Суттєво. Вимоги до застосування РРО на території міст і сіл є різними.
! СГ, які застосовують РРО
Головне управління ДПС в Івано-Франківській області повідомляє, що правові засади застосування реєстраторів розрахункових операцій та програмних реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг визначено Законом України від 06 липня 1995 року №265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» із змінами та доповненнями. Дія Закону №265 поширюється на усіх суб’єктів господарювання, їх господарські одиниці та представників (уповноважених осіб) суб’єктів господарювання, які здійснюють розрахункові операції у готівковій або безготівковій формі.
Водночас Постановою Кабінету Міністрів України від 23 серпня 2000 року №1336 «Про забезпечення реалізації статті 10 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» затверджено Перелік окремих форм та умов проведення діяльності у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, яким дозволено проводити розрахункові операції без застосування РРО/ПРРО, однак з використанням розрахункових книжок та книг обліку розрахункових операцій.
Так, пунктом 1 згаданого Переліку визначено, що фізичні особи — підприємці, які сплачують єдиний податок, мають право здійснювати розрахунки без застосування реєстраторів розрахункових операцій або програмних РРО з використанням розрахункових книжок та книг обліку розрахункових операцій при здійсненні роздрібної торгівлі на території села, селища товарами (крім підакцизних товарів).
Варто зазначити, що пункт 1 Переліку не застосовується за наявності хоча б однієї з таких умов:
— роздрібна торгівля здійснюється в торговельному об’єкті, в якому також здійснюється торгівля підакцизними товарами;
— фізичними особами — підприємцями також здійснюється дистанційна торгівля, зокрема, через Інтернет;
— сільськими, селищними, міськими радами прийнято рішення про обов’язкове застосування на території села, селища РРО та/або ПРРО для форм і умов проведення діяльності, визначених у п. 1 Постанови №1336.
Отже, якщо у ФОП — платника єдиного податку один господарський об’єкт знаходиться у місті, то у такому об’єкті РРО чи ПРРО застосовується на загальних підставах відповідно до вимог Закону №265. У господарському об’єкті на території села, селища, за умови дотримання вимог п. 1 Постанови №1336 та граничного розміру річного обсягу розрахункових операцій з продажу товарів (надання послуг), можна проводити розрахункові операції без застосування РРО та/або ПРРО з використанням РК та КОРО, за умови якщо на це є рішення сільської чи селищної ради.
Нагадуємо, Законом України №3219 від 30.06.2023 відновлено відповідальність для усіх суб’єктів господарювання, окрім ФОП спрощеної системи оподаткування першої групи, за невикористання ними РРО/ПРРО під час готівкових розрахунків за надані послуги чи продані товари.