обліку доходів ФОПа та авансових внесків?

Авансові внески є невід’ємною частиною ПДФО. А це означає, що їх треба зараховувати у рахунок сплати ПДФО за підсумками річного декларування. Проте є нюанси.

За підсумками року ФОП проводить остаточний розрахунок ПДФО і при цьому враховує сплачені авансові платежі та авансові внески, якщо факт сплати підтверджено документально. Але є різниця у врахуванні платежів та внесків.

Авансові платежі зменшують річну суму ПДФО до сплати. Якщо авансових платежів сплачено більше, ніж нараховано податку за підсумками року, сума переплати переноситься на наступний рік або її можна повернути як переплату за правилами, передбаченими ст. 43 ПКУ.

Авансові внески, сплачені ФОПами — роздрібними торговцями пальним, теж враховуються на зменшення річної суми ПДФО, але сума перевищення внесків над сумою ПДФО на наступний рік не переноситься і поверненню не підлягає. Якщо ФОП продає не тільки пальне у місці його роздрібного продажу (це головним чином стосується АЗС), а ще й алкогольні напої, тютюн, а також непідакцизні товари, надає послуги тощо, він повинен вести окремий облік доходів і витрат від діяльності:

— з роздрібної торгівлі пальним;

— з роздрібної торгівлі алкогольними напоями та/або тютюновими виробами, яка здійснюється за адресою місця роздрібної торгівлі пальним;

— інші види діяльності.

Як порахувати суму авансового внеску

Щоб визначити, який авансовий внесок сплачувати — 45 тис. грн чи 60 тис. грн, кожного місяця потрібно аналізувати обсяги продажу пального за попередній місяць на конкретному місці торгівлі у літрах, приведених до температури 15 °C. Якщо більше ніж половина такого обсягу становить скраплений газ, у поточному місяці треба буде сплатити 45 тис. грн, якщо менше ніж половина — то 60 тис. грн.

Коли починають застосовуватися ці зміни?

Правила справляння авансових внесків з ПДФО почнуть застосовуватися з першого числа місяця, в якому набере чинності Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у період дії воєнного стану» — тобто заднім числом, як і обіцяли. Наприклад, якщо цей закон набере чинності у жовтні 2024 року, то авансовий внесок потрібно буде сплатити вже за жовтень.

Для сплати авансових внесків з ПДФО за перший місяць дії нових правил передбачено особливий строк сплати: 20 к. д. з дати набрання чинності Законом №4015. Таке грошове зобов’язання у вигляді авансового внеску вважається узгодженим у момент його виникнення в останній день цього особливого строку.

Автор: Єгорова Юлія

До змісту номеру