Підприємство отримало передоплату за договором виконання робіт. Наступного дня укладено додаткову угоду про розірвання договору і повернуто передоплату. Чи обов'язково виписувати податкову накладну та додаток 2 до неї?
Згідно з пп. «а» п. 187.1 ПКУ в разі отримання передоплати датою виникнення податкових зобов'язань у постачальника (продавця) вважається дата зарахування на банківський рахунок коштів від покупця/замовника як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню. Також відповідно до п. 3 Порядку №13791 податкова накладна виписується у день виникнення податкових зобов'язань продавця. Отже, у день отримання передоплати продавець виписує податкову накладну на суму отриманих коштів.
Дії ж платника податку у разі, якщо відбувається розірвання договору та повернення коштів, передбачено п. 192.1 ПКУ: при поверненні постачальником суми попередньої оплати товарів/послуг суми податкових зобов'язань постачальника підлягають відповідному коригуванню. Постачальник зменшує суму своїх податкових зобов'язань за результатами податкового періоду, коли відбулося повернення авансу, та надсилає отримувачу розрахунок коригування податку (додаток 2 до податкової накладної, форма якої затверджена Наказом №1379). Ці події також мають знайти своє відображення в електронному реєстрі отриманих та виданих податкових накладних. Так, відповідно до п. 8.1, п. 8.2 Порядку №10022 облік виданих податкових накладних у реєстрі проводиться у день виникнення податкових зобов'язань. При цьому облік операцій з постачання товарів/послуг ведеться на підставі податкової накладної та розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної (додаток 2 до податкової накладної).
1 Порядок заповнення податкової накладної, затверджений наказом Мінфіну від 01.11.2011 р. №1379.
2 Порядок ведення реєстру виданих та отриманих податкових накладних, затверджений наказом ДПАУ від 24.12.2010 р. №1002.
Якщо отримання передоплати та повернення коштів відбулися в одному податковому періоді, у звітній декларації мають бути відображені обидві події в розділі I «Податкове зобов'язання»: сума ПДВ з отриманої передоплати — в рядку 1 декларації з ПДВ (форма декларації затверджена Наказом №14921), а коригування — у рядках 8 та 8.1 декларації з ПДВ (див. зразок2).
Зразок
Податкова декларація з податку на додану вартість (фрагмент)
Зрозуміло, що в разі, якщо виникнення податкового зобов'язання (виписка податкової накладної) та повернення авансу (виписка коригування до податкової накладної) відбулися в одному звітному періоді, ці події не вплинуть на загальну суму податкового зобов'язання платника ПДВ за звітний період. Проте невідображення їх в декларації та неоформлення податкових накладних буде порушенням вищезгаданих норм ПКУ.
Але яка ж відповідальність може бути застосована, якщо ні податкова накладна, ні коригування не будуть виписані і ці операції не будуть відображені в декларації з ПДВ? Відповідальність за заниження податкового зобов'язання може бути застосована тільки в разі, якщо отримання авансу та повернення відбулись у різних податкових періодах.
Щодо виписки власне податкової накладної, то відповідно до п. 201.1 ПКУ платник ПДВ зобов'язаний надати податкову накладну покупцю (особі, що перерахувала аванс) на його (покупця) вимогу. У разі відмови надати податкову накладну або в разі порушення ним порядку її заповнення та/або порядку реєстрації в Єдиному реєстрі покупець має право додати до податкової декларації за звітний податковий період заяву із скаргою на такого постачальника3. Надходження такої заяви є підставою для проведення документальної позапланової виїзної перевірки зазначеного продавця.
1 Наказ Мінфіну від 25.11.2011 р. №1492 «Про затвердження форм та Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість».
2 Припустімо, що отримання передоплати та повернення її в повній сумі було єдиною оподатковуваною операцією платника податку — постачальника у звітному періоді.
3 Заява про відмову постачальника надати податкову накладну (порушення ним порядку заповнення та/або порядку реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних) (Д8) — додаток 8 до податкової декларації з податку на додану вартість.
На нашу думку, краще буде, якщо всі необхідні документи та записи в облікових регістрах (реєстрі ПН) будуть оформлені належним чином.
Наталія КАТЕРИНЕЦЬ, «Дебет-Кредит»