• Посилання скопійовано

Чи можна збільшити статутний капітал за рахунок поворотної фіндопомоги?

Чи можуть засновники, які прийняли рішення про збільшення статутного капіталу, поповнити його за рахунок раніше наданої поворотної фінансової допомоги?

Статтею 86 ГКУ визначено, що вкладами учасників та засновників господарського товариства можуть бути будинки, споруди, обладнання та інші матеріальні цінності, цінні папери, права користування землею, водою та іншими природними ресурсами, будинками, спорудами, а також інші майнові права (включаючи майнові права на об'єкти інтелектуальної власності), кошти, у тому числі в іноземній валюті.

Забороняється використовувати для формування статутного (складеного) капіталу товариства бюджетні кошти, кошти, одержані у кредит та під заставу, векселі, майно державних (комунальних) підприємств, яке відповідно до закону (рішення органу місцевого самоврядування) не підлягає приватизації, та майно, що перебуває в оперативному управлінні бюджетних установ, якщо інше не передбачено законом.

Можливість збільшення статутного капіталу в розмірі заборгованості податківці розглядали у листі від 15.02.2016 р. №3174/6/99-99-19-02-02-15. Зокрема, вони зазначають, що можливість збільшення засновником, який одночасно є кредитором ТОВ, статутного капіталу підприємства за рахунок погашення кредиторської заборгованості, сформованої таким підприємством раніше, шляхом внесення до його статутного капіталу майнових прав на зазначену кредиторську заборгованість чинним законодавством не передбачена.

Отже, вважаємо, що підприємство повинне повернути засновникові суму ПФД, яку він зможе внести як поповнення статутного капіталу. Сплата статутного капіталу відображається за кредитом рахунку 46 «Неоплачений капітал».

Як варіант, підприємство може оформити внесення засновником коштів до збільшення статутного капіталу до каси підприємства готівкою і одночасно її виплатити йому як повернення ПФД. Але при цьому необхідно зважати на граничні суми розрахунків готівкою між суб'єктами господарювання та фізособами. Зокрема, п. 6 Положення №1481 передбачено, що суб'єкт господарювання має здійснювати розрахунки готівкою протягом одного дня з однією фізособою у розмірі не більше 50000 тис. грн.

1 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затверджене постановою Правління НБУ від 29.12.2017 р. №148.

У бухобліку така операція відображається бухгалтерськими записами: Д-т 301 К-т 46 та Д-т 658 К-т 301.

Станіслав ГОРБОВЦОВ, «Дебет-Кредит»

До змісту номеру