• Посилання скопійовано

Коментар 1 до Закону України від 04.12.2024 №4113-IX

ВЗ у 2025 році: зміни

За Законом №4113 (див. «ДК» №51/2024) для всіх «єдинників» початок сплати ВЗ перенесено на 1 січня 2025 року. Фізособи-«загальники» за 2024 рік ще також застосовують ставку ВЗ 1,5%.

Ми вже писали в «ДК» №44/2024 у статті «Збільшена ставка ВЗ та нове коло платників» про зміни, що їх уніс до ПКУ Закон України від 10.10.2024 №4015-ІХ.

Але цей Закон досить довго лежав на підписанні у Президента, бо спричинив багато спорів. І зрештою був підписаний та опублікований. Але з умовою, що ВРУ терміново розгляне нові правки до ПКУ і відкоригує прийняті раніше зміни.

І ось 4 грудня ВРУ прийняла у ІІ читанні законопроєкт №9319 із правками до Закону №4015.

Закон України про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів щодо стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні від 04.12.2024 №4113 (законопроєкт №9319 уже отримав остаточний номер Закону) вже на підписі у Президента. Наразі для ознайомлення є текст, підписаний спікером ВРУ, саме його ми і розглянемо далі в частині військового збору (далі — ВЗ).

Зміни для «єдинників»

Сплата ВЗ не поширюватиметься на «єдинників» ІІІ групи, які є електронними резидентами.

Хто такий «електронний резидент»?

Е-резидент — це іноземець, який може отримувати кваліфіковані електронні послуги, відкривати банківські рахунки в Україні, має можливість зареєструвати себе фізособою-підприємцем та вести підприємницьку діяльність без необхідності перебувати в Україні.

До того ж дату початку обовʼязку сплати ВЗ для «єдинників» перенесено з 1 жовтня 2024 року на 1 січня 2025 року.

Тож уперше всі «єдинники» почнуть сплачувати ВЗ вже 2025 року. При цьому:

— ФОПи І, ІІ та ІV груп робитимуть це щомісяця й авансом (наприклад, за січень 2025 року до 20 січня),

— а «єдинники» ІІІ групи сплачуватимуть ВЗ за підсумками кварталу в строк для сплати ЄП (тобто протягом 10 днів після завершення граничного строку звітування за квартал). Наприклад, за перший квартал 2025 року сплатити ВЗ доведеться до 20 травня.

Пільги зі сплати ВЗ

Звільнятимуться від оподаткування ВЗ, як і раніше, доходи, що згідно з розділом IV ПКУ та підрозд. 1 розд. XX ПКУ не включаються до загального оподатковуваного доходу фізосіб (не підлягають оподаткуванню або ж оподатковуються за нульовою ставкою). Тобто немає ПДФО, немає і ВЗ. Але з цього загального правила є і винятки. Воно не стосується (тобто ВЗ треба буде утримувати) доходів, зазначених у підпункті 165.1.36 (дохід ФОПів-«єдинників»), у підпунктах 3 і 4 підпункту 170.13-1 ПКУ (доходи від КІК) та пункті 14 підрозділу 1 розділу ХХ ПКУ (доходи, отримані внаслідок ліквідації (припинення) іноземної юрособи).

Несплата ВЗ фізособами-«єдинниками» І та ІІ груп з ТОТ

«Єдинники» І та ІІ груп, податкова адреса яких знаходиться на територіях бойових дій або на ТОТ станом на дату початку бойових дій чи тимчасової окупації, мають право не сплачувати військового збору за період з першого числа місяця, в якому почалися бойові дії на відповідній території, виникла можливість бойових дій або почалася тимчасова окупація такої території, до останнього числа місяця, в якому було завершено такі активні бойові дії, припинено можливість бойових дій або завершено тимчасову окупацію.

При цьому якщо платники збору — фізичні особи — підприємці — платники єдиного податку першої та другої груп не сплачують єдиного податку та військового збору, то такі особи не заповнюють декларацію платника ЄП за період, в якому єдиний податок та військовий збір не сплачувалися.

Для таких платників збору, які скористалися правом не сплачувати військового збору, ДПС не нараховує авансових внесків з військового збору.

Податкові зобов’язання зі сплати військового збору нараховуються таким платникам збору за періоди, за які було сплачено військовий збір, що відображені у декларації платника єдиного податку.

Штрафні санкції та пеня за несплату ВЗ до таких платників не застосовуються.

Дати початку та завершення активних бойових дій, виникнення та припинення можливості бойових дій або початку та завершення тимчасової окупації території України визначаються відповідно до даних Переліку №309.

Але, якщо ФОП переїхав з ТОТ у безпечніше місце на території України, увага: ці пільги не застосовуються з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому проведено державну реєстрацію зміни місцезнаходження ФОПа на іншу територію України.

ЄСВ для ФОПів-«єдинників»!

Сплата ЄСВ для ФОПів-«єдинників» у 2025 році також буде обовʼязкова (якщо тільки ФОП не відповідає пільговим нормам).

А якщо немає доходу?

На жаль, правило «немає доходу, немає податку» діятиме стосовно ВЗ тільки для ФОПів ІІІ групи. Тобто сплата ВЗ відбуватиметься за принципом ЄП. Так, І і ІІ групи сплачуватимуть його незалежно від наявності доходу у звітному періоді.

Утім, на ВЗ поширили й пільгу, яка теж застосовується тільки щодо ЄП.

ФОПи-«єдинники» І та ІІ груп, які не використовують працю найманих осіб, звільняються від сплати ВЗ протягом одного календарного місяця на рік на час відпустки, а також за період хвороби, яка триває 30 і більше календарних днів, що підтверджується витягом з ЕРЛН.

Інформацію про період щорічної відпустки і терміни тимчасової втрати працездатності з обов’язковим доданням витягу з ЕРЛН ФОП подає до ДПС у вигляді заяви у довільній формі. Знову ж таки, строки подання заяви не встановлені. Проте краще подати її до відпустки або відразу ж у місяці відкриття листка непрацездатності.

Сплачений ВЗ включатиметься при обчисленні МПЗ

За Законом №4113 з 1 січня 2025 року до 31 грудня року, в якому буде припинено або скасовано воєнний стан, при обчисленні різниці між сумою загального мінімального податкового зобов’язання та загальною сумою сплачених податків, зборів, платежів та витрат на оренду земельних ділянок платниками ЄП ІІ, ІІІ групи та фізособами IV групи враховуються суми військового збору, сплаченого за себе.

Річне декларування доходів за 2024 рік зі ставкою ВЗ 1,5%

Поговорили про «єдинників», згадаймо і загальну систему оподаткування.

Тут потрібно запам’ятати два правила:

1. Річне податкове зобов’язання з ВЗ з доходів платників, визначених п. 162.1 ПКУ, що включаються до складу загального річного оподатковуваного доходу за 2024 рік та остаточний розрахунок податкових зобов’язань щодо яких проводиться у поданій річній декларації про майновий стан і доходи, визначається за ставкою ВЗ у розмірі 1,5%.

2. А вже з 1 січня 2025 року ставка ВЗ буде на рівні 5%.

Ці правила стосуються як пересічних громадян, так і самозайнятих осіб (зокрема, ФОПів).

Це не стосується доходів, які нараховуються податковими агентами. Такі доходи оподатковуються ВЗ за ставкою 5% вже з 1 грудня.

Але ці правила не поширюється на доходи за 2024 рік від операцій із майном.

Для них діє окреме правило: сума доходу від операцій із майном, доходу у вигляді вартості успадкованого чи отриманого у дарунок майна, що підлягає оподаткуванню згідно з положеннями розділу IV ПКУ, отримана платником податків з дати набрання чинності Законом №4015, тобто з 1 грудня, — оподатковується ВЗ за ставкою 5%.

Мобілізовані ФОПи

За Законом №4113 буде запроваджено окреме правило для мобілізованих самозайнятих осіб, які мали або не мали найманих працівників.

Вони на весь період їх військової служби звільняються від обов’язку нарахування, сплати та подання звітності за себе з ПДФО, ЄП, а також від обов’язку нарахування, сплати та подання звітності з військового збору у складі відповідної звітності.

Автор: Русанова Ганна

До змісту номеру