Лист Державної інспекції України з питань захисту прав споживачів від 24.02.2014 р. №1134-2-11/8
Щодо застосування законодавства про захист прав споживачів
Суттєво. Положення Закону про захист прав споживачів щодо санкцій до СГД, які не ведуть обов'язкового обліку доходів і витрат, може трактуватися неоднозначно.
! Приватним підприємцям
Державною інспекцією України з питань захисту прав споживачів розглянуто лист щодо надання роз'яснень щодо застосування законодавства про захист прав споживачів та повідомляється таке.
Відповідно до Положення про Державну інспекцію України з питань захисту прав споживачів, затвердженого Указом Президента України від 13.04.2011 р. №465, Держспоживінспекція України не наділена повноваженнями щодо надання роз'яснень норм чинного законодавства.
Разом з цим у межах надання консультації повідомляємо таке.
Згідно з вимогами п. 8 частини першої ст. 23 Закону України «Про захист прав споживачів» у разі порушення законодавства про захист прав споживачів суб'єкти господарювання сфери торговельного та інших видів обслуговування, у тому числі ресторанного господарства, несуть відповідальність за створення перешкод службовим особам центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів, та структурного підрозділу з питань захисту прав споживачів органу місцевого самоврядування у проведенні перевірки якості продукції, а також правил торговельного та інших видів обслуговування — у розмірі від одного до десяти відсотків вартості реалізованої продукції за попередній календарний місяць, але не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а в разі коли відповідно до закону суб'єкт господарської діяльності не веде обов'язковий облік доходів і витрат — у розмірі десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Так, справді пп. 296.1.1 ст. 296 Податкового кодексу України передбачено, що платники єдиного податку першої і другої груп та платники єдиного податку третьої та п'ятої груп, які не є платниками податку на додану вартість, ведуть книгу обліку доходів шляхом щоденного, за підсумками робочого дня, відображення отриманих доходів.
Також пп. 296.1.2 ст. 296 Податкового кодексу України встановлено, що платники єдиного податку третьої та п'ятої груп, які є платниками податку на додану вартість, ведуть облік доходів і витрат за формою та в порядку, що встановлені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.
Звертаємо увагу, що згідно з чинними положеннями Податкового кодексу України фізичні особи — підприємці, які повністю звільнені від ведення обліку як доходів, так і витрат, відсутні.
Перший заступник голови В. ВІЛЬЧИНСЬКИЙ