• Посилання скопійовано

Які норми втрат передбачено у процесі виробництва алкогольних напоїв?

Об’єктом оподаткування акцизним податком, зокрема, є обсяги та вартість втрачених підакцизних товарів (продукції), крім випадків, передбачених п. 216.3 ПКУ (пп. 213.1.6 ПКУ). Тобто у загальному порядку на обсяги та вартість втрачених підакцизних товарів потрібно нараховувати акциз. Наприклад, було виявлено нестачу підакцизної продукції, яка не підпадає під винятки у п. 216.3 ПКУ (приміром, нестача сталася з вини працівника тощо), і на таку нестачу нараховується акциз.

Коротко нагадаємо випадки, коли акциз на втрачені товари не нараховується згідно з п. 216.3 ПКУ:

— платник документально зафіксував ці втрати та надав контролерам необхідні докази того, що підакцизний товар (продукцію) втрачено внаслідок форс-мажорних обставин і його використання унеможливлено;

— підакцизний товар (продукцію) втрачено внаслідок випаровування у процесі виробництва, обробки, переробки, зберігання чи транспортування такого товару (продукції) чи з іншої причини, пов'язаної з природним результатом. Ця вимога застосовується у разі втрати підакцизних товарів (продукції) у межах нормативів втрат, які затверджуються Кабміном;

— підакцизний товар (продукцію) примусово відчужено або вилучено для потреб держави, передано ЗСУ та іншим отримувачам, зазначеним у пп. «в» п. 216.3 ПКУ, надано як гуманітарну допомогу.

Нас зараз цікавить другий пункт, завдяки якому можна не нараховувати акциз на втрачені підакцизні товари, якщо ці втрати зумовлені природним чинником. Але є ще одна умова: норми таких втрат мають бути затверджені Кабміном. Як правило, на кожен вид підакцизних товарів норми природних втрат затверджуються окремими постановами. Зараз ми розглянемо норми втрат сировини та готової продукції на виробництві алкогольних напоїв.

Норми виробничих втрат спирту коньячного, зернового дистиляту та інших спиртових дистилятів і норм втрат спирту та готової продукції під час виробництва деяких видів алкогольних напоїв затверджено 22.11.2022 постановою КМУ №1310 (далі — Норми №1310).

Постановою від 18.07.2024 №829 Кабмін уніс зміни до Норм №1310, які набрали чинності з 24 липня 2024 р.

Ці зміни можна умовно розподілити на дві групи:

— зміна назви Норм №1310, деяких формулювань та інші зміни у тексті;

— доповнення Норм №1310 новими нормами природних втрат. У старій редакції Норм було 24 розділи, а в новій — вже 41.

Зміни у формулюваннях та примітках до розділів Норм №1310

Змінено назву Норм №1310: тепер це Норми виробничих втрат і виходу спиртових дистилятів, норми втрат спирту, виноматеріалів, соків під час виробництва алкогольних напоїв, норми виробничих втрат деяких видів алкогольних напоїв. Зміна назви пов’язана з тим, що додали нові норми.

Слова «коньячний спирт» в усіх відмінках і формах числа замінено словами «спиртовий дистилят (спирт коньячний, дистилят виноградний спиртовий, дистилят винний)» у відповідному відмінку і числі. Це поширює дію норм не тільки на коньячний спирт, а й на зазначені спиртові дистиляти.

Замість «коньяку» у Нормах №1310 тепер йдеться про «коньяк України та алкогольні напої виноградного походження».

У розділах 14, 15, 16 Норм №1310 встановлено норми втрат:

— соків, виноматеріалів, вин під час зберігання та витримки у різних типах приміщень та надворі;

— виноматеріалів під час виробництва мадери і портвейну, пов’язаних із витримкою виноматеріалів на відкритих майданчиках та у соляріях у бочках місткістю до 120 дал;

— виноматеріалів під час хересування виноматеріалів плівковим методом, — для цих норм змінили одиницю виміру норми втрат — тепер втрати рахуються у відсотках об’єму на рік.

Також замінено примітку до цих розділів — тепер вона звучить так: «Розрахунок норм втрат виноградних, плодово-ягідних та медових виноматеріалів, соків та вин за нормами втрат здійснюється в декалітрах. Об’єм виноробної продукції визначається в його перерахунку за температури 20 ºС». Попередній варіант приміток до розділів 14 — 16 не відповідав їх змісту.

Така сама заміна редакцій і в примітках до розділів 17, 20, 21, 22 та 23.

Нові норми природних втрат

Друга група змін — це нові норми природних втрат, яких не було у попередній редакції Норм №1310.

Розділ 7 «Норми втрат 100-відсоткового спирту, приведеного до температури 20 °C, під час виробництва дистилятів, отриманих шляхом дистиляції виноматеріалів» доповнено однією позицією: при відборі головної фракції спиртового дистиляту (спирту коньячного, дистиляту виноградного спиртового, дистиляту винного) під час дистиляції виноматеріалів норма втрат спирту — 3% від 100-відсоткового спирту, приведеного до температури 20 °C, що міститься у виноматеріалах.

У розділі 17 «Норми втрат соків, виноматеріалів, вин під час переливання, перемішування, фільтрації, термічної обробки» додано дві нові позиції: для термічної обробки теплом у потоці від 20 діб та для термічної обробки з витримкою на контактному матеріалі.

У новій редакції викладено розділ 19 «Норми втрат готової продукції під час розливу коньяків України та алкогольних напоїв виноградного походження, вин виноградних та плодово-ягідних, лікерних вин, вин кріплених, ароматизованих вин (зокрема вермутів), вин, насичених діоксидом вуглецю». Зокрема, змін зазнали формулювання виробничих процесів, назви продукції та градація об’єму пляшок і тари, в яку розливається продукція.

Додано сімнадцять нових розділів, які отримали номери з 25 до 41. Тепер набагато більше виробничих процесів та алкогольної продукції мають затверджені норми природних втрат.

До змісту номеру