• Посилання скопійовано

Оподаткування інвестиційного прибутку фізособи

Фізособа виходить із засновників підприємства. Замість частки нерозподіленого прибутку, еквівалентної до його участі у прибутку підприємства, вирішено віддати йому нерухоме майно (складське приміщення). Як оподатковується дохід фізособи під час такої операції обміну?

Відповідно до пп. 170.2.2 ПКУ, до продажу інвестиційного активу прирівнюються, зокрема, операції з: «обміну інвестиційного активу на інший інвестиційний актив; зворотного викупу інвестиційного активу його емітентом, який належав платникові податку; повернення платникові податку коштів або майна (майнових прав), попередньо внесених ним до статутного капіталу емітента корпоративних прав, у разі виходу такого платника податку з числа засновників або учасників такого емітента чи ліквідації такого емітента». З метою оподаткування інвестиційного прибутку звітним періодом вважається календарний рік.

Згідно з пп. 170.2.6 ПКУ до складу загального річного оподатковуваного доходу платника податку включається додатне значення загального фінансового результату операцій з інвестиційними активами за наслідками такого звітного року. Загальний фінансовий результат операцій з інвестиційними активами визначається як сума інвестиційних прибутків, отриманих платником податку протягом звітного року, зменшена на суму інвестиційних збитків, понесених платником податку протягом такого року.

Iнвестиційний прибуток, який надалі обкладатиметься ПДФО, розраховуватиметься як додатна різниця між доходом, отриманим фізособою від продажу інвестиційного активу, та його вартістю, що визначається із суми витрат на придбання такого активу. В нашому випадку доходом буде продажна вартість складського приміщення, а витрати визнаватимуться на рівні суми частки (внеску) в СК товариства. Отже, під час отримання доходу (інвестиційного прибутку) у разі обміну інвестиційного активу на об'єкт нерухомого (рухомого) майна фізособа повинна до 1 травня наступного за звітним року (пп. 49.18.4 ПКУ) надати податкову декларацію та сплатити податок на доходи фізосіб до 1 серпня року наступного за звітним (пп. 179.7 ПКУ) за ставкою, визначеною у п. 167.1 ПКУ (відповідно 15% та 17%).

Незважаючи на те, що облік загального фінансового результату операцій з інвестиційними активами ведеться фізичною особою самостійно, підприємство має відобразити зазначені суми доходу, отримані фізособою, в податковому розрахунку за формою №1ДФ з ознакою доходу 112.

Приклад Фізособа внесла 100 тис. грн до СК підприємства, ставши його засновником. Згодом вона виходить зі складу засновників. Підприємство домовилося з фізособою розрахуватися шляхом обміну корпоративних прав на складське приміщення, що належить підприємству, вартістю 500 тис. грн (з ПДВ).

Для підприємства така операція обміну прирівнюється до звичайного продажу ОЗ з відповідним оподаткуванням. Відповідно інвестиційний прибуток фізособи становитиме 400 тис. грн, тобто вартість майна, отриманого фізособою, зменшена на суму внеску засновника (500 тис. грн — 100 тис. грн). Отже, ПДФО становитиме 68 тис. грн (припустимо, що вся сума оподатковується за ставкою 17%). Якщо у такої фізособи протягом року були інші операції з інвестиційними активами, можливо і збиткові, загальний фінрезультат визначається як сума інвестиційних прибутків, отриманих протягом звітного року, зменшена на суму інвестиційних збитків, понесених фізособою протягом такого року. Від цього залежатиме і розмір ПДФО, який необхідно буде сплатити.

Михайло СТЕПАНОВ, «Дебет-Кредит»

До змісту номеру