Подання звітності та сплата податків під час війни: що змінилося?
Нещодавно ВРУ прийняла Закон №2260, який вніс зміни до ПКУ. Зараз розглянемо, як цей закон змінить ситуацію щодо порушення строків подання звітності до ДПС та строків сплати податків.
Нагадаємо, що ВРУ прийняла законопроєкт №7360, який уже підписано головою парламенту і передано на підпис Президенту як Закон №2260. З його текстом можна ознайомитися у рубриці «Документи для роботи» цього номера «ДК».
Про ПДВ-зміни, які принесе новий закон, ми розповідаємо у статті «Закон №2260: зміни для ПДВ» у цьому номері «ДК».
А тут поговоримо про зміни, які стосуються скасування відповідальності за порушення строків подання звітності та сплати податків загалом.
Що є зараз?
Про поточну ситуацію ми вже розповіли у статті «Сплата податків та подання звітності під час воєнного стану» в «ДК» №11/2022.
Саме тоді, у березні, в підрозділі 10 розділу ХХ ПКУ з’явився пункт 69, який регулює це питання.
Підпунктом 69.1 ПКУ встановлено, що в разі відсутності у платника податків можливості своєчасно виконати податковий обов’язок він звільняється від відповідальності з обов’язковим виконанням таких обов’язків протягом 6 місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні.
Це стосується:
- дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 ПКУ;
- реєстрації у відповідних реєстрах податкових або акцизних накладних, розрахунків коригування;
- подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового тощо.
Але наголосимо ще раз: це стосується саме тих платників, які не можуть виконувати своїх обов’язків!
Таку умову й раніше висувала ДПС разом із Мінфіном. А потім це питання було врегульовано на законодавчому рівні.
Що передбачено Законом №2260?
По-перше, законотворці уточнили таке.
Навіть ті платники податків, які мають можливість своєчасно виконувати податкові обов’язки щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 ПКУ, реєстрації у відповідних реєстрах податкових накладних, розрахунків коригування, звільняються від відповідальності за несвоєчасне виконання таких обов’язків під час війни.
Проте за кількох умов:
- якщо граничний термін виконання цих обов’язків припадає на період починаючи з 24 лютого 2022 року до дня набрання чинності цим новим законом (на базі законопроєкту №7360);
- за умови реєстрації такими платниками податкових накладних та розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних до 15 липня 2022 року;
- за умови подання такої податкової звітності до 20 липня 2022 року;
- за умови сплати податків та зборів у строк не пізніше ніж 31 липня 2022 року.
Отже, наразі встановлено певний умовний період, за який платникам податків не треба буде доводити, мали вони можливість платити податки чи ні, — за неподання звітності до ДПС і несплату податків з початку війни і дотепер (точніше, до дати набрання чинності новим законом) нікого не каратимуть.
Але: для цього треба буде до серпня 2022 року виправити ситуацію і погасити всі свої борги щодо зазначених порушень.
А що далі, адже війна ще не закінчилася? Норма щодо звільнення від відповідальності для тих, хто справді не може подати звітність або сплатити податки, залишається. Однак їм треба буде доводити таку неможливість (як, власне, це передбачено ПКУ на сьогодні).
Якщо маєте відокремлений підрозділ
Новим законом прописано правила відповідальності у разі, якщо платник податків має відокремлені підрозділи. Які, нагадаємо, теж можуть мати власні обов’язки щодо подання звітності та сплати податків. А може бути й інша ситуація, коли все це має робити за них головне підприємство.
Отже, за відсутності можливості у платника податків щодо своєї філії, представництва, відокремленого чи іншого структурного підрозділу своєчасно виконати свій податковий обов’язок щодо:
- дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 ПКУ,
- реєстрації у відповідних реєстрах податкових або акцизних накладних, розрахунків коригування,
- подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового тощо,
такий платник податків теж звільняється від відповідальності, визначеної цим Кодексом, у межах діяльності, що провадиться через такі філії, представництва, відокремлені чи інші структурні підрозділи, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України!
Водночас платники податків, у тому числі щодо своєї філії, представництва, відокремленого чи іншого структурного підрозділу, в яких відновилася можливість виконувати податкові обов’язки, граничний термін виконання яких припадає на період починаючи з 24 лютого 2022 року до дня відновлення можливості платника податків, звільняються від відповідальності за несвоєчасне виконання таких обов’язків, передбачених цим Кодексом, за умови виконання ними таких податкових обов’язків щодо реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, подання звітності, сплати податків і зборів протягом 60 календарних днів з першого дня місяця, наступного за місяцем відновлення таких можливостей платників податків.
Тобто норма щодо звільнення від відповідальності аналогічна. А ось строки виконання обов’язків менші — вже не чекатимуть кінця війни і півроку після.
Окремі правила і для спецгрупи ЄП!
Про запровадження 2% ставки для третьої групи платників єдиного податку (так званої спецгрупи) ми писали досить багато. Не забули про них і автори нового закону.
Платники єдиного податку зі спецгрупи звільняються від відповідальності за несвоєчасне виконання податкових обов’язків, граничний термін виконання яких припадає на період починаючи з 24 лютого 2022 року до дня переходу таких платників до спецгрупи.
Проте за умови виконання ними таких податкових обов’язків:
- щодо реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних,
- подання звітності,
- сплати податків і зборів,
протягом 60 календарних днів з дня переходу на систему оподаткування, на якій такі платники податку перебували до обрання особливостей оподаткування єдиним податком за ставкою 2 відсотки.
Нагадаємо, що нині ПКУ передбачає два варіанти виходу зі спецгрупи:
1) за заявою платника податків (тобто добровільна відмова від ставки 2%, іноді — вимушено-добровільна, через порушення умов перебування у спецгрупі);
2) автоматично (після закінчення війни).
Але спеціальна норма, про яку ми зараз говоримо, спрацьовує лише в разі повернення на попередню систему оподаткування, а не на якусь іншу! Тобто в разі автоматичного повернення у зв’язку з припиненням або скасуванням воєнного стану ця норма працює теж автоматично. А ось у разі виходу за заявою — тільки якщо платник повертається на попередню систему оподаткування.
Увага, самоштрафи!
Нагадаємо про відповідальність за ще один тип порушень — це коли податкову звітність подали, але суму податків до сплати в ній визначили неправильно. Якщо цю суму завищили, нема проблем, за переплати наразі нікого не штрафують. А ось за заниження розмір відповідальності залежатиме від того, хто знайшов помилку: сам платник податків чи податківці під час документальної перевірки.
Таке явище, як самоштраф, давно відоме платникам податків. Це той штраф, який встановлено п. 50.1 ПКУ в разі самостійного виявлення платником податків заниження грошового зобов’язання в податковій звітності. Ті самі 3% — 5%, так. І тепер законотворці вирішили врегулювати правила застосування самоштрафу під час війни!
У разі самостійного виправлення платником податків у податкових періодах до 25 липня 2022 року, з дотриманням порядку, вимог та обмежень, визначених статтею 50 ПКУ, помилок, що призвели до заниження податкового зобов’язання у звітних (податкових) періодах, що припадають на період дії воєнного стану, такі платники звільняються від нарахування та сплати штрафних санкцій, передбачених пунктом 50.1 ПКУ, та пені.
Тобто: війна ще не закінчилася, і скільки триватиме воєнний стан, ніхто не знає. Проте не застосовувати самоштрафи можна буде лише до кінця липня 2022 року, і то в разі виправлення в цей період усіх занижень сум податків, зроблених з 24 лютого 2022 року. Пізніші помилки такої пільги не матимуть.
Проте, як ми зазначали у статті «Закон №2260: зміни для ПДВ» у цьому номері «ДК», під час війни платники ПДВ тимчасово не матимуть права на подання уточнюючих розрахунків до податкових декларацій, передбаченого пунктом 50.1 ПКУ, за звітні (податкові) періоди до лютого 2022 року з показниками на зменшення податкових зобов’язань та/або декларування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість!
Нормативна база
- ПКУ — Податковий кодекс України від 02.12.2010 р. №2755-VI.
- Закон №2260 — Закон України від 12.05.2022 р. №2260-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану».