• Посилання скопійовано

Обережно — піратська програма!

Використання контрафактних програм стало чи не символом нашого часу. Вони і доступні, і мають, здавалося б, той самий функціонал, і, що особливо важливо для користувача, дешеві. Але чомусь згадується мудра приказка: «дешевий сир буває лише у мишоловці».

Важко уявити покупця, який би віддав перевагу не автомобілю з гарантією, купленому в салоні, а машині зі зламаним захистом системи безпеки.

Хтось знаходить, але більше втрачає

З програмними продуктами все складніше і простіше водночас — іноді людина навіть не підозрює, що використовує неліцензійну програму, але частіше все ж таки робить це свідомо.

У першому випадку можна стати жертвою нечистого на руку продавця, який видаватиме піратську версію програми за правдиву OEM-версію1. До речі, юридична особа не має права передавати у користування ліцензійну програму разом із комп'ютером. Водночас фізичні або юридичні особи будуть правомірними користувачами ОЕМ-версії програми у разі безповоротної передачі ним комп'ютера разом із нею. Можна стати власником цілого набору піратських програм, забравши комп'ютер з сервісної майстерні, де вам «добрий» комп'ютерник заллє на вінчестер піратський софтвер. Деколи буває важко відмовитися від можливості мати безкоштовний набір програм «на всі випадки життя».

1 OEM-версія програми поставляється попередньо встановленою на комп'ютер безпосередньо під час його купівлі.

У другому випадку користувач, приймаючи рішення працювати з піратською програмою, як йому здається, елементарно заощаджує гроші. Логіка проста: «навіщо платити більше, коли можна і так отримати все». Проте подібна «економія» може мати найгірші наслідки як для власника такої програми, так і для його комп'ютера.

Дослідники в галузі комп'ютерних технологій встановили, що майже удвічі частіше користувачі неліцензійного програмного забезпечення втрачають інформацію або ж пошкоджуються цінні дані на їхніх комп'ютерах. Мало того, кожна третя піратська програма або так звана ломалка ліцензійної програми містить шкідливий код. А тут уже небезпека втратити не лише інформацію, а й гроші.

Отже, з погляду користувача, головна відмінність ліцензійного програмного забезпечення від піратського ПЗ — це його вартість. Справді, тимчасом як за ліцензію потрібно платити, причому нерідко великі гроші, піратську програму можна «безкоштовно» стягнути з Iнтернету. А на ринку — вільно купити компакт-диск з набором подібних програм за символічну ціну. При цьому кожна піратська програма забезпечена спеціальним файлом, за допомогою якого можна згенерувати серійний номер або відключити перевірку наявності ліцензії. Але така «модифікація» файла у переважній більшості випадків призводить до збоїв у роботі.

А чи знаєте ви, що...

...за 6 місяців 2011 року кількість шкідливих програм, призначених для крадіжки персональних даних, перевищила 60 тисяч. За рік показник збільшився на 87%. За 4 роки кількість троянів зросла більш ніж у 7 разів.

...найбільше зростання спостерігається серед троянів, призначених для крадіжки логінів, паролів та шкідливих програм, що намагаються отримати доступ до систем електронних грошей.

Віруси, черв'яки — плата за безкоштовні програми

Зламаний захист піратської програми, здавалося б, дозволяє використовувати весь функціонал програмного продукту. Проте процедура зламу захисту не проходить без неприємних наслідків. Унаслідок таких маніпуляцій з програмою в ній можуть поселитися віруси, черв'яки або спеціальні шпигунські програми.

Особливо небезпечна присутність цих автоматично встановлених «шпигунів» у контрафактних бухгалтерських програмах. Нерідко їхньою метою стає важлива інформація користувачів: паролі, коди доступу. Ця конфіденційна інформація може непомітно для користувача передаватися через Iнтернет зловмисникові, який поставив вам програмний продукт. А далі все просто і сумно. З розрахункового рахунка або кредитної картки ваші гроші несанкціоновано перераховуються так, ніби транзакцію зробив сам клієнт. Уся біда у тому, що довести факт крадіжки практично неможливо, адже за умовами договору з будь-яким постачальником інтернет-послуг вам заборонено повідомляти паролі і коди третім особам.

Найнебезпечнішою крадіжка конфіденційної інформації є для корпоративних клієнтів. Втрата клієнтської бази або інформації щодо звітності загрожує не лише фінансовими проблемами, а й нерідко крахом репутації.

А чи знаєте ви, що...

...тепер виробники можуть притягати до відповідальності не лише тих, хто тиражує та поширює піратські копії, а й їх користувачів. Таке положення передбачено у постанові Пленуму Верховного суду України від 04.06.2010 р. «Про застосування судами норм законодавства у справах про захист авторського права та суміжних прав».

...за останній рік за позовами компанії «Майкрософт» було відкрито близько 50 кримінальних справ про порушення в Україні авторських прав, що належать їй.

Забудьте про сервіс, пам'ятайте про проблеми

Придбаваючи дорогу річ, покупець завжди розраховує на гарантію та якісне обслуговування. У комплекті з ліцензійною програмою, як правило, додається керівництво користувача, яке може замінити фахівця на етапі освоєння програми. Але маючи піратську копію, ви залишаєтеся сам на сам з новим продуктом та всіма його загадками.

Для програмного забезпечення вкрай важливі технічна підтримка й оновлення, адже споживчі якості повинні відповідати зростаючим вимогам, що висуваються до функціонала програми. Виробники ліцензійних програм забезпечують усе це.

А для власників піратських програм доступ до оновлень закритий, що неминуче призводить до швидкого їх старіння. Відсутність технічної підтримки зробить вас безпорадними перед будь-якою несправністю чи загрозою програмного збою.

Неможливість оновити піратську програму особливо дається взнаки при використанні її для ведення бухгалтерського обліку. Простий приклад: жодна зламана програма «1С» не зможе коректно автоматизувати облік на підприємстві в умовах дії Податкового кодексу. Непомітна раніше проблема для користувача, що має, наприклад, контрафактну «1С:Бухгалтерію», перетвориться тепер на величезну проблему. А власники офіційної версії легко адаптують свій облік до нових податкових реалій, безкоштовно оновивши його у офіційного постачальника програми. Тимчасом як власникам «безкоштовних» версій доведеться оплачувати кожне дрібне оновлення.

Не забувайте про можливі перевірки вашого підприємства контролюючими органами. Будьте готові до того, що буде перевірено і ваш комп'ютер, на якому встановлена улюблена «1С:Бухгалтерія». I якщо на неї не виявиться ліцензії, чекайте проблем — перевірять і встановлену версію Windows та MS Office.

Пам'ятайте! Перевірки законності використання програмного забезпечення мають право проводити працівники міліції (наприклад, ВБЕЗ) та органів податкової служби, інспектори з питань інтелектуальної власності.

А чи знаєте ви, що...

…за результатами програми Mystery Shopper (»таємний покупець»), що здійснюється «Майкрософт Україна», кожен третій магазин техніки і понад 30% сервісних центрів України пропонують покупцям встановити на комп'ютери піратське ПЗ або продають ПК з уже встановленою неліцензійною операційною системою.

...програмою Mystery Shopper охоплено понад 1200 торгових точок в Україні.

До змісту номеру