• Посилання скопійовано

Зміни до Національного положення (стандарту) бухгалтерського обліку 9 «Запаси»

Затверджені наказом Мінфіну від 07.10.2022 р. №320 Набирають чинності 01.01.2023 р.

Суттєво. Первісна вартість запасів — їх фактична собівартість, визначена відповідно до НП(С)БО 9. Подібні запаси — такі, що мають подібне призначення або умови використання.

!  Бухгалтерам

1. У підпункті 3.2 пункту 3 слово «активи» замінити словом «інструменти».

2. Доповнити пункт 4 новим абзацом такого змісту: «Первісна вартість — фактична собівартість запасів, визначена відповідно до цього Національного положення (стандарту)».

3. У другому абзаці пункту 9 після слів «непрямих податків» доповнити словами «та знижок, наданих постачальником (продавцем)».

4. Пункт 10 після слів та цифр «Національним положенням (стандартом) бухгалтерського обліку 16 «Витрати» доповнити словами та цифрами «, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 31 грудня 1999 року №318, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 19 січня 2000 року за №27/4248».

5. Доповнити пункт 13 новим абзацом такого змісту: «Подібними вважаються запаси, що мають подібне призначення або умови використання».

6. У пункті 14:

1) після абзацу другого доповнити абзацом третім такого змісту:

«витрати на зберігання, крім тих витрат, які необхідні у виробничому процесі перед наступним етапом виробництва;».

У зв’язку з цим абзаци третій — п’ятий вважати відповідно абзацами четвертим — шостим;

2) в абзаці четвертому після слів та цифр «Національного положення (стандарту) бухгалтерського обліку 31 «Фінансові витрати» доповнити словами та цифрами «, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 28 квітня 2006 року №415, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 26 травня 2006 року за №610/12484);»;

3) в абзаці п’ятому слово «збут» замінити словом «продаж».

7. Доповнити пункт 25 новими абзацами такого змісту:

«Перегляд первісної вартості матеріалів та інших допоміжних матеріалів, що призначені для виробництва продукції, і її коригування до рівня чистої вартості реалізації не проводиться, якщо очікується, що готову продукцію, виготовлену з них, буде реалізовано не нижче собівартості.

Матеріали відображаються за чистою вартістю реалізації, якщо зниження ринкових цін на них призведе до того, що собівартість готової продукції перевищить чисту вартість реалізації».

8. У пункті 26 слово «збут» замінити словом «продаж».

9. Пункт 29 після абзацу четвертого доповнити абзацами п’ятим та шостим такого змісту:

«суму запасів, визнаних витратами протягом періоду;

суму часткового списання вартості запасів до чистої вартості їх реалізації, визнану витратами, відповідно до пункту 27 цього Національного положення (стандарту);».

У зв’язку з цим абзаци п’ятий та шостий вважати відповідно абзацами сьомим та восьмим.

10. У прикладі 2 додатка до Національного положення (стандарту) бухгалтерського обліку 9 «Запаси»:

1) у графі три таблиці слова та цифри «Субрахунок 289 «Транспортно-заготівельні витрати», тис. грн.» замінити словами «Транспортно-заготівельні витрати, тис. грн»;

2) у тексті прикладу слова та цифри «субрахунку 289 «Транспортно-заготівельні витрати» замінити словами «окремого субрахунку, на якому ведеться облік транспортно-заготівельних витрат».

Директор Департаменту методології бухгалтерського обліку
та нормативного забезпечення аудиторської діяльності Л. ГАПОНЕНКО

До змісту номеру