• Посилання скопійовано

Куди сплачувати ПДФО за гіг-спеціалістів, якщо є відокремлений підрозділ в іншому районі?

ТОВ зареєстроване у Подільському районі м. Києва та має невідокремлений структурний підрозділ в Оболонському районі, через який провадиться діяльність ТОВ та який не уповноважений нараховувати, утримувати і сплачувати (перераховувати) податки до бюджету. ТОВ є резидентом «Дія.Сіті» й уклало гіг-контракти з гіг-спеціалістами (послуги гіг-спеціалістом надаються віддалено або на території структурного підрозділу). Куди сплачувати ПДФО за гіг-спеціалістів?

У ЗІР ДПС міститься така відповідь щодо ПДФО та резидентів «Дія.Сіті»:

«Особливості оподаткування доходів спеціалістів резидентів Дія.Сіті встановлені п. 170.14-1 ПКУ, відповідно до п. 170.14-1.1 якого податковим агентом платника податку — спеціаліста резидента Дія.Сіті під час нарахування (виплати) на його користь доходів у вигляді заробітної плати, інших заохочувальних та компенсаційних виплат або інших виплат і винагород, які нараховуються (виплачуються, надаються) платнику податку у зв’язку з трудовими відносинами чи у зв’язку з виконанням гіг-контракту, укладеного у порядку, передбаченому Законом №1667, є резиденти Дія.Сіті. Згідно з пп. 170.14-1.2 ПКУ за ставкою, визначеною п. 167.2 ПКУ (5%), оподатковуються доходи платника податку — спеціаліста резидента Дія.Сіті, що виплачуються на його користь резидентом Дія.Сіті у вигляді:

а) заробітної плати;

б) винагороди за гіг-контрактом, укладеним у порядку, передбаченому Законом №1667, у тому числі винагороди за створення та перехід прав на твори, створені на замовлення;

в) авторської винагороди за створення службового твору та перехід прав на службові твори.

При цьому спеціалісти резидента Дія.Сіті — це гіг-спеціалісти, що виконують роботу (надають послуги) на замовлення та на користь (в інтересах) резидента Дія.Сіті на підставі гіг-контракту, укладеного в порядку, передбаченому Законом №1667, та/або особи, які перебувають із резидентом Дія.Сіті у трудових відносинах (пп. 14.1.283 ПКУ).

Крім того, відповідно до пп. 170.14-1.3 ПКУ, положення пп. 170.14-1.2 ПКУ застосовуються до загального (річного) оподатковуваного доходу у вигляді заробітної плати чи винагороди, що нараховується (виплачується, надається) платнику податку у зв’язку з трудовими відносинами чи у зв’язку з виконанням гіг-контракту, розмір якого не перевищує еквівалент 240 000 євро за календарний рік за офіційним курсом гривні щодо євро, встановленим Національним банком України станом на 1 січня звітного податкового року.

При цьому з метою розрахунку такого розміру до нього не включається дохід спеціаліста резидента Дія.Сіті, оподаткований податковим агентом — резидентом Дія.Сіті у порядку, передбаченому пп. 170.14-1.4 та 170.14-1.5 ПКУ, за ставкою, встановленою п. 167.1 ПКУ (18 відс.). У разі якщо сума отриманого доходу перевищує зазначений розмір, до суми такого перевищення застосовується ставка, встановлена п. 167.1 ПКУ, при цьому платник податків зобов’язаний відобразити суму такого перевищення у складі загального місячного (річного) оподатковуваного доходу за відповідний звітний рік та подати річну декларацію про майновий стан і доходи відповідно до ПКУ і самостійно сплатити податок на доходи фізичних осіб зі суми такого перевищення.

У разі якщо податковий агент — резидент Дія.Сіті у відповідний календарний місяць не відповідав вимогам, визначеним п. 2, 3 ч. 1 ст. 5 Закону №1667, такий податковий агент зобов’язаний у межах податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків — фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого ЄСВ самостійно нарахувати ПДФО за ставкою, встановленою п. 167.1 ПКУ, щодо доходів спеціалістів резидента Дія.Сіті, передбачених у пп. «а» — «б» пп. 170.14-1.2 ПКУ, що були виплачені протягом такого календарного місяця, та сплатити його до подання податкового розрахунку.

При цьому сума такого сплаченого податку податковим агентом не включається до складу загального місячного (річного) оподатковуваного доходу спеціалістів резидента Дія.Сіті (пп. 170.14-1.5 ПКУ).

Отже, дохід у вигляді заробітної плати, нарахований працівникам, які перебувають із резидентом Дія.Сіті у трудових відносинах, оподатковується ПДФО за ставкою 5 відс., за умови дотримання всіх вимог, визначених п. 170.14-1 ПКУ.

Наказом Мінфіну від 27.03.2023 №154 внесено зміни до Наказу Мінфіну від 14.01.2011 №11 «Про бюджетну класифікацію» із змінами, згідно з якими для резидентів Дія.Сіті введено окремий код класифікації доходів бюджету 11011200 «Податок на доходи фізичних осіб із доходів спеціалістів резидента Дія.Сіті».

У зв’язку з цим резиденти «Дія.Сіті» мають сплачувати ПДФО на бюджетні рахунки, відкриті на ім’я територіальних громад за зазначеним кодом.

Інформація про реквізити рахунків для сплати ПДФО резидентом Дія.Сіті розміщена на субсайтах вебпорталу ДПС.

На жаль, вичерпної відповіді на поставлене запитання немає. І ПКУ не містить прямих норм щодо питання, куди ТОВ має сплачувати ПДФО за гіг-спеціалістів. Тож редакція надіслала звернення до ДПС і отримала таку відповідь:

«Підпунктом 14.1.30 ПКУ передбачено, що поняття «відокремлені підрозділи» для розд. IV ПКУ вживається у значені, визначеному Господарським кодексом України.

Згідно зі ст. 55 ГКУ, суб’єктами господарювання визнаються учасники господарських відносин, які здійснюють господарську діяльність, реалізуючи господарську компетенцію (сукупність господарських прав та обов’язків), мають відокремлене майно і несуть відповідальність за своїми зобов’язаннями у межах цього майна, крім випадків, передбачених законодавством. При цьому зазначені суб’єкти мають право відкривати свої філії, представництва, інші відокремлені підрозділи без створення юридичної особи.

Статтею 64 ГКУ визначено порядок організації структури підприємств, відповідно до якої підприємство може складатися з виробничих структурних підрозділів (виробництв, цехів, відділень, дільниць, бригад, бюро, лабораторій тощо), а також функціональних структурних підрозділів апарату управління (управлінь, відділів, бюро, служб тощо).

Функції, права та обов’язки структурних підрозділів підприємства визначаються положеннями про них, які затверджуються у порядку, встановленому статутом підприємства або іншими установчими документами.

При цьому підприємство самостійно визначає свою організаційну структуру, встановлює чисельність працівників і штатний розпис.

Водночас при створенні підприємством філії, представництва, відділення та інших відокремлених підрозділів питання про розміщення таких підрозділів підприємства необхідно погоджувати з відповідними органами місцевого самоврядування в установленому законодавством порядку.

Порядок сплати (перерахування) ПДФО до бюджету передбачено ст. 168 ПКУ, відповідно до якої ПДФО, утриманий з доходів резидентів, підлягає зарахуванню до бюджету згідно з нормами Бюджетного кодексу України від 08 липня 2010 року №2456-VI зі змінами та доповненнями (далі — БКУ).

Відповідно до ч. 2 ст. 64 БКУ, ПДФО (крім податку, визначеного абз. 5 ч. 2 ст. 64 БКУ), який сплачується (перераховується) податковим агентом — юридичною особою (її філією, відділенням, іншим відокремленим підрозділом) чи представництвом нерезидента — юридичної особи, зараховується до відповідного бюджету за їх місцезнаходженням (розташуванням) в обсягах ПДФО, нарахованого на доходи, що сплачуються фізичній особі.

У разі якщо відокремлений підрозділ не уповноважений нараховувати (сплачувати) ПДФО за такий відокремлений підрозділ, усі обов’язки податкового агента виконує юридична особа. ПДФО, нарахований працівникам відокремленого підрозділу, перераховується до місцевого бюджету за місцезнаходженням такого відокремленого підрозділу.

Юридична особа за своїм місцезнаходженням та місцезнаходженням не уповноважених сплачувати податок відокремлених підрозділів сплачує (перераховує) суми утриманого ПДФО на відповідні рахунки, відкриті в органах, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів, за місцезнаходженням відокремлених підрозділів (пп. 168.4.4 ПКУ)».

Це означає, що в цьому разі ПДФО потрібно сплачувати до місцевого бюджету Оболонського району м. Києва, тобто за загальними правилами сплати ПДФО із заробітної плати працівників відокремлених підрозділів.

Звертаємо увагу, що ця консультація надана редакції «Дебету-Кредиту», тому щодо цього запитання рекомендуємо самостійно звернутися до ДПС, аби отримати відповідь уже на свою адресу.

Автор: Галина Казначей

До змісту номеру