У типових конфігураціях «1С». Підтримка положень розділу III «Податок на прибуток підприємств» Податкового кодексу України
Як відомо, з 1 квітня 2011 р. застосовуються норми розділу III «Податок на прибуток підприємств» Податкового кодексу України. Це спричинило серйозну стурбованість бухгалтерів — користувачів програмних продуктів «1С», адже запроваджені нововведення значно змінили методологію обліку. Попри «революційність» змін, фірма «1С» оперативно підготувала докладний план виходу нових версій типових конфігурацій з підтримкою положень розділу III ПКУ.
Підтримка положень розділу III ПКУ «Податок на прибуток» реалізована у таких конфігураціях:
- «Бухгалтерія 8 для України» (нові редакції випускаються на платформі «1С:Підприємство 8.2»);
- «Управління торговим підприємством для України» (нові редакції випускаються на платформі «1С:Підприємство 8.2»);
- «Управління виробничим підприємством для України» (зміни щодо податку на прибуток заплановано лише у редакції 1.3);
- «Бухгалтерський облік 7.7 для України»;
- «Виробництво + Послуги + Бухгалтерія для України»;
- «Бухгалтерія + Торгівля + Склад + Зарплата + Кадри для України».
Для решти перерахованих конфігурацій зміни будуть випущені у рамках чергових релізів.
Увага! У версіях конфігурацій з підтримкою розділу III ПКУ не планується підтримувати ведення податкового обліку відповідно до Закону «Про оподаткування прибутку підприємств», що втратив силу.
Тож після переходу на нові версії облікові дані I кварталу 2011 року будуть збережені у ваших інформаційних базах лише у режимі «закритого періоду». Документи будуть доступні тільки у режимі перегляду разом із їх проведеннями без можливості перепроведення цих документів за нормами Закону «Про оподаткування прибутку підприємств».
Новації конфігурацій
У нових релізах типових конфігурацій на платформі «1С:Підприємство 8» на всіх автоматизованих ділянках обліку забезпечується підтримка паралельної оцінки доходів, витрат, активів і відповідно до П(С)БО, і відповідно до ПКУ.
Те саме стосується і калькуляції бухгалтерської собівартості продукції. Вона виконуватиметься і відповідно до П(С)БО 16, і паралельно проводитиметься калькуляція прямих витрат на виробництво продукції відповідно до ПКУ.
Новації Податкового кодексу
1. Поступово знижується ставка податку на прибуток:
з 01.04.2011 р. до 31.12.2011 р. (вкл.) — 23%;
з 01.01.2012 р. до 31.12.2012 р. (вкл.) — 21%;
з 01.01.2013 р. до 31.12.2013 р. (вкл.) — 19%;
з 01.01.2014 р. — 16%.
2. Декларація з податку на прибуток за II кв., за II — III кв., за II — IV кв. заповнюється наростаючим підсумком за новими правилами.
3. На 2011 рік для ОЗ зберігається норматив — 1000 грн. З 01.01.2012 р. до ОЗ належать МА з очікуваним терміном корисного використання (операційного циклу) понад 1 рік і вартістю понад 2 500 грн.
4. До переліку витрат додалися витрати на бронювання квитків на транспорт і місць у готелях, а також витрати на оренду транспорту.
5. Збільшено суму добових:
- до 0,2 мін. зарплати, що діє на 1 січня звітного року, — для відряджень по Україні (188,20 грн, для держслужбовців — 30 грн);
- до 0,75 мін. зарплати, що діє на 1 січня звітного року, — для відряджень за кордон (до кінця 2011 р. не більше 705,75 грн, для держслужбовців — залежно від країни відрядження).
6. «Єдинникам» заборонено включати до своїх витрат при визначенні об'єкта оподаткування витрати на придбання товарів (робіт, послуг) у фізосіб-«єдинників» (крім тих, які здійснюють діяльність у сфері інформатизації).
7. Змінено дату визначення доходів та витрат:
- дохід від реалізації визнається датою переходу до покупця права власності;
- витрати, що формують собівартість товарів (робіт, послуг), визнаються витратами того звітного періоду, в якому визнано доходи від реалізації таких товарів (робіт, послуг).
Для мінімізації розбіжності між даними бухгалтерського та податкового обліку в нових релізах конфігурацій реалізовано можливість ведення спрощеного бухобліку, що передбачає калькуляцію собівартості готової продукції відповідно до П(С)БО 25. Це дозволить у звітах «Оборотно-сальдова відомість», «Картка рахунка» й інших порівняти оцінки доходів, витрат і активів за даними бухгалтерського та податкового обліку, а також визначати розбіжності між ними.
Для бухгалтерів, які користуються типовими конфігураціями на платформі «1С:Підприємство 7.7», реалізовано лише схему спрощеного бухобліку. При цьому калькуляція собівартості готової продукції здійснюється відповідно до П(С)БО 25, до бухгалтерської собівартості продукції включаються тільки ті витрати, які можуть бути визнані у податковому обліку відповідно до ПКУ. А ось виробничі витрати, які не можуть бути визнані у податковому обліку, відразу відносять на фінансовий результат. У бухгалтерських звітах не можна буде порівнювати оцінки доходів, витрат і активів за даними бухгалтерського та податкового обліку, бо така можливість не підтримується платформою «1С:Підприємство 7.7».
Для тих, хто ще не перейшов на нові версії конфігурацій
Перехід на нові версії конфігурацій здійснюється шляхом оновлення інформаційної бази без втрати раніше накопичених даних. Проте, щоб забезпечити коректність ведення обліку згідно з новими положеннями ПКУ, після переходу на нові версії (редакції) в обліковій базі потрібно:
- провести і відобразити інвентаризацію НМА на 01.04.2011 р. та визначити їхню вартість, що амортизується, відповідно до Перехідних положень ПКУ;
- відобразити інвентаризацію запасів на складах та в незавершеному виробництві на 01.04.2011 р. і визначити вартість їх придбання;
- прив'язати статті Декларації з податку на прибуток до довідника статей витрат;
- уточнити аналітику податкового обліку в первинних документах, введених починаючи з 01.04.2011 р.
Бухгалтерам, які використовують у роботі конфігурації «Бухгалтерський облік 7.7 для України», «Виробництво + Послуги + Бухгалтерія для України», «Бухгалтерія + Торгівля + Склад + Зарплата + Кадри для України» та мають проблеми з веденням обліку згідно з положеннями ПКУ, бажано перейти на конфігурацію на платформі «1С:Підприємство 8».
Для тих, хто використовує у роботі «Бухгалтерію для України» у редакції 1.1, перехід до редакції 1.2 відбувається у звичайному порядку оновлення конфігурації. При цьому частина дій автоматично виконується під час першого запуску оновленої конфігурації, а частина — виконується та контролюється користувачем. В інформаційних базах, оновлених з редакції 1.1, встановлюється заборона на зміну даних до 01.04.2011 р. (крім документа «Операція»).
У процесі переходу передбачено, зокрема, покрокову інструкцію щодо виконання необхідних операцій, а також можливість автоматично формувати нові статті доходів і витрат відповідно до структури Декларації з прибутку та додатків до неї.
Увага! Конфігурацію «Бухгалтерія для України» у редакції 1.2 можна використовувати лише з версією платформи не нижче 8.2.13.219.
Користувачі продуктів, у яких є чинною передплата на IТС, отримають дистрибутиви платформи й оновлення конфігурації на диску IТС за липень 2011 року.
Важливо! При переході на редакцію 1.2 конфігурації «Бухгалтерія для України» накопичені в інформаційних базах дані повністю зберігаються.