• Посилання скопійовано

Грошові виплати від азартних ігор: чи платити військовий збір?

Індивідуальна податкова консультація ДПСУ від 31.10.2024 №5071/ІПК/99-00-24-03-03 ІПК

Суттєво. Кошти, які не брали участі у жодній азартній грі у вигляді ставок і повертаються фізичній особі, не є об’єктом оподаткування, тобто не оподатковуються ПДФО і ВЗ.

!  Організаторам азартних ігор

Державна податкова служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі — Кодекс), розглянула звернення (…) щодо практичного застосування окремих норм законодавства та в межах компетенції повідомляє.

У своєму зверненні платник податку зазначив, що на обслуговуванні в Банку знаходяться юридичні особи — організатори азартних ігор (далі — Клієнти), з якими Банком укладено Договори про організацію переказу коштів на платіжні картки одержувачів фізичних осіб (далі — ЕПЗ).

На підставі умов Договорів Банк забезпечує здійснення переказів коштів, які є виграшами, повернення депозитів та/або повернення ставок, унесених гравцями для участі в азартних іграх, через віртуальний платіжний термінал Банку на користь фізичних осіб — держателів ЕПЗ.

Платник податків просить надати індивідуальну податкову консультацію з питання:

Чи є Банк податковим агентом щодо податку на доходи фізичних осіб при проведенні виплат з повернення депозитів та/або повернення ставок, унесених гравцями для участі в азартних іграх у рамках Договору про організацію переказу коштів на платіжні картки одержувачів — фізичних осіб (2АС), предметом якого є надання Банком послуги із забезпечення здійснення переказів коштів через віртуальний платіжний термінал Банку на користь фізичних осіб — держателів ЕПЗ?

Правові засади здійснення державного регулювання господарської діяльності у сфері організації та проведення азартних ігор в Україні визначено Законом України від 14 липня 2020 року №768-IX «Про державне регулювання діяльності щодо організації та проведення азартних ігор» (далі — Закон №768).

Частиною першою ст. 1 Закону №768 наведені визначення понять, які вживаються в такому значенні:

виграш (приз) — це кошти, майно, майнові права, що підлягають виплаті (видачі) гравцю у разі його виграшу в азартну гру відповідно до оприлюднених правил проведення такої азартної гри;

виплата — це фінансова операція з виплати (повернення) гравцю зробленої ним ставки у парі у випадках, передбачених правилами проведення парі (букмекерського парі чи парі тоталізатора).

Оплата ставок, повернення коштів, унесених гравцями для участі в азартних іграх через мережу Інтернет, виплата виграшів гравцям здійснюються у безготівковій формі через онлайн-систему організатора азартних ігор у мережі Інтернет з урахуванням положень Закону №768 та Закону України «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення» (частина дев’ята ст. 24 Закону  №768).

Відповідно до пп. 3 п. 3 Положення про порядок емісії та еквайрингу платіжних інструментів, затвердженого постановою Правління Національного банку України 29 липня 2022 року №164 (далі — Положення), віртуальний платіжний термінал — це програмне забезпечення, що дає змогу здійснювати платіжні та інші операції з використанням реквізитів електронних платіжних засобів у мережі Інтернет.

При цьому електронний платіжний засіб — платіжний інструмент, реалізований на будь-якому носії, що містить в електронній формі дані, необхідні для ініціювання платіжної операції та/або здійснення інших операцій, визначених договором з емітентом (пп. 11 п. 3 Положення).

Оподаткування доходів фізичних осіб регламентується розділом IV Кодексу, відповідно до пп. 162.1.1 п. 162.1 ст. 162 якого платниками податку є фізичні особи — резиденти.

Згідно з пп. 163.1.1 п. 163.1 ст. 163 Кодексу об’єктом оподаткування резидента є загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід, до якого включаються доходи у вигляді виграшів, призів (пп. 164.2.8 п. 164.2 ст. 164 Кодексу).

Порядок оподаткування виграшів та призів визначено п. 170.6 ст. 170 Кодексу, відповідно до пп. 170.6.3 якого оподаткування доходів у вигляді виграшів та призів, інших, ніж виграш (приз) у лотерею, здійснюється у загальному порядку, встановленому Кодексом для доходів, що остаточно оподатковуються під час їх нарахування, за ставкою 18 відс., визначеною в абзаці першому п. 167.1 ст. 167 Кодексу.

Доходи, зазначені у п. 170.6 ст. 170 Кодексу, остаточно оподатковуються під час їх виплати за їх рахунок (пп. 170.6.5 п. 170.6 ст. 170 Кодексу).

Крім того, вказаний дохід є об’єктом оподаткування військовим збором (пп. 1.2 п. 16-1 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу).

Ставка військового збору становить 1,5 відс. об’єкта оподаткування, визначеного пп. 1.2 п. 16-1 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу (пп. 1.3 п. 16-1 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу).

Нарахування, утримання та сплата (перерахування) податку на доходи фізичних осіб і військового збору до бюджету здійснюються у порядку, встановленому ст. 168 Кодексу та пп. 1.4 п. 16-1 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу.

Так, згідно з пп. 168.1.1 п. 168.1 ст. 168 Кодексу податковий агент, поняття якого наведено у пп. 14.1.180 п. 14.1 ст. 14 Кодексу, який нараховує (виплачує, надає) оподатковуваний дохід на користь платника податку, зобов’язаний утримувати податок із суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку, визначену ст. 167 Кодексу, і ставку військового збору, встановлену пп. 1.3 п. 16-1 підрозділу 10 розділу ХХ Кодексу.

Крім того, особи, які відповідно до Кодексу мають статус податкових агентів, та платники єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування зобов’язані своєчасно та повністю нараховувати, утримувати та сплачувати (перераховувати) до бюджету податок з доходу, що виплачується на користь платника податку та оподатковується до або під час такої виплати за її рахунок (пп. «а» п. 176.2 ст. 176 Кодексу).

Враховуючи викладене, а також зважаючи на те, що виграшем (призом) є кошти, які підлягають виплаті (видачі) гравцю у разі його виграшу в азартну гру, то оподаткуванню податком на доходи фізичних осіб і військовим збором підлягає уся сума коштів, що виплачується (перераховується) фізичній особі за її рахунок незалежно від форми та способу виплати таких коштів.

При цьому утримання та сплата (перерахування) податку на доходи фізичних осіб і військового збору до бюджету суб’єктом господарювання — організатором таких ігор здійснюється під час виплати зазначених коштів.

Разом з тим кошти, які не брали участі у жодній азартній грі у вигляді ставок і повертаються виключно організатором азартних ігор через онлайн-систему організатора азартних ігор в мережі Інтернет фізичній особі, не є об’єктом оподаткування, тобто не оподатковуються податком на доходи фізичних осіб і військовим збором.

Одночасно слід зазначити, що зазначена позиція погоджена з Міністерством фінансів України як головним органом у системі центральних органів виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізацію єдиної державної податкової політики.

Водночас наголошуємо, що будь-які висновки щодо оподаткування конкретних доходів можуть надаватися за результатами перевірки умов, суттєвих обставин здійснення відповідних операцій та всіх первинних документів, оформленням яких вони супроводжувались.

Відповідно до п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію1.

1 Ця індивідуальна податкова консультація діє до зміни/втрати чинності нормами законодавства, щодо яких надано індивідуальну податкову консультацію.

До змісту номеру