Помилка при застосуванні соцпільги
Працівник підприємства користувався податковою соціальною пільгою в 2013 р., а потім написав заяву про відмову від застосування податкової соціальної пільги з 01.01.2014 р., проте бухгалтер помилково продовжував її застосовувати ще протягом 8 місяців 2014 року. Як виправити цю помилку в обліку та звітності, які штрафи потрібно нарахувати?
Ця помилка призвела до такого:
а) унаслідок помилкового застосування податкової соціальної пільги (далі — ПСП) з працівника утримувалася менша сума ПДФО, ніж це було потрібно;
б) унаслідок цього працівник отримував на руки більшу суму зарплати, ніж повинен був отримувати при правильному застосуванні ПСП.
Щоб виправити цю помилку, треба зробити перерахунок суми ПДФО. Такий перерахунок передбачено пп. 169.4.3 ПКУ і може здійснюватися за будь-який період та в будь-яких випадках для визначення правильності оподаткування, незалежно від того, чи має працівник право на застосування ПСП (як у момент отримання доходів, щодо яких перераховується ПДФО, так і на момент самого проведення перерахунку). Це означає, що підприємство може у будь-який момент перевірити ще раз правильність утримання ПДФО з доходу працівників, і цей випадок перерахунку ПДФО внаслідок помилкового застосування соцпільги підпадає під дію пп. 169.4.3 ПКУ.
Насамперед потрібно правильно розрахувати суму ПДФО з урахуванням відмови від соцпільги за весь період помилкового її застосування. Відтак — визначити різницю між правильною сумою ПДФО та сумою, фактично утриманою із заробітної плати працівника. Отриману різницю підприємство має утримати з доходу працівника в місяці проведення перерахунку та сплатити до бюджету згідно з пп. 169.4.4 ПКУ. У разі якщо суми доходу (після проведення всіх обов'язкових утримань, які, крім того, утримуються з нього за такий місяць) забракне для погашення суми недоплати, то сума недоплати утримується за рахунок доходів наступних місяців до повного її погашення.
Штрафні санкції, передбачені ст. 119 ПКУ, в цьому разі не застосовуватимуться, як сказано в абз. 5 ст. 119 ПКУ. Також не застосовуються штрафні санкції згідно зі ст. 127 ПКУ, якщо неутримання та/або несплата (неперерахування) ПДФО самостійно були виявлені податковим агентом під час перерахунку ПДФО згідно з п. 169.4 ПКУ, і виправлені в наступних податкових періодах протягом податкового (звітного) року.
Результати перерахунку ПДФО, здійсненого згідно з пп. 169.4.3 ПКУ, відображають у податковому розрахунку за формою №1ДФ1 за той квартал, у якому він був проведений. У цьому разі слід включити результати перерахунку до податкового розрахунку за формою №1ДФ за ІІІ квартал 2014 р. таким чином:
— у графах 3 і 3а проставляють суму нарахованого та виплаченого доходу за звітний період (тобто тут відображають тільки суму доходу за ІІІ квартал 2014 р.);
1 Податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податку, і сум утриманого з них податку (форма №1ДФ), затверджений наказом Міндоходів від 21.01.2014 р. №49.
— у графах 4 і 4а — суму ПДФО, утриману та перераховану з доходу за ІІІ квартал 2014 р., але з урахуванням суми недоплати, утриманої та перерахованої до бюджету з доходів працівника ІІІ кварталу 2014 р., унаслідок помилки в застосуванні податкової соціальної пільги за 8 місяців 2014 р.
Юлія ЄГОРОВА, «Дебет-Кредит»