Підприємство займається гуртовою торгівлею. Власного автомобіля не має. Чи може таке підприємство виписувати товарно-транспортну накладну (ТТН) на автомобіль, який надало підприємство-покупець? Чи можна виписувати ТТН на власний автомобіль нашого директора?
Відповідно до п. 44.1 ПКУ, з метою оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.
Якщо товар перевозиться власним транспортом, обов'язку виписувати ТТН1 немає, оскільки, відповідно до п. 2 Переліку №2072, для водія юридичної особи або фізичної особи — підприємця, що здійснює вантажні перевезення для власних потреб, потрібно мати накладну або інший документ, який підтверджує право власності на вантаж. Податківці в листі від 03.03.2009 р. №4364/7/23-7017/159 зазначають, що первинними документами, які підверджують рух товарно-матеріальних цінностей, є накладні і товарно-транспортні накладні.
Обов'язковою ТТН є для перевізників. Згідно з Правилами №3633, ТТН — єдиний для всіх учасників транспортного процесу юридичний документ, призначений для списання товарно-матеріальних цінностей, обліку на шляху їх переміщення, оприбуткування, складського, оперативного та бухгалтерського обліку, а також для розрахунків за перевезення вантажу та обліку виконаної роботи. Крім того, Мінтранс у листі від 10.08.2010 р. №3845-01/09/19-10 (див. «ДК» №39/2010) наголосив, що заміна ТТН будь-яким іншим документом довільної форми не допускається.
1 Типова форма №1-ТН затверджена наказом Мінтрансу та Мінстату від 29.12.95 р. №488/346.
2 Перелік документів, необхідних для здійснення перевезення вантажу автомобільним транспортом у внутрішньому сполученні — додаток до постанови КМУ від 25.02.2009 р. №207.
3 Правила перевезень вантажів автомобільним транспортом в Україні, затверджені наказом Міністерства транспорту України від 14.10.97 р. №363.
Сама форма містить такі реквізити, які не може заповнити покупець чи перевізник, а лише продавець. Це відомості про вантаж, який транспортується, зокрема його кількість, ціна, одиниця виміру та документи, які супроводжують вантаж, кількість місць, які певний вантаж займає у вантажному автомобілі тощо, відомості про те, яка посадова особа дозволила відпустити вантаж від постачальника, а також відомості про завантажувальні операції, які відбувалися на першій стадії перевезення вантажу — завантаженні його від постачальника, засвідчені підписом особи, яка відповідає за завантаження.
Отже, якщо підприємство не має власного транспорту, ніщо не забороняє йому виписати ТТН на автомобіль покупця. Якщо ж доставку виконує директор на власному автомобілі, то з ним бажано оформити договір оренди автомобіля.
Богдана АНДРУЩАК, «Дебет-Кредит»