• Посилання скопійовано

Чи можна працювати на підприємстві та одночасно надавати йому послуги як ФОП?

ФОП орендує у ТОВ обладнання для виробництва певної продукції та надає цьому ж ТОВ послуги з виробництва цієї продукції з його давальницької сировини. Також планує влаштуватися до ТОВ штатним працівником на виробництві цієї продукції. Чи можливо поєднати ці моменти?

Підприємництво — це самостійна, ініціативна, систематична, на власний ризик госпдіяльність з метою досягнення економічних і соціальних результатів та отримання прибутку (ст. 42, 55 ГКУ). Підприємець сам приймає рішення, яким видом діяльності йому займатися, коли починати або припиняти таку діяльність.

Реєстрація особи підприємцем не позбавляє її права працювати за трудовим договором на підприємствах будь-якої форми власності або у підприємця. I, аналогічно, якщо працівник підприємства одночасно є ФОПом, він може виконувати роботи для цього ж підприємства як ФОП. Втім, тут є одне «але».

Відповідно до пп. 14.1.226 ПКУ самозайнята особа — це платник податку, що є фізособою-підприємцем або провадить незалежну професійну діяльність за умови, якщо така особа не є працівником у межах такої підприємницької чи незалежної професійної діяльності.

Проте ПКУ не регламентує трудових відносин, а лише регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів. Тож у ЗIР, підкатегорія 104.01, у відповідь на запитання: «Чи має право ФОП (самозайнята особа) бути одночасно найманим працівником відповідно до ПКУ?» податківці просять звертатися до Мінсоцполітики, адже це питання трудових відносин.

Мінсоцполітики мовчить, але Держкомпідприємництво ще у листі від 03.02.2011 р. №999 зауважило, що фізособа-підприємець може бути найманим працівником за умови, якщо його підприємницька діяльність не пов'язана з виконанням посадових обов'язків як працівника підприємства та здійснюється у вільний від цих обов'язків час.

З огляду на наведене вище на практиці склалася така позиція: особа, яка є найманим працівником на підприємстві й одночасно зареєстрована підприємцем, не може надавати послуги як ФОП такому підприємству, якщо вони пов'язані з її трудовими обов'язками. Тож ФОП не може виконувати ті ж самі роботи для цього підприємства, які він виконує як штатний працівник.

Iнакше такий ФОП не відповідає визначенню самозайнятої особи, а отже, його доходи мають оподатковуватися як доходи звичайної фізособи (з нарахуванням та сплатою ПДФО та ВЗ)1, а не як самозайнятої особи.

1 Про ризики визнання відносин трудовими додатково див. https://news.dtkt.ua/labor/labor-relations/52849.

А от стосовно самого СГ контролери можуть зняти витрати, адже фактично СГ сплачує за одну й ту саму роботу подвійну плату: працівникові у вигляді зарплати та ФОПу у вигляді оплати послуг.

Катерина КАЛАШЯН, «Дебет-Кредит»

До змісту номеру