• Посилання скопійовано

Придбаваємо «малоцінку»: коли — МШП, а коли — МНМА

Починаємо цикл статей, присвячених обліку «малоцінки». У першій статті відповідаємо на два основні запитання: які активи слід відображати у складі МШП або МНМА та як формується первісна вартість «малоцінки».

Що вважається «малоцінкою» та коли вона є оборотним активом, а коли — необоротним

За п. 3 НП(С)БО 1 оборотні активи — гроші та їх еквіваленти, що не обмежені у використанні, а також інші активи, призначені для реалізації чи використання протягом операційного циклу чи протягом дванадцяти місяців з дати балансу.

За п. 6 П(С)БО 9 малоцінні та швидкозношувані предмети (далі — МШП) — це матеріальні активи, що використовуються протягом не більше одного року або нормального операційного циклу, якщо він більше одного року. Саме вони належать до запасів та оборотних активів.

А необоротні активи — це активи, які не є оборотними. «Малоцінка» зі строком використання більше року має відображатися у складі інших необоротних матеріальних активів (як малоцінні необоротні матеріальні активи — МНМА). Це випливає з п. 5 П(С)БО 7.

Згідно з цими визначеннями «малоцінка» зі строком використання менше 12 місяців має відображатися у складі оборотних активів, а «малоцінка» зі строком використання більше 12 місяців має відображатися у складі необоротних активів. Залишилося лише визначитись із тим, що, власне, таке «малоцінка»?

У національних стандартах бухгалтерського обліку часто трапляються згадки про малоцінні матеріальні активи, але чіткого їх визначення немає. Виходячи з практики вживання «малоцінкою» є саме матеріальні активи (для бухобліку нематеріальних активів вартість не має значення).

Виходячи із визначення МШП за П(С)БО 9 можливість визначення вартісного критерію для «малоцінки» у складі запасів (МШП) не встановлено.

А що вважати за малу ціну необоротної «малоцінки» (МНМА), підприємства вирішують самостійно. Таке право їм дає п. 5.2 П(С)БО 7. Отже, так само, як і для ОЗ, підприємства в наказі про облікову політику затверджують вартісний критерій, вище за який необоротні матеріальні активи, як правило, потраплять до ОЗ, а нижче — до МНМА.

Чому ми зазначаємо «як правило»? Тому що, крім ОЗ, є ще й інші необоротні матеріальні активи (їх перелік якраз і наведено в п. 5.2 П(С)БО 7). Їх подано певними групами, до яких виходячи з їх назви належать специфічні види необоротних матеріальних активів (інвентарна тара, предмети прокату тощо).

Облік «малоцінки» у складі запасів

За Iнструкцією №291 МШП слід відображати в обліку на рахунку 22.

За дебетом рахунку 22 «Малоцінні та швидкозношувані предмети» за первісною вартістю відображаються придбані (отримані) або виготовлені малоцінні та швидкозношувані предмети, за кредитом — за обліковою вартістю відпуск малоцінних та швидкозношуваних предметів в експлуатацію зі списанням на рахунки обліку витрат, а також списання нестач і втрат від псування таких предметів.

Аналітичний облік МШП ведеться за видами предметів щодо однорідних груп, установлених виходячи з потреб підприємства. При цьому чіткого переліку, що саме має визнаватися МШП, немає. За традицією до МШП відносять інструменти, господарський інвентар, спеціальне оснащення, спецодяг тощо.

Витрати на придбання/створення (в сумі первісної вартості) визнаються одразу при введенні МШП в експлуатацію. Але при поверненні на склад з експлуатації МШП, що придатні для подальшого використання, оприбутковуються за дебетом рахунку 22 та кредитом рахунку 71 «Iнший операційний дохід»

Відповідно до п. 9 П(С)БО 9, первісною вартістю запасів (у нашому випадку — МШП), що придбані за плату, є собівартість запасів, яка складається з таких фактичних витрат:

1) суми, що сплачуються згідно з договором постачальнику (продавцю), за мінусом непрямих податків;

2) суми ввізного мита;

3) суми непрямих податків у зв'язку з придбанням запасів, які не відшкодовуються підприємству;

4) транспортно-заготівельні витрати (затрати на заготівлю запасів, оплата тарифів (фрахту) за вантажно-розвантажувальні роботи і транспортування запасів усіма видами транспорту до місця їх використання, включаючи витрати зі страхування ризиків транспортування запасів);

5) інші витрати, які безпосередньо пов'язані з придбанням запасів і доведенням їх до стану, в якому вони придатні для використання із запланованою метою.

Первісною вартістю запасів, що виготовляються власними силами підприємства, визнається собівартість їх виробництва. Своєю чергою, собівартість виробництва визначається відповідно до П(С)БО 16 «Витрати».

Але бувають і винятки — коли підприємство отримує запаси безоплатно.

Первісною вартістю запасів, внесених до статутного капіталу підприємства, визнається погоджена засновниками (учасниками) підприємства їх справедлива вартість.

Первісною вартістю запасів, одержаних підприємством безоплатно, визнається їх справедлива (тобто ринкова) вартість.

Первісна вартість одиниці запасів, придбаних внаслідок обміну на подібні запаси, дорівнює балансовій вартості переданих запасів. Якщо балансова вартість переданих запасів перевищує їх справедливу вартість, то первісною вартістю отриманих запасів є їх справедлива вартість. Різниця між балансовою і справедливою вартістю переданих запасів включається до складу витрат звітного періоду.

Первісна вартість запасів, придбаних в обмін (або частковий обмін) на неподібні запаси, дорівнює справедливій вартості переданих запасів, збільшеній (зменшеній) на суму коштів чи їх еквівалентів, що була передана (отримана) у процесі обміну.

Відображення в бухобліку оприбуткування і введення в експлуатацію МШП показано в таблиці 1.

Таблиця 1

Бухгалтерський облік оприбуткування і введення в експлуатацію МШП

№ з/п
Зміст операції
Д-т
К-т
Сума, грн
1.
Придбано МШП у постачальника
22
631
1000,00
2.
Створено МШП власними силами
22
23
23
66, 65, 13, 631, 20
4000,00
3.
Отримано МШП як внесок до статутного капіталу (за оцінкою засновників)
22
46
3000,00
4.
Отримано МШП безоплатно (за справедливою вартістю)
22
718
2000,00
5.
Введено МШП в експлуатацію
23, 91 — 94
22
10000,00

Облік «малоцінки» у складі інших необоротних активів

Якщо строк використання «малоцінки» довший, ніж рік, її слід відображати у складі інших необоротних активів. Ще раз наголосимо, що за п. 5 П(С)БО 7 підприємства можуть установлювати вартісні ознаки предметів, що входять до складу малоцінних необоротних матеріальних активів. Але якщо підприємство встановить вартісний поріг на рівні визнання активу ОЗ у податковому обліку, тобто на рівні 6000 грн, то всі МНМА вартістю більше 6000 грн у податковому обліку має бути включено до складу ОЗ.

За Iнструкцією №291 «малоцінка» зі строком використання більше року має відображатися на субрахунку 112. Аналітичний облік необоротних матеріальних активів ведеться щодо кожного об'єкта цих активів.

До МНМА належать, зокрема, сценічно-постановочні предмети, спеціальні інструменти і спеціальні пристосування. Але, знову ж таки, чіткого переліку, які активи зараховувати до необоротної «малоцінки», немає. Тому підприємство вирішує це питання самостійно (як правило, в обліковій політиці). Аналітичний облік цих об'єктів можна вести із забезпеченням інформації про загальну кількість об'єктів та їх загальну вартість у розрізі класифікаційних підгруп. Його підприємство запроваджує самостійно.

За п. 7 та 8 П(С)БО 7 придбані (створені) МНМА зараховуються на баланс також за первісною вартістю. Первісна вартість об'єкта МНМА складається з таких витрат:

— суми, що сплачують постачальникам активів та підрядникам за виконання будівельно-монтажних робіт (без непрямих податків);

— реєстраційні збори, державне мито та аналогічні платежі, що здійснюються у зв'язку із придбанням (отриманням) прав на об'єкт основних засобів;

— суми ввізного мита;

— суми непрямих податків у зв'язку з придбанням (створенням) основних засобів (якщо вони не відшкодовуються підприємству/установі);

— витрати зі страхування ризиків доставки основних засобів;

— витрати на транспортування, встановлення, монтаж, налагодження основних засобів;

— інші витрати, безпосередньо пов'язані з доведенням основних засобів до стану, у якому вони придатні для використання із запланованою метою.

Первісна вартість безоплатно отриманих основних засобів дорівнює їх справедливій вартості на дату отримання з урахуванням витрат, передбачених п. 8 П(С)БО 7.

Первісною вартістю основних засобів, що внесені до статутного капіталу підприємства, визнається погоджена засновниками (учасниками) підприємства їх справедлива вартість з урахуванням витрат, передбачених п. 8 П(С)БО 7.

Первісна вартість об'єктів, переведених до основних засобів з оборотних активів, товарів, готової продукції тощо, дорівнює її собівартості, яка визначається згідно з П(С)БО 9 та 16.

Первісна вартість об'єкта основних засобів, отриманого в обмін на подібний об'єкт, дорівнює залишковій вартості переданого об'єкта основних засобів. Якщо залишкова вартість переданого об'єкта перевищує його справедливу вартість, то первісною вартістю об'єкта основних засобів, отриманого в обмін на подібний об'єкт, є справедлива вартість переданого об'єкта з включенням різниці до витрат звітного періоду.

Первісна вартість об'єкта основних засобів, придбаного в обмін (або частковий обмін) на неподібний актив, дорівнює справедливій вартості переданого немонетарного активу, збільшеній (зменшеній) на суму коштів чи їх еквівалентів, що була передана (отримана) під час обміну.

Відображення в бухобліку оприбуткування і введення в експлуатацію МНМА показано в таблиці 2.

Таблиця 2

Бухгалтерський облік оприбуткування і введення в експлуатацію МНМА

№ з/п
Зміст операції
Д-т
К-т
Сума, грн
1.
Придбано МНМА у постачальника
153
631
5000,00
2.
Створено МНМА власними силами
23
153
66, 65, 13, 631, 20
23
4000,00
3.
Отримано МНМА як внесок до статутного капіталу (за оцінкою засновників)
153
46
3000,00
4.
Отримано МНМА безоплатно (за справедливою вартістю)
153
719
2000,00
5.
Введено МНМА в експлуатацію (метод амортизації 100%)
112
23, 91 — 94
153
132
14000,00
14000,00

Утім, про амортизацію МНМА та документальне оформлення операцій (зокрема, ремонти, продаж, списання тощо) з ними ми поговоримо у наступних статтях.

Ганна РУСАНОВА, «Дебет-Кредит»

До змісту номеру