Право на землю зберігається за фізособою незалежно від її правового статусу
! Власникам земельних ділянок
Мінфін надав роз'яснення щодо збереження права власності та інших речових прав на майно, в тому числі на нерухоме майно, включаючи земельні ділянки, що розташовані на тимчасово окупованій території.
Отже, відповідно до Закону «Про забезпечення прав і свобод громадян на тимчасово окупованій території України» за фізичними особами, незалежно від набуття ними статусу біженця чи іншого спеціального правового статусу, підприємствами, установами, організаціями зберігається право власності та інші речові права на майно, у тому числі на нерухоме майно, включаючи земельні ділянки, що розташовані на тимчасово окупованій території, якщо воно набуте відповідно до законів України.
Враховуючи вищезазначене, відображають активи у бухгалтерському обліку відповідно до чинних нормативно-правових актів з бухгалтерського обліку та фінансової звітності. Законодавчих підстав для внесення змін до обліку об'єктів державної власності, які розташовані на тимчасово окупованій території, немає.
У квартальній звітності майно, активи і зобов'язання, що перебувають на тимчасово окупованій території, у фінансовій звітності відображаються у сумі залишків на початок року.
Лист Мінфіну від 29.04.2014 р. №31-08430-10-10/10149
Заповнюємо графи 5 і 6 податкової накладної у разі постачання послуг
! Платникам ПДВ
Міндоходів роз'яснило, що в разі складення податкової накладної на повне постачання послуги або на суму коштів, що надійшла на поточний рахунок як попередня оплата (аванс) в повному обсязі, у графі 5 податкової накладної зазначається одиниця виміру «послуга», а в графі 6 — «1».
У разі складення податкової накладної на часткове постачання послуги або на суму попередньої оплати частини вартості послуги у графі 5 вписується слово «послуга», а в графі 6 — відповідна частка наданої (оплаченої) послуги у вигляді десяткового дробу. Наприклад, у разі постачання частини послуги, яка відповідає половині обсягу, зазначеного в договорі, або в разі отримання суми попередньої оплати половини договірної вартості послуги у графі 6 проставляється число «0,5».
Роз'яснення Міндоходів від 25.06.2014 р.
У разі звітування «електронкою» паперові носії не подаються
! Платникам податків
Міндоходів повідомило: якщо платник податків подає до органів доходів і зборів податкову звітність в електронному вигляді засобами телекомунікаційного зв'язку з накладанням електронного цифрового підпису, то роздруковані оригінали на паперових носіях не додаються.
Якщо платник податків подає оригінали документів податкової звітності на паперових носіях, то, за бажанням, може надати копії таких документів в електронному вигляді на електронних носіях (магнітних дисках, флеш-картках, компакт-дисках).
Роз'яснення Міндоходів від 24.06.2014 р.
Пояснення до декларації подається особисто або через уповноважену особу
! Платникам податків
Міндоходів повідомило, що при поданні податкових документів в електронній формі телекомунікаційними каналами зв'язку платник податків створює податковий документ в електронному вигляді відповідно до затвердженого формату (стандарту) за допомогою спеціалізованого програмного забезпечення.
Враховуючи це, платники, які подають податкові декларації (розрахунки) засобами електронного зв'язку, можуть подавати пояснення, копії дозволів тощо, які не мають затвердженого формату електронного вигляду, до контролюючих органів особисто або через уповноважену на це особу. Також такі документи можна надіслати поштою з повідомленням про вручення та з описом вкладення.
Подане платником доповнення до декларації, складене за довільною формою, вважатиметься невід'ємною частиною податкової декларації. Таке доповнення подається з поясненням мотивів його подання.
Роз'яснення Міндоходів від 18.06.2014 р.
У податковій накладній можна використовувати символ «N»
! Платникам ПДВ
Головне управління Міндоходів у Сумській області розглянуло питання щодо оформлення податкових накладних із використанням символу «N» замість символу номера, а саме символу «№».
На думку податківців, використання символу «N» передбачено затвердженими формами податкової накладної та розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної, тому застосування символу англійської літери «N» відповідає вимогам встановленого порядку.
Лист Міндоходів у Сумській області від 30.04.2014 р. №6769/10/18-28-15-01-46
Змінено порядок купівлі та обігу спирту
! Виробникам та покупцям спирту
КМУ затвердив зміни до Порядку визначення виробників і покупців спирту та здійснення контролю за його обігом.
Згідно з постановою, для отримання спирту покупець надає постачальнику:
— довіреність покупця за встановленою формою — в разі отримання спирту представником покупця у постачальника;
— платіжний документ про внесення плати за спирт;
— платіжний документ про сплату акцизного податку або взятий на облік у Державній податковій службі податковий вексель на суму податку, нарахованого на обсяг спирту, якщо це передбачено Податковим кодексом України.
Відпуск спирту без зазначених документів забороняється.
У разі повернення спирту або невиправного браку, який утворився у процесі виробництва алкогольних напоїв, вищезазначені документи не надаються.
Також скасовано норму, яка дозволяла укладати договір на поставку спирту в поточному році. Отже, покупці до 1 жовтня року, що передує плановому, укладають із постачальниками договори на постачання спирту.
Постанова Кабінету Міністрів України від 18.06.2014 р. №194 чинна з 26.06.2014 р.
Затверджено форму надання відомостей про держреєстрацію авто юросіб
! Юрособам
Міноборони та МВС затвердили форму надання відомостей про державну реєстрацію транспортних засобів юридичних осіб.
Так, департамент ДАІ МВС на підставі отриманого від Генштабу ЗСУ запиту щороку до 1 листопада надсилатиме в електронному вигляді відомості про державну реєстрацію транспортних засобів юридичних осіб за встановленою формою.
Відомість складається з урахуванням системи адміністративно-територіального устрою України з розподілом інформації окремо щодо Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя.
Наказ МВС від 30.05.2014 р. №344/525
набере чинності з дня опублікування (станом на 01.07.2014 р. не опублікований)
Податківці роз'яснили питання оформлення попередніх митних декларацій
! Суб'єктам ЗЕД
Міндоходів розглянуло процедуру оформлення попередніх митних декларацій відповідно до розд. V Порядку виконання митних формальностей при здійсненні митного оформлення товарів із застосуванням митної декларації на бланку єдиного адміністративного документа та повідомило.
При розробленні розд. V «Особливості виконання митних формальностей за попередньою митною декларацією» Порядку були використані норми Митного кодексу, викладені в ст. 259, в основу якої покладено принцип прийняття рішення про випуск товарів відповідно до заявленого митного режиму за попередньою митною декларацією, яка містить усю необхідну для цього інформацію, без пред'явлення їх цьому митному органу після переміщення товарів через митний кордон України.
Таке рішення приймає митний орган, який оформив попередню митну декларацію, на основі результатів аналізу ризиків у строк не більш ніж 4 робочі години з моменту пропуску цих товарів через митний кордон України.
Така процедура разом із нормою ст. 247 Митного кодексу щодо митного оформлення товарів у будь-якому митному органі створює найбільш комфортні умови для використання логістичних переваг при поставках товарів у рамках зовнішньоекономічних операцій.
Міндоходів також зазначило: якщо нормативно-правовими актами з питань державної митної справи, що регулюють питання контролю митної вартості та коду товару за УКТЗЕД, передбачена можливість випуску товарів за попередніми рішеннями, положення Порядку цьому не перешкоджають.
Лист Міндоходів від 06.06.2014 р. №99-24/1.2-01-06/2755
Доходи, отримані за купонами сертифіката «Військові», не оподатковуються
! Платникам ПДФО
Міндоходів повідомляє, що при виплаті фізособі доходу за пред'явленим сертифікатом казначейського зобов'язання «Військові» він не підлягає оподаткуванню та не включається до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу такого платника.
Це стосується як доходу, що виплачується АТ «Ощадбанк» кожні шість місяців (сертифікат містить 4 купони), так і одноразового погашення казначейських зобов'язань.
Також при продажі сертифіката «Військові» на вторинному ринку інвестиційний прибуток, отриманий фізичною особою, не включається до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу такого платника та не підлягає оподаткуванню.
Роз'яснення Міндоходів від 17.06.2014 р.
Помилка у реєстрі ПН виправляється методом «сторно»
! Платникам ПДВ
Податківці зазначили, що виправлення помилки в Реєстрі виданих та отриманих податкових накладних здійснюється методом «сторно» за правилами, передбаченими для бухгалтерського обліку, у момент виявлення такої помилки. Коригування помилкових записів у Реєстрі не призводить до потреби формування нових (уточнюючих) реєстрів. Тобто при виправленні помилки методом «сторно» до Реєстру одночасно вносяться два записи: помилковий запис зі знаком «-» та правильний запис зі знаком «+».
Метод «сторно» здійснюється шляхом зворотного запису на величину помилки в тому звітному періоді, у якому вона виявлена. При здійсненні такого зворотного запису платник податку:
1) у колонці 1 розділів I та/або II Реєстру зазначає порядковий номер запису;
2) у колонках 2 — 6 розділу I та/або колонках 2 — 7 розділу II Реєстру дублює реквізити документа, кількісні показники якого сторнуються;
3) у відповідних колонках 7 — 12 розділу I та/або колонках 8 — 16 розділу II Реєстру кількісні показники проставляє з відповідним знаком «+» чи «-».
Якщо виправлення помилки потребує подання платником податку уточнюючого розрахунку, то до виду документа додається літера «У» (наприклад: ПНПУ). Крім того, запис щодо включення показників такого документа до уточнюючого розрахунку зазначається окремим рядком у рядку «З них включено до уточнюючих розрахунків за звітний період» Реєстру.
Роз'яснення Міндоходів від 18.06.2014 р.
«Спрощенці»-пенсіонери не сплачують єдиного внеску
! Пенсіонерам — платникам ЄСВ
Міндоходів нагадує, що фізособи-підприємці, які застосовують спрощену систему оподаткування, звільняються від сплати за себе єдиного внеску, якщо вони є пенсіонерами за віком або інвалідами та отримують згідно із законом пенсію або соціальну допомогу. Такі особи можуть бути платниками єдиного внеску лише на добровільній основі.
Роз'яснення Міндоходів від 17.06.2014 р.
Збільшено мінімальну роздрібну ціну на алкоголь
! Торговцям алкоголем
Кабінет Міністрів затвердив зміни до додатка до Постанови від 30 жовтня 2008 р. №957 «Про встановлення розміру мінімальних оптово-відпускних і роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв».
Згідно з постановою, мінімальна оптово-відпускна ціна на горілку і лікеро-горілчані вироби зросла до 116,35 грн за 1 літр 100%-го спирту.
Також зросла мінімальна оптово-відпускна ціна на тризірковий коньяк (бренді) до 196,7 грн (за 1 літр 100%-го спирту). Мінімальна роздрібна ціна — до 295,05 грн (за 1 літр 100%-го спирту).
Мінімальна оптово-відпускна ціна на чотиризірковий коньяк (бренді) зросла до 213,4 грн (за 1 літр 100%-го спирту). Мінімальна роздрібна ціна — до 320,1 грн.
Мінімальна оптово-відпускна ціна на коньяк (бренді) «п'ять зірок» зросла до 230 грн (за 1 літр 100%-го спирту). Мінімальна роздрібна ціна на коньяк — до 345 грн.
Крім того, на віскі, джин, настоянку з ялівцю, ром та інші спиртові дистиляти та спиртні напої, одержані шляхом дистиляції зброджених продуктів з цукрової тростини, встановлюються такі ціни: оптово-відпускна ціна становитиме 295 грн, роздрібна ціна — 442,5 грн (за 1 літр 100%-го спирту).
Постанова Кабінету Міністрів України від 11.06.2014 р. №177 чинна з 17.06.2014 р.
Мінфін не контролює бухоблік
! Публічним АТ, банкам, страховикам
Мінфін нагадав, що публічні акціонерні товариства, банки, страховики, а також підприємства, які провадять господарську діяльність за видами, перелік яких визначається Кабінетом Міністрів, складають фінансову та консолідовану фінансову звітність за міжнародними стандартами.
Підприємства, крім тих, що зобов'язані складати фінансову та консолідовану фінансову звітність за міжнародними стандартами, самостійно визначають доцільність застосування міжнародних стандартів для складання фінансової та консолідованої фінансової звітності.
Міжнародні стандарти фінансової звітності містять норми, аналогічні до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку стосовно створення забезпечення для відшкодування наступних (майбутніх) операційних витрат.
Відповідно до Положення про Міністерство фінансів України, затвердженого Указом Президента України від 8 квітня 2011 року №446, повноважень зі здійснення контролю за додержанням законодавства про бухгалтерський облік та фінансову звітність на Міністерство фінансів України не покладено.
Лист Міністерства фінансів України від 23.01.2014 р. №31-08410-07-10/1550
Новини підготувала Світлана ЦАРУК, «Дебет-Кредит»