• Посилання скопійовано

Право на провадження ліцензованого виду діяльності: коли виникає і як підтвердити?

Індивідуальна податкова консультація ДПСУ від 29.04.2025 №2356/ІПК/99-00-09-04-03 ІПК

Суттєво. Чи можна здійснювати продаж алкогольних напоїв та тютюнових виробів без наявності витягу про внесення відомостей про надання ліцензій?Чи можлива оплата та внесення відомостей про зарахування коштів на декілька кварталів одразу?

! Продавцям алкогольних напоїв та тютюнових виробів

Державна податкова служба України за результатами розгляду звернення товариства з обмеженою відповідальністю (далі — Товариство) на отримання індивідуальної податкової консультації щодо практичного застосування окремих норм законодавства стосовно здійснення діяльності з продажу алкогольних напоїв та тютюнових виробів,керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі — Кодекс), в межах компетенції повідомляє.

У зверненні Товариство зазначає, що відповідно до частини сьомої ст. 43 Закону України від 18 червня 2024 року №3817-IX «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» (далі — Закон №3817) орган ліцензування зобов’язаний прийняти рішення про надання або про відмову в наданні ліцензії на право провадження відповідного виду господарської діяльності у визначені терміни.

Товариством зазначено, що згідно із п. 2 частини восьмої ст. 43 Закону №3817 заявник набуває право на провадження виду господарської діяльності з дня внесення органом ліцензування відомостей про надану ліцензію на право провадження відповідного виду господарської діяльності до Єдиного реєстру ліцензіатів з виробництва та обігу спирту етилового, спиртових дистилятів,алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, або до Єдиного реєстру ліцензіатів та місць обігу пального, або з дня, наступного за днем виникнення безумовного обов’язку внесення органом ліцензування відомостей про надану ліцензію на право провадження відповідного виду господарської діяльності до зазначених реєстрів.

Враховуючи зазначене Товариство просить роз’яснити:

1. Чи може Товариство здійснювати продаж алкогольних напоїв та тютюнових виробів без наявності витягу про внесення відомостей про надання ліцензій?

2. Чи може Товариство здійснювати продаж алкогольних напоїв та тютюнових виробів без наявності витягу про внесення відомостей про сплату чергового платежу за надані ліцензії?

3. Чи дійсно Товариство як заявник може здійснювати відповідний вид діяльності після сплину термінів для внесення даних щодо надання ліцензій чи сплину безумовного обов’язку органом ліцензування на внесення відомостей щодо надання ліцензій?

4. Чи можна в одній заяві просити орган ліцензування видати ліцензію та витяг з реєстру?

5. Чи можна водній заяві просити орган ліцензування зарахувати внесення чергового платежу за ліцензію та видати витяг з реєстру?

6. Чи можлива оплата та внесення відомостей про зарахування коштів на декілька кварталів одразу?

Щодо питань 1 — 3

Основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, ввезення на митну територію України, вивезення за межі митної території України, оптової і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, спиртовими дистилятами, біоетанолом, алкогольними напоями, тютюновими виробами, тютюновою сировиною, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, та пальним, а також посилення боротьби з їх незаконним виробництвом та обігом на території України визначає Закон №3817.

Відповідно до частини першої ст. 1 Закону №3817:

ліцензія — право суб’єкта господарювання на провадження відповідного виду (кількох видів) господарської діяльності (пункт 40 частини першої ст. 1 Закону №3817);

Єдиний реєстр ліцензіатів з виробництва та обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, — складова інформаційно-комунікаційної системи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, що містить перелік суб’єктів господарювання, яким надано ліцензії на право виробництва та/або на право оптової торгівлі спиртом етиловим, спиртовими дистилятами, біоетанолом, алкогольними напоями, тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, та/або на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями, тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, та/або на право вирощування тютюну, на право ферментації тютюнової сировини (пункт 28 частини першої ст. 1 Закону №3817).

Відповідно до п. 65 частини першої ст. 1 Закону №3817 територіальні органи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, є органами ліцензування у частині здійснення ліцензування оптової торгівлі спиртом етиловим, спиртовими дистилятами, алкогольними напоями, сидром та перрі (без додавання спирту), тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, пальним, роздрібної торгівлі алкогольними напоями, тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, пальним, зберігання пального.

Згідно із частиною першою ст. 16 Закону №3817 оптова торгівля на території України алкогольними напоями здійснюється за наявності у суб’єкта господарювання ліцензії на право оптової торгівлі алкогольними напоями, крім випадків, встановлених статтею 16 Закону №3817.

Роздрібна торгівля алкогольними напоями (крім столових вин), а для малих виробників виноробної продукції — алкогольними напоями без додавання спирту (вин виноградних, вин плодово-ягідних, напоїв медових), у тому числі через мережу Інтернет, може здійснюватися суб’єктами господарювання, у тому числі їх виробниками, за наявності у них ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями (частина сьома ст. 16 Закону №3817).

Відповідно до частини другої ст. 22 Закону №3817 оптова торгівля на території України тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, здійснюється за наявності у суб’єкта господарювання ліцензії на право оптової торгівлі тютюновими виробами, на право оптової торгівлі рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, відповідно.

Роздрібна торгівля тютюновими виробами та/або рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, здійснюють суб’єкти господарювання за наявності у них однієї з таких ліцензій: на право роздрібної торгівлі тютюновими виробами, на право роздрібної торгівлі рідинами, що використовуються в електронних сигаретах(частина перша ст. 23 Закону №3817).

Відповідно до частини третьої ст. 34 Закону №3817 внесення відомостей до Єдиного реєстру ліцензіатів з виробництва та обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини та рідин, що використовуються в електронних сигаретах (далі — Єдиний реєстр ліцензіатів) здійснюється за результатами проведення обробки (перевірки) інформації, зазначеної у заяві про отримання ліцензії на право провадження відповідного виду господарської діяльності, в автоматичному режимі або посадовою особою органу ліцензування:

1) за результатами прийнятого рішення про надання ліцензії на право провадження відповідного виду господарської діяльності;

2) за результатами розгляду заяви ліцензіата про внесення змін до відомостей, що містяться в Єдиному реєстрі;

3) за результатами прийнятого рішення про припинення дії ліцензії на право провадження відповідного виду господарської діяльності;

4) на підставі рішення суду, що набрало законної сили;

5) на підставі заяви ліцензіата про внесення чергового (щорічного/щоквартального) платежу за надану ліцензію на право провадження відповідного виду господарської діяльності.

Відповідно до частини восьмої ст. 43 Закону №3817 орган ліцензування не пізніше наступного робочого дня за днем прийняття рішення про надання або про відмову в наданні ліцензії на право провадження відповідного виду господарської діяльності:

1) вносить відомості про надання ліцензії на право провадження відповідного виду господарської діяльності до Єдиного реєстру ліцензіатів та направляє заявнику витяг з відповідного реєстру в електронній формі у порядку, визначеному ст. 42 Кодексу;

2) направляє заявнику рішення про відмову у наданні ліцензії на право провадження відповідного виду господарської діяльності в електронній формі у порядку, визначеному ст. 42 Кодексу, із зазначенням підстави відмови.

У разі ненадання органом ліцензування протягом строку, передбаченого цією частиною, заявнику витягу, передбаченого пунктом 1 цієї частини, або рішення, передбаченого пунктом 2 цієї частини, наступного робочого дня після спливу зазначеного строку в органу ліцензування виникає безумовний обов’язок внести відомості про надану ліцензію до відповідного реєстру, без прийняття рішення про надання ліцензії на право провадження відповідного виду господарської діяльності.

Згідно з частиною восьмою ст. 43 Закону №3817 заявник набуває право на провадження виду господарської діяльності з дня внесення органом ліцензування відомостей про надану ліцензію на право провадження відповідного виду господарської діяльності, зокрема, до Єдиного реєстру ліцензіатів, або з дня, наступного за днем виникнення безумовного обов’язку внесення органом ліцензування відомостей про надану ліцензію на право провадження відповідного виду господарської діяльності до зазначеного реєстру.

Згідно із частиною двадцятою ст. 34 Закону №3817 за потреби ліцензіат має право звернутися до органу ліцензування із заявою про надання витягу з Єдиного реєстру ліцензіатів, що подається в паперовій або електронній формі у порядку, визначеному ст. 42 Кодексу.

Витяг з Єдиного реєстру ліцензіатів надається ліцензіату в електронній формі у порядку, визначеному ст. 42 Кодексу, протягом одного робочого дня з дня отримання відповідної заяви.

Витяг з Єдиного реєстру ліцензіатів має містити відомості, внесені до такого реєстру на дату отримання заяви про надання витягу.

Отже, Товариство може здійснювати діяльність з оптової та роздрібної торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами на підставі діючих ліцензій на право здійснення відповідної діяльності, відомості щодо яких внесено до Єдиного реєстру ліцензіатів. Товариство набуває право на провадження відповідного виду господарської діяльності з дня внесення органом ліцензування відомостей про надану ліцензію до Єдиного реєстру ліцензіатів, або з дня, наступного за днем виникнення безумовного обов’язку внесення органом ліцензування відомостей про надану ліцензію до Єдиного реєстру ліцензіатів.

Крім того, у разі необхідності Товариство має право звернутися до територіального органу ліцензування із заявою про надання витягу з Єдиного реєстру ліцензіатів.

Щодо питань 4 — 5

Постановою Кабінету Міністрів України від 04 квітня 2025 року №374 «Деякі питання ведення єдиних реєстрів ліцензіатів з виробництва та обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, ліцензіатів та місць обігу пального» (далі — Постанова №374) затверджено, зокрема, форми заяв щодо:

отримання ліцензії;

внесення змін до відомостей, що містяться в Єдиному реєстрі ліцензіатів з виробництва та обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини та рідин, що використовуються в електронних сигаретах;

внесення чергового платежу за отриману ліцензію;

припинення дії ліцензії;

отримання витягу з Єдиного реєстру ліцензіатів з виробництва та обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини та рідин, що використовуються в електронних сигаретах.

Отже, для отримання ліцензії, для отримання витягу з Єдиного реєстру ліцензіатів та для внесення чергового платежу за отриману ліцензію Постановою №374 передбачено окремі форми заяв.

Щодо питання 6

Відповідно до частини першої ст. 54 Закону №3817 суб’єкт господарювання зобов’язаний забезпечити сплату чергової річної плати або щоквартальної частини річної плати за надану ліцензію на право провадження відповідного виду господарської діяльності до початку кожного наступного річного (квартального) періоду та повідомити відповідний орган ліцензування про внесення чергового платежу за ліцензію в паперовій або в електронній формі у порядку, встановленому ст. 42 Кодексу, із зазначенням коду класифікації доходів бюджету, суми внесеного платежу, номера і дати платіжної інструкції, що підтверджує внесення річної плати або щоквартальної частини річної плати за відповідну ліцензію.

Ліцензії на право оптової торгівлі спиртом етиловим, спиртовими дистилятами, алкогольними напоями, тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, пальним надаються безстроково, а плата за них справляється щорічно (частина четверта ст. 51 Закону №3817).

Згідно із частиною четвертою ст. 52 Закону №3817 ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями, тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, надаються безстроково, а плата за них справляється щоквартально рівними частинами.

Згідно із частиною сьомою ст. 72 Закону №3817 контроль за сплатою річної плати або щоквартальної частини річної плати за ліцензію здійснюється органом ліцензування.

Отже, у Законі №3817 відсутня заборона щодо сплати щоквартальної частини річної плати за ліцензію на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами за декілька кварталів разом. Водночас, сплачена суб’єктом господарювання загальна сума річної плати за ліцензії повинна відповідати розміру річної плати за ліцензію, встановленому Законом №3817 в сумі залежно від розміру мінімальної заробітної плати, який встановлено законом на 1 січня звітного (податкового) року, в якому настає строк сплати чергової річної плати за ліцензію (першої щоквартальної частини річної плати за ліцензію — для ліцензій на роздрібну торгівлю алкогольними напоями, тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах).

Відповідно до п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.

До змісту номеру