• Посилання скопійовано

Про розгляд листа (витяг)

Лист ДПСУ від 11.01.2013 р. №247/5/15-3416

Про розгляд листа (витяг)

Суттєво. ДПС навела перелік документів, які виконують роль товарно-транспортної накладної у разі транзитних перевезень, а також роз'яснила справляння ПДВ з послуг, що надаються суднам.

! Міжнародним перевізникам, надавачам портових послуг

<...>

1. Щодо операцій з постачання послуг з перевезення (переміщення) пасажирів та вантажів транзитом через митну територію України.

Відповідно до пункту 197.8 статті 197 Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 року №2755-VI (далі — ПКУ) операції з постачання послуг з перевезення (переміщення) пасажирів та вантажів транзитом через митну територію України, а також з постачання послуг, пов'язаних із таким перевезенням (переміщенням), звільняються від оподаткування ПДВ. <...>

Згідно зі статтею 6 Закону №1172 транзит вантажів супроводжується товарно-транспортною накладною, складеною мовою міжнародного спілкування. Залежно від обраного виду транспорту такою накладною може бути авіаційна вантажна накладна (Air Waybill), міжнародна автомобільна накладна (CMR), накладна УМВС (СМГС), накладна ЦIМ (СIМ), накладна ЦIМ/УМВС (CIM/SMGS, ЦИМ/СМГС), коносамент (Bill of Lading).

Крім того, транзит вантажів може супроводжуватися (за наявності) рахунком-фактурою (Invoice) або іншим документом, що вказує вартість товару, пакувальним листком (специфікацією), вантажною відомістю (Cargo Manifest), книжкою МДП (Carnet TIR), книжкою ATA (Carnet ATA). При декларуванні транзитних вантажів відповідно до митного законодавства України до митних органів подається вантажна митна декларація (ВМД) або накладна УМВС (СМГС), накладна ЦIМ (CIM), накладна ЦIМ/УМВС (CIM/SMGS, ЦИМ/СМГС), книжка МДП (Carnet TIR), книжка ATA (Carnet ATA), необхідні для здійснення митного контролю. <...>

2. Щодо оподаткування ПДВ операцій з постачання послуг, що надаються іноземним та вітчизняним суднам, які здійснюють міжнародні перевезення пасажирів, їхнього багажу та вантажів, та оплачуються ними відповідно до законодавства України портовими зборами.

Відповідно до пункту 197.9 статті 197 ПКУ, у період з 01.01.2011 р. до 30.06.2011 р. та з 01.08.2011 р. звільняються від оподаткування ПДВ операції з постачання послуг, що надаються іноземним та вітчизняним суднам, які здійснюють міжнародні перевезення пасажирів, їхнього багажу і вантажів, та оплачуються ними відповідно до законодавства України портовими зборами.

<...>

Відповідно до п. 11 Положення №1544 на суми портових зборів нараховується ПДВ відповідно до законодавства. Не нараховується ПДВ на суми портових зборів, які стягуються із суден у закордонному плаванні, що:

— здійснюють міжнародні перевезення пасажирів, їх багажу, вантажів та міжнародних відправлень;

— прямують між портами України для здійснення навантаження/розвантаження з подальшим перетином державного кордону України;

— прямують транзитом через територію України без митного оформлення на її території.

Вартість послуг, що включається до складу портових зборів, які надаються під час прямування судна до пункту (місця) митного оформлення для навантаження (довантаження) вантажів (посадки пасажирів) чи з пункту (місця) митного оформлення після вивантаження (часткового вивантаження) вантажів (висадки пасажирів) і є невід'ємною складовою послуг з міжнародного перевезення вантажу (пасажирів).

Враховуючи зазначене, операції з постачання послуг, що надаються іноземним суднам, які здійснюють міжнародні перевезення пасажирів, їхнього багажу і вантажів, та оплачуються ними відповідно до законодавства України портовими зборами, звільняються від оподаткування ПДВ. При цьому основною умовою застосування такої пільги є наявність у порту документів, які підтверджують здійснення судном міжнародних перевезень. У разі здійснення внутрішніх перевезень звільнення від сплати ПДВ на операції з надання послуг, що включаються до складу портових зборів і надаються суднам, не поширюється, і такі операції підлягають оподаткуванню ПДВ у загальному порядку за основною ставкою.

Заступник голови А. IГНАТОВ

До змісту номеру