• Посилання скопійовано

Чи потрібно вводити в експлуатацію орендовані ОЗ?

Підприємство орендує у ФОПа на 3-й групі ЄП основні засоби. Чи потрібно орендарю вводити їх в експлуатацію? Як присвоювати інвентарний номер?

Методологічні засади формування у бухобліку інформації про оренду необоротних активів та її розкриття у фінзвітності регулюються нормами П(С)БО 14 та Методичними рекомендаціями з бухобліку основних засобів.

Вартість об'єкта оренди орендар відображає на позабалансовому рахунку 01 «Орендовані необоротні активи». Вона визначається відповідно до акта приймання-передачі. Iнформація про доходи й витрати, пов'язані з об'єктами оперативного лізингу, відображається в примітках до фінзвітності. Відповідно, при розірванні чи закінченні строку договору оренди та поверненні орендованого об'єкта орендар знімає з позабалансового рахунку.

Позаяк право власності на такий об'єкт оренди до орендаря не переходить, то, відповідно, амортизація на такий об'єкт не нараховується.

Зазначимо, що акт №ОЗ-1 застосовується для оформлення зарахування до складу основних засобів окремих об'єктів, для обліку введення їх в експлуатацію, за винятком тих випадків, коли введення об'єктів у дію повинно, відповідно до законодавства, оформлятися в особливому порядку, для оформлення внутрішнього переміщення основних засобів із одного цеху (відділу, дільниці) в інший, для оформлення передачі основних засобів зі складу (із запасу) в експлуатацію, а також для виключення зі складу основних засобів при передачі іншому підприємству (організації).

Своєю чергою, основні засоби — матеріальні активи, які підприємство утримує з метою використання їх у процесі виробництва/діяльності або постачання товарів, надання послуг, здавання в оренду іншим особам або для здійснення адміністративних і соціально-культурних функцій, очікуваний строк корисного використання (експлуатації) яких більше одного року (або операційного циклу, якщо він довший за рік).

Однак орендовані ОЗ не перебувають у власності орендаря і, відповідно, не є його активами, тож він їх не утримує.

Таким чином, вважаємо, що застосування акта №ОЗ-1 та проведення операції з введення в експлуатацію орендованих ОЗ є недоречним, оскільки введення в експлуатацію здійснюється безпосередньо власником таких ОЗ (орендодавцем).

Зауважимо, що орендовані об'єкти основних засобів можуть залишатися з інвентарним номером орендодавця (якщо таких інвентарних номерів орендарем не присвоєно об'єктам основних засобів). Iнвентарні номери орендованих об'єктів в цьому випадку слугують виключно для контролю збереженості цих активів та можуть застосовуватися в аналітичному забалансовому обліку орендованих ОЗ виключно на розсуд ТОВ-орендаря. Оскільки законодавчо порядку присвоєння інвентарних номерів орендованим ОЗ не встановлено, це можна зробити шляхом видання відповідного наказу керівника, в якому навести перелік ОЗ, їхні інвентарні номери, що присвоєні орендодавцем, і, відповідно, інвентарні номери, що присвоєні орендарем.

Станіслав ГОРБОВЦОВ, «Дебет-Кредит»

До змісту номеру