ФОП — платник ЄП III групи здійснює діяльність з допомоги в рослинництві та надання в оренду сільгосптехніки. Яку звітність та куди потрібно подавати?
Звітність платника ЄП
ФОПи — платники ЄП III групи, які протягом року отримували дохід від здійснення підприємницької діяльності та не перевищили граничні річні обсяги доходу, подають до контролюючих органів податкову декларацію платника єдиного податку — фізособи-підприємця за місцем податкової адреси (п. 296.4 ПКУ).
Така декларація подається протягом 40 к. д. після закінчення звітного кварталу. Декларація подається наростаючим підсумком за I квартал, півріччя, 9 місяців та рік.
ЄСВ
Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 4 Закону про ЄСВ1, ФОПи, зокрема які обрали спрощену систему оподаткування, є платниками ЄСВ. Отже, такі ФОПи один раз на рік до 10 лютого року, що настає за звітним періодом, подають Звіт про суми нарахованого за себе ЄСВ за формою згідно з додатком 5 до Порядку №4352.
1 Закон України від 08.07.2010 р. №2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування».
2 Порядок формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затверджений наказом Мінфіну від 14.04.2015 р. №435.
Крім того, якщо ФОП має найманих працівників (або укладає договори цивільно-правового характеру з фізособами), він зобов'язаний подавати звіт про суми нарахованого ЄСВ з доходу таких фізосіб за формою згідно з додатком 4 до Порядку №435.
Звіт з ЄСВ подається до контролюючого органу за місцем реєстрації підприємця протягом 20 к. д., що настають за останнім днем місяця, у якому нараховано такий дохід.
Форма №1ДФ
У разі якщо ФОП здійснює будь-яку виплату доходу фізособам (зокрема, працівникам) він зобов'язаний подати звіт за ф. №1ДФ про суми нарахованого/виплаченого доходу у строк протягом 40 к. д., наступних за останнім днем кварталу, у якому було виплачено/нараховано такий дохід. Такий розрахунок подається до контролюючого органу за місцем реєстрації ФОПа.
Крім того, податківці наполягають і на відображенні в розрахунку за ф. №1ДФ виплат на користь інших фізосіб-підприємців (без утримання з них податків).
ПДВ
Якщо підприємець сплачує ЄП за ставкою 3% і є платником ПДВ, то він зобов'язаний подавати декларацію платника ПДВ не пізніше 20 числа наступного за звітним місяця (або протягом 40 днів з дня закінчення звітного кварталу у разі обрання квартального періоду для звітування з ПДВ).
Про те, як звітують новостворені підприємці, платники ЄП III групи, див. «ДК» №38/2019.
Станіслав ГОРБОВЦОВ, «Дебет-Кредит»