• Посилання скопійовано

Відображення допомоги у зв'язку із вагітністю та пологами в звіті з ЄСВ

Як додати до таблиці 5 за минулий звітний період інформацію про відпустку у зв'язку із вагітністю та пологами? Чи донараховується ЄСВ на таку допомогу, якщо її розмір за місяць менший за мінімальну зарплату?

Насамперед слід пам'ятати про правила розрахунку такої допомоги. Ми докладно їх розглядали у «ДК» №3/2019. I наголошували: декретні незалежно від страхового стажу оплачуються у розмірі 100% середньої заробітної плати. Але за ст. 26 Закону №11051 сума декретних із розрахунку на місяць не має перевищувати розміру максимальної величини бази нарахування ЄСВ та не може бути меншою за розмір допомоги, обчислений із мінімальної заробітної плати, встановленої на час настання страхового випадку.

Отже, потрібно розрахувати дві середньоденні зарплати: одну — виходячи із фактичних доходів працівниці (але не більше 15 мінімальних зарплат за кожен місяць, який потрапляє до розрахункового періоду), другу — виходячи із мінімальної зарплати, поділеної на 30,44. I далі при розрахунку суми допомоги слід застосовувати більший з цих показників.

Таким чином, законодавчо встановлено правила, завдяки яким місячна сума допомоги дотягується до мінімальної зарплати. А отже, за працівницю виходячи із фактично нарахованого доходу сплачується хоча б мінімальний страховий внесок з ЄСВ. Але, звісно, так виходить не завжди. Адже часто відпустка у зв'язку із вагітністю та пологами починається не з першого числа місяця і закінчується не останнім числом.

Нарахування ЄСВ у випадку, коли декретні в окремих місяцях менші за мінімальну зарплату, розглядалося у роз'ясненні ДПI у Шевченківському районі м. Києва від 17.02.2017 р.

Сума ЄСВ для роботодавця визначається шляхом множення розрахованої суми допомоги у зв'язку із вагітністю та пологами за кожен місяць окремо на розмір ЄСВ, встановлений Законом про ЄСВ2 для зазначеної категорії платників.

1 Закон України від 23.09.99 р. №1105-XIV «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування».

2 Закон України від 08.07.2010 р. №2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування».

Якщо сума допомоги у зв'язку із вагітністю та пологами за повний місяць становить менше мінімального розміру заробітної плати, ЄСВ розраховується як добуток розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на місяць, за який нараховується зазначена сума, та ставки ЄСВ у розмірі 22%.

Якщо листок непрацездатності починається протягом місяця, де загальна сума нарахованого доходу (сума заробітної плати за відпрацьований час та суми допомоги) становить менше мінімального розміру, ЄСВ розраховується як добуток розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на місяць, за який нараховується зазначений дохід, та ставки ЄСВ у розмірі 22%.

У разі якщо листок непрацездатності закінчується протягом місяця, де сума допомоги не перевищує розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на місяць, за який нараховується заробітна плата (дохід), сума ЄСВ розраховується як добуток розміру мінімальної заробітної плати та ставки ЄСВ у розмірі 22%.

Але щодо останнього місяця відпустки у зв'язку із вагітністю та пологами, якщо вона надавалася не за цілий місяць, у податківців є уточнення. Адже в місяці нарахування декретних роботодавець ще не знає, чи буде який-небудь інший дохід (наприклад, зарплата) в такому останньому місяці. А отже, не знає точно і загальну суму місячного доходу та не може заздалегідь точно визначити базу нарахування ЄСВ.

Тож у ЗIР (підкатегорія 301.09) податківці зазначають: «Якщо у попередніх звітних періодах на суму допомоги у зв'язку із вагітністю та пологами нараховано ЄСВ виходячи із фактичного розміру сум такої допомоги, який становить менше мінімальної заробітної плати, необхідно здійснити донарахування до розміру мінімальної заробітної плати та відобразити у звіті за звітний період, на який припадає останній місяць такого лікарняного, за кодом типу нарахувань «13», за умови що інші доходи не нараховувалися. При цьому відповідальність до такого роботодавця не застосовується».

Отже, в місяці нарахування допомоги за останній місяць (якщо відпустка у зв'язку із вагітністю та пологами надавалася в цьому місяці не за цілий місяць) можна нарахувати ЄСВ виходячи із фактичного розміру допомоги, яка припадає на цей місяць. Але потім в останньому місяці за потреби робиться донарахування ЄСВ (у таблиці 6 воно відображається окремим рядком із кодом типу нарахувань «13»).

Ганна БИКОВА, «Дебет-Кредит»

До змісту номеру