Коментар
До індивідуальної податкової консультації Державної податкової служби України від 04.12.2019 р. №1721/6/99-00-04-07-03-15/ІПК
Бонуси покупцям: ПДФО та ВЗ
Податківці в ІПК ДПС від 04.12.2019 р. №1721/6/99-00-04-07-03-15/ІПК (див. «ДК» №07/2020) розповіли, чи виникає у фізосіб дохід у разі отримання бонусу внаслідок використання бонусної програми магазину.
ДПС зазначає, що згідно з п. 164.2 ПКУ до доходів, які включаються до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу, зокрема, належать:
— дохід, отриманий платником податку як додаткове благо (крім випадків, передбачених ст. 165 ПКУ) у вигляді вартості безоплатно отриманих товарів (робіт, послуг), визначеної за правилами звичайної ціни (пп. «е» пп. 164.2.17 ПКУ);
— інші доходи, крім зазначених у ст. 165 ПКУ (пп. 164.2.20 ПКУ).
Податковий агент, який нараховує (виплачує) оподатковуваний дохід на користь платника податку, зобов’язаний сплатити до бюджету ПДФО у повному обсязі відповідно до порядку, визначеного ст. 168 ПКУ (до зазначених вище доходів застосовується ставка податку 18%).
Відповідно до цього податківці зазначають, що порядок оподаткування ПДФО (а також ВЗ за ставкою 1,5%) залежить від того, яким чином покупцеві надаються бонуси:
— якщо нарахування бонусів на користь фізособи здійснюється у вигляді умовних балів, які в майбутньому така особа має право обміняти на товари (роботи, послуги), тобто фактично безоплатно отримати товари (роботи, послуги), то вартість таких товарів (робіт, послуг) включається до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податків як додаткове благо з відповідним оподаткуванням;
— якщо такі бонуси нараховуються у грошовій формі, тобто на рахунок фізособи зараховуються кошти, то сума таких бонусів включається до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податків як інший дохід та оподатковується ПДФО на загальних підставах.
При цьому податківці зауважують, що неможливість персоніфікувати платників податків, які отримують дохід, не може бути підставою для звільнення такого платника від сплати відповідних податків та зборів.
А як бути у ситуації, коли за рахунок бонусів покупець отримує товар не безкоштовно, а зі знижкою? Податківці, на жаль, цього питання не висвітлили. Але ризик застосування фіскального підходу тут є.
За пп. «е» пп. 164.2.17 ПКУ, до доходу потрапляє сума знижки звичайної ціни (вартості) товарів (робіт, послуг), індивідуально призначеної для такого платника податку. Чи вважати знижку в межах бонусної програми індивідуально призначеною? Сподіваємося, що ні. Адже покупець для отримання цієї знижки повинен виконати певні умови, які є однаковими для всіх. Тобто заробити право на неї може будь-хто. Хоча податківці в цьому випадку можуть наголошувати на застосуванні пп. 164.2.20 ПКУ, за яким до оподатковуваного доходу потрапляють інші доходи платника податку, про які в ПКУ немає окремої норми щодо звільнення від оподаткування (додатково див. «ДК» №1-2/2020)!
Та в такому разі доведеться отримувати від усіх покупців, що користуються бонусною програмою, їхній ІПН. І не забувати, що документи, пов’язані з виплатою доходів, з яких утримуються податки, які не мають РНОКПП або серії та номера паспорта, вважаються оформленими з порушенням вимог законодавства України (п. 70.13 ПКУ).
Як свідчить коментована ІПК, вартість безоплатно отриманих покупцями товарів, робіт, послуг, коштів у вигляді бонусів вже потрібно відображати в формі №1ДФ. І при цьому потрібно щось вирішувати зі сплатою ПДФО та ВЗ. Адже якщо дохід надається в негрошовій формі, то утримати податки немає з чого.
Але наразі така ІПК є роз’ясненням, наданим тому платнику податків, який її замовив. Решта можуть брати її до відома. Та якщо така позиція податківців стане сталою і використовуватиметься при всіх податкових перевірках, клопоту у продавців, які застосовують бонусні програми, побільшає.
Станіслав Горбовцов,
«Дебет-Кредит»