Підприємство-резидент здійснює транспортне експедирування вантажів. Замовник-нерезидент замовив транспорт, але вантажу не подав. Перевізник виставляє рахунок зі штрафом, ми, своєю чергою, перевиставляємо його замовнику-нерезиденту. Як така операція оподатковується ПДВ в експедитора?
Відповідно до ст. 188 ПКУ, база оподаткування ПДВ операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної вартості (у разі здійснення контрольованих операцій — не нижчої від звичайних цін, визначених відповідно до ст. 39 ПКУ) з урахуванням загальнодержавних податків та зборів1.
1 Крім збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, що справляється з вартості послуг стільникового рухомого зв'язку, ПДВ та акцизного податку на спирт етиловий, що використовується виробниками для виробництва лікарських засобів, у т. ч. компонентів крові і вироблених із них препаратів (крім лікарських засобів у вигляді бальзамів та еліксирів), п. 188.1 ПКУ.
До складу договірної (контрактної) вартості включаються будь-які суми коштів, вартість матеріальних та нематеріальних активів, що передаються платнику податків безпосередньо покупцем або через будь-яку третю особу у зв'язку з компенсацією вартості товарів/послуг. Водночас до складу договірної (контрактної) вартості не включаються суми неустойки (штрафів та/або пені), три проценти річних та інфляційні, отримані платником податку внаслідок невиконання або неналежного виконання договірних зобов'язань.
А отже, враховуючи загальні норми ст. 188 ПКУ, можна підсумувати, що штрафні санкції за неналежне виконання умов договору транспортного експедирування не входять до бази оподаткування ПДВ в експедитора.
Також у первинних документах, зокрема у призначенні платежу банківської виписки, має чітко зазначатися, що суми, які надійшли на рахунок, є санкціями за невиконання умов договору.
Михайло СТЕПАНОВ, «Дебет-Кредит»