Як оплачувати надурочні роботи за підсумованого обліку робочого часу, якщо обліковий період — рік?
Обліковий період установлюється в колективному договорі підприємства (а за його відсутності — наказом керівника). Він охоплює робочий час і години роботи у вихідні та святкові дні, години відпочинку.
Щоденна або щотижнева тривалість робочого часу, встановлена графіком, може коливатися протягом облікового періоду, але загальна сума годин роботи за обліковий період має дорівнювати нормі робочого часу в обліковому періоді.
Обліковим періодом при підсумованому обліку робочого часу, як правило, є місяць. В окремих випадках застосовують інші облікові періоди: декада (10 календарних днів місяця), квартал, півріччя, рік тощо. У сільському господарстві (в рільництві) може застосовуватися обліковий період від початку весняно-польових до закінчення осінньо-польових робіт. Для окремих категорій працівників морського, річкового та залізничного транспорту обліковим періодом може бути тур (час з моменту появи на роботу для поїздки до моменту появи на роботу для наступної поїздки) (п. 6 Методрекомендацій №1381).
1 Методичні рекомендації щодо застосування підсумованого обліку робочого часу, затверджені наказом Мінпраці від 19.04.2006 р. №138.
Які виплати здійснюють працівникам наприкінці кожного місяця та наприкінці облікового періоду?
Наприкінці кожного місяця впродовж облікового періоду працівникам нараховують належну їм заробітну плату згідно з чинними умовами оплати праці:
— основну заробітну плату (оклад);
— доплати і надбавки, в тому числі за роботу у нічний та вечірній час;
— надбавки;
— премії;
— за роботу у святкові дні та неробочі дні (визначені ст. 73 КЗпП).
При цьому слід пам'ятати, що замінити роботу у святкові та неробочі дні на інший день відпочинку, якщо за графіком змінності при підсумованому обліку робочого часу саме на такий день припадала зміна працівника, не можна. Адже в такому разі працівник не виконає встановленої йому норми робочого часу! Принаймні такою була позиція Мінсоцполітики, наведена у листі від 09.12.2014 р. №922/13/155-14.
Саме тому подвійна оплата за роботу під час свят у такому режимі відбувається одразу (наприкінці місяця), а не наприкінці облікового періоду.
Отже, після закінчення місяця фактично відпрацьовані у святкові та неробочі дні години оплачують за нормами, зазначеними у ст. 107 КЗпП, у подвійному розмірі:
1) відрядникам — за подвійними відрядними розцінками;
2) працівникам, праця яких оплачується за годинними або денними ставками, — в розмірі подвійної годинної або денної ставки;
3) працівникам, які отримують місячні оклади: в розмірі одинарної годинної або денної ставки понад оклад, — якщо робота у святковий та неробочий дні провадилася в межах місячної норми робочого часу.
Подвійна оплата передбачається і для надурочних годин, але наприкінці облікового періоду (ст. 106 КЗпП).
За погодинною системою оплати праці робота в надурочний час оплачується в подвійному розмірі годинної ставки.
Компенсація надурочних робіт шляхом надання відгулу не допускається. Та ось порахувати ці надурочні години (навіть якщо працівник у певному місяці відпрацьовує кількість годин, яка перевищує кількість, встановлену його індивідуальним графіком) можна лише після закінчення облікового періоду!
Адже загальна кількість надурочних годин за обліковий період визначається як різниця між фактично відпрацьованим часом і нормою годин за цей період.
Крім того, до закінчення облікового періоду слід пам'ятати про залізне правило: надурочні роботи не повинні перевищувати для кожного працівника чотирьох годин протягом двох днів поспіль і 120 годин на рік.
Обліковуємо робочий час працівникам правильно
У листі від 05.03.2019 р. №259/0/206-19 (див. «ДК» №18/2019, коментар «ДК») фахівці Мінсоцполітики наголосили, що заробітну плату працівникам нараховують на підставі табеля обліку використання робочого часу, в якому чітко фіксується фактичне використання робочого часу, а саме робляться позначки про:
- фактично відпрацьований час;
- відпрацьовані години за місяць:
- надурочні;
- вечірні;
- нічні години роботи;
- години роботи у святкові, неробочі, вихідні дні;
- інші відхилення від нормальних умов.
Саме тому слід вести достовірний облік робочого часу кожного працівника для уникнення запитань щодо того, як же визначити наднормові години.
Визначення годинної ставки для оплати надурочних
Як ми вже з'ясували, надурочні виплачують наприкінці облікового періоду. Для надурочних годин передбачається подвійна оплата, але наприкінці облікового періоду (ст. 106 КЗпП).
Для визначення годинної ставки для оплати надурочних годин необхідно місячний оклад працівника поділити на середньомісячну кількість годин за обліковий період, яка має розраховуватися з урахуванням норми тривалості робочого часу за цей період, встановленої з дотриманням вимог ст. 50, 51, 53 КЗпП.
Середньомісячну кількість годин за обліковий період розраховують шляхом ділення норми тривалості робочого часу за обліковий період на кількість місяців в обліковому періоді.
Галина КАЗНАЧЕЙ, «Дебет-Кредит»