Лист Міністерства юстиції України від 06.03.2015 р. №356-0-3-15/7.2
Щодо надання роз'яснення деяких питань стосовно порядку утримання аліментів із матеріальної допомоги на оздоровлення та середньої заробітної плати працівників, призваних на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період
Суттєво. З матеріальної допомоги на оздоровлення, яка має систематичний характер і надана всім або більшості працівників, утримуються аліменти.
! Роботодавцям
Міністерство юстиції <...> розглянуло лист <...> щодо надання роз'яснення деяких питань стосовно порядку утримання аліментів із матеріальної допомоги на оздоровлення та середньої заробітної плати працівників, призваних на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, та у межах компетенції повідомляє таке.
Постановою Кабінету Міністрів України від 26.02.93 р. №146 затверджено Перелік видів доходів, які враховуються при визначенні розміру аліментів на одного з подружжя, батьків, дітей, інших осіб (далі — Перелік).
Пунктом 1 Переліку, зокрема, передбачено, що утримання аліментів із працівників провадиться з усіх видів заробітку і додаткової винагороди як за основною роботою, так і за роботою за сумісництвом, в тому числі з основної заробітної плати за посадовим окладом, тарифною ставкою, відрядними розцінками тощо; усіх видів доплат і надбавок до заробітної плати; заробітної плати, що зберігається під час виконання державних і громадських обов'язків, та в інших випадках збереження середньої заробітної плати; інших видів заробітку.
При цьому п. 12 Переліку передбачено види доходу, з яких утримання аліментів не провадиться.
Поряд з цим зазначаємо, що відповідно до п. 13 Переліку утримання аліментів провадиться зі суми заробітку (доходу), що належить особі, яка сплачує аліменти, після утримання з цього заробітку (доходу) податків.
Щодо структури заробітної плати зазначаємо, що відповідно до ст. 2 Закону України «Про оплату праці» вона складається з основної заробітної плати, додаткової заробітної плати та інших заохочувальних та компенсаційних виплат.
Згідно з п. 1.3 Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Державного комітету статистики України від 13.01.2004 р. №5, який зареєстровано в Міністерстві юстиції України 27.01.2004 р. за №114/8713, для оцінки розміру заробітної плати найманих працівників застосовується показник фонду оплати праці.
Фонд оплати праці складається з фонду основної заробітної плати, фонду додаткової заробітної плати та інших заохочувальних та компенсаційних виплат.
Згідно з п. 2.3 зазначеної Інструкції інші заохочувальні та компенсаційні виплати включають винагороди та премії, які мають одноразовий характер, компенсаційні та інші грошові й матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства або які провадяться понад установлені зазначеними актами норми. До них належать матеріальна допомога, що має систематичний характер, надана всім або більшості працівників (на оздоровлення, у зв'язку з екологічним станом, крім сум, зазначених у п. 3.31 (матеріальна допомога разового характеру, що надається підприємством окремим працівникам у зв'язку із сімейними обставинами, на оплату лікування, оздоровлення дітей, поховання)) (пп. 2.3.3 п. 2.3 Інструкції).
Одночасно зазначаємо, що головним органом у системі центральних органів виконавчої влади із забезпечення реалізації державної політики, зокрема у сфері трудових відносин, є Міністерство соціальної політики, яке відповідно до покладених на нього завдань надає роз'яснення щодо здійснення державної політики у зазначеній сфері (абзац другий п. 1, пп. 79 п. 4 Положення про Міністерство соціальної політики України, затвердженого Указом Президента України від 06.04.2011 р. №389).
Перший заступник міністра Н. СЕВОСТЬЯНОВА