Лист ДПСУ від 19.02.2013 р. №2972/0/51-12/17-1115
Щодо перерахунку податку на доходи фізичних осіб
Суттєво. Податковий агент у разі донарахувань будь-яких доходів, у тому числі сум індексації за минулі періоди, при визначенні сум ПДФО має відносити такі донарахування до відповідного місяця, за який вони донараховуються.
! Роботодавцям
Державна податкова служба України згідно зі ст. 52 Податкового кодексу України від 02.12.2010 р. №2755-VI (далі — Кодекс) розглянула <...> лист від 27.12.2012 р. №68-01-2545 щодо проведення річних перерахунків з податку на доходи фізичних осіб і повідомляє.
Порядок перерахунку податку на доходи фізичних осіб визначений ст. 169 Кодексу.
Так, підпунктом 169.4.2 пункту 169.4 статті 169 Кодексу встановлено, що роботодавець платника податку зобов'язаний здійснити, у тому числі за місцем застосування податкової соціальної пільги, перерахунок суми доходів, нарахованих такому платнику податку у вигляді заробітної плати, а також суми наданої податкової соціальної пільги:
1) за наслідками кожного звітного податкового року під час нарахування заробітної плати за останній місяць звітного року;
2) під час проведення розрахунку за останній місяць застосування податкової соціальної пільги у разі зміни місця її застосування за самостійним рішенням платника податку або у випадках, коли така соціальна пільга не повинна була застосовуватися;
3) під час проведення остаточного розрахунку з платником податку, який припиняє трудові відносини з таким роботодавцем.
Якщо платник податку звільняється з місця роботи, то податкова соціальна пільга надається з урахуванням останнього місячного податкового періоду, в якому він був звільнений (пп. 169.3.4 п. 169.3 ст. 169 Кодексу).
Водночас слід зазначити, що згідно з п. 163.1 ст. 163 Кодексу об'єктом оподаткування платника податку (як резидента, так і нерезидента) є, зокрема, загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід, який складається із суми оподатковуваних доходів, нарахованих (виплачених, наданих) протягом такого звітного податкового місяця.
Якщо платник податку отримує доходи у вигляді заробітної плати за період її збереження згідно із законодавством, у тому числі за час відпустки або перебування платника податку на лікарняному, то з метою визначення граничної суми доходу, що дає право на отримання податкової соціальної пільги, та в інших випадках їх оподаткування такі доходи (їх частина) відносяться до відповідних податкових періодів їх нарахування (пп. 169.4.1 п. 169.4 ст. 169 Кодексу).
При цьому Кодекс передбачає, що роботодавець та/або податковий агент має право здійснювати перерахунок сум нарахованих доходів, утриманого податку за будь-який період та у будь-яких випадках для визначення правильності оподаткування, незалежно від того, чи має платник податку право на застосування податкової соціальної пільги (пп. 169.4.3 п. 169.4 ст. 169 Кодексу). Тобто цей пункт Кодексу дає право роботодавцю (податковому агенту) на виправлення будь-яких помилок у разі їх допущення при утриманні податку на доходи фізичних осіб.
Отже, враховуючи наведене, податковий агент у разі донарахувань будь-яких доходів, у тому числі сум індексації за минулі періоди, з метою правильності застосування ставки податку (15; 17 відсотків) при визначенні сум податку на доходи фізичних осіб має відносити такі донарахування до відповідного періоду (місяця), за який вони донараховуються.
Заступник голови А. IГНАТОВ