Працівника, якому індексувалася зарплата, звільнили у червні 2014 р., а в липні він знову повернувся на ту саму посаду з тим самим окладом. Чи має він право на продовження індексації зарплати з урахуванням базового місяця, який був йому встановлений до звільнення?
Порядок проведення індексації грошових доходів населення затверджено постановою Кабміну від 17.07.2003 р. №1078. Названий Порядок передбачає, що індексація грошових доходів населення проводиться в межах прожиткового мінімуму та в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який встановлюється в розмірі 101%.
Пунктом 10-1 зазначеного Порядку визначено, що індекс споживчих цін для проведення індексації заробітної плати новоприйнятих працівників обчислюється з місяця прийняття працівника на роботу. Іншого порядку визначення базового місяця для працівника, який раніше працював на підприємстві на цій самій посаді, законодавство не встановлює.
Таким чином, на нашу думку, підстав для врахування попередніх умов індексації для працівника, якого звільнили, а згодом знову прийняли на роботу, немає. З позиції Порядку нарахування індексації цей працівник є новоприйнятим. Не діють для нього й норми п. 10-2 Порядку, адже вони стосуються тільки працівників, яких було переведено на іншу посаду в межах того самого підприємства (тобто без звільнення) або переведено на інше підприємство (тобто звільнено за переведенням).
Отже, вбачається, що для працівника, якого раніше звільнили, а потім знову прийняли на цю саму посаду в межах одного підприємства, нарахування індексації (обчислення індексу споживчих цін) розпочинатиметься спочатку — з місяця повторного прийняття на роботу. У цій частині порядок її нарахування відповідатиме порядку індексації доходів усіх новоприйнятих працівників.
Олексій КРАВЧУК, к. ю. н., доцент, аудитор