Лист Національного банку України від 24.01.2014 р. №11-116/3159
Роз'яснення з питань застосування нормативно-правових актів Національного банку України щодо обмеження готівкових розрахунків
Суттєво. Сплата за договором, загальна сума за яким перевищує 150000 гривень, у різні дні частками, кожна з яких не перевищує встановленої суми обмеження, не суперечить законодавству.
! СГ
У зв'язку із запитами, що надходять до Національного банку України щодо надання роз'яснень стосовно застосування окремих положень Постанови Правління Національного банку України «Про встановлення граничної суми розрахунків готівкою» від 06.06.2013 р. №210 (далі — Постанова №210) та Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 15.12.2004 р. №637, зі змінами (далі — Положення №637), Національний банк України повідомляє таке.
1. Вимоги щодо обмеження готівкових розрахунків фізичної особи з підприємством (підприємцем), установлені пунктом 1 Постанови №210 та пунктом 2.3 глави 2 Положення №637, стосуються розрахунків як фізичної особи — платника з підприємством (підприємцем) — отримувачем, так і розрахунків підприємства (підприємця) — платника з фізичною особою — отримувачем.
2. Вимоги щодо обмеження готівкових розрахунків фізичної особи з підприємством (підприємцем), установлені пунктом 1 Постанови №210 та пунктом 2.3 глави 2 Положення №637, стосуються розрахунків за правочинами, предметом яких є будь-які матеріальні та нематеріальні блага, які можуть бути оцінені в грошовій формі, у тому числі розрахунків за договорами, пов'язаними з корпоративними правами, наданням чи поверненням позики, виплатою неустойки.
3. Відповідно до вимог, установлених пунктом 1 Постанови №210 та пунктом 2.3 глави 2 Положення №637, обмежуються готівкові розрахунки між підприємством (підприємцем) та фізичною особою, що здійснюються протягом одного дня. Таким чином, сплата за договором, загальна сума за яким перевищує 150000 гривень, у різні дні частками, кожна з яких не перевищує встановленої суми обмеження, не суперечить законодавству.
Однак звертаємо увагу, що пунктом 2.1 глави 2 Положення №637 передбачено, що підприємства (підприємці) мають здійснювати розрахунки за своїми грошовими зобов'язаннями, що виникають у господарських відносинах, пріоритетно в безготівковій формі.
4. Ураховуючи вимоги Постанови №210 та Положення №637, фізичні особи для здійснення розрахунків з фізичними особами за договорами купівлі-продажу, які підлягають нотаріальному посвідченню, на суму більше 150000 гривень, а також з підприємствами (підприємцями) за товари (роботи, послуги) на суму більше 150000 гривень мають право внести кошти готівкою до банків або небанківських фінансових установ, які в установленому законодавством порядку отримали ліцензію на переказ коштів без відкриття рахунку, для подальшого їх зарахування на рахунки отримувачів.
При цьому звертаємо увагу на особливості розрахунків між фізичними особами — резидентами та фізичними особами — нерезидентами. У разі здійснення розрахунків між фізичними особами — резидентами та фізичними особами — нерезидентами за договорами купівлі-продажу майна, що не є об'єктом іноземного інвестування в Україну, банкам необхідно пропонувати клієнтам для здійснення таких операцій використовувати окремий поточний рахунок нотаріуса. Так, нотаріусам для вчинення нотаріальних дій з приймання у депозит грошової суми відкриваються окремі поточні рахунки у порядку, визначеному пунктом 4.5 глави 4 Інструкції про порядок відкриття, використання і закриття рахунків у національній та іноземній валютах (далі — Інструкція №492), затвердженої постановою Правління Національного банку України від 12.11.2003 р. №492 (зі змінами). Порядок використання коштів за таким рахунком визначений пунктом 4.6 глави 4 Інструкції №492.
5. Вимоги, установлені главою 2 Положення №637 щодо проведення готівкових розрахунків, не поширюються на банки та територіальні управління Національного банку України під час проведення розрахунків за реалізовані населенню/здані населенням дорогоцінні та банківські метали і монети.
Якщо банк здійснює розрахунки готівкою, пов'язані із забезпеченням власних виробничих (господарських) потреб, то на такі розрахунки банку поширюються обмеження, установлені пунктом 1 Постанови №210.
Заступник голови Національного банку України В. РИЧАКІВСЬКА