• Посилання скопійовано

Коментар

До індивідуальної податкової консультації Державної податкової служби України від 01.11.2021 р. №4138/IПК/99-00-04-03-03-06

Премія під час розрахунку компенсації за відпустку

Як врахувати премію під час розрахунку середньої зарплати при звільненні? Як застосовуються при цьому нові норми Порядку №100, які діють з 4 вересня 2021 року? Розгляньмо, що кажуть щодо цього фахівці Мінекономіки в листі від 27.10.2021 р. №4711-06/52043-07 (див. «ДК» №47/2021).

Нагадаємо, що розрахунок середньої зарплати для оплати як за час відпустки, так і компенсації за невикористані дні щорічної відпустки ідентичний.

Спочатку треба визначити розрахунковий період.

Обчислюють середню заробітну плату для оплати часу відпусток або для виплати компенсації за невикористані відпустки виходячи з виплат за останні 12 календарних місяців роботи, що передують місяцю надання відпустки або виплати компенсації за невикористані відпустки.

Працівникові, який пропрацював менше ніж рік, середню заробітну плату обчислюють виходячи з виплат за фактичний час роботи, тобто з першого числа місяця після оформлення на роботу до першого числа місяця, в якому надається відпустка або виплачується компенсація за невикористану відпустку. Якщо працівника прийнято (оформлено) на роботу не з першого числа місяця, проте дата прийняття на роботу є першим робочим днем місяця, то цей місяць враховується до розрахункового періоду як повний місяць (п. 2 Порядку №100).

А далі слід порахувати виплати, з яких буде розраховано середню зарплату. I ось тут для премій (зокрема, і місячних) та інших виплат, нарахованих за два та більше місяців, є спеціальний порядок врахування під час розрахунку.

Врахування премії під час розрахунку

Спеціальна норма міститься у третьому абзаці п. 3 Порядку №100. Для цього до заробітку відповідних місяців розрахункового періоду додають частину, яка визначається діленням суми премії або іншої заохочувальної виплати за підсумками роботи за певний період на кількість відпрацьованих робочих днів періоду, за який вони нараховані, та множенням на кількість відпрацьованих робочих днів відповідного місяця, що припадає на розрахунковий період.

Таким чином, як зазначається в коментованому листі, з 4 вересня 2021 року премію, нараховану за попередні місяці (періоди), включають до розрахунку середнього заробітку починаючи з місяця її нарахування. Премію, нараховану за період, що перевищує місяць, відносять частинами до заробітку місяців, кількість яких відповідає кількості місяців, за які така премія нарахована. Відлік таких місяців ведуть уперед від місяця нарахування премії.

Наприклад, працівник звільняється у листопаді 2021 року (незалежно від дати звільнення), тож премія за квартал (будь-який — перший чи четвертий), нарахована в листопаді 2021 року, не враховуватиметься при обчисленні середньої заробітної плати для виплати компенсації за невикористані відпустки. Бо листопад не належить до розрахункового періоду для нарахування компенсації!

А от якщо премія, наприклад, за перший квартал 2021 року була нарахована у квітні, то вона включається до розрахунку. Але при цьому доведеться визначити частку премії, яка нарахована за кожний місяць першого кварталу, окремо. Таке визначення роблять шляхом ділення загальної суми премії на кількість відпрацьованих днів у першому кварталі та множення кількості відпрацьованих днів у певному місяці. Тобто частка визначається пропорційно до відпрацьованих днів. I включати дохід у вигляді такої премії слід буде до доходу другого кварталу: січневу премію до квітня, лютневу — до травня, а березневу — до червня. Тобто починаючи з місяця нарахування премії (квітня) з розподілом на три місяці (квітень, травень і червень).

Отже, премії (в тому числі за місяць) та інші заохочувальні виплати за підсумками роботи за певний період під час обчислення середньої заробітної плати враховують у заробіток періоду, який відповідає кількості місяців, за які вони нараховані, починаючи з місяця, в якому вони нараховані. За місяць — місяць, за квартал — три місяці, за півріччя — шість місяців, за рік — дванадцять місяців тощо починаючи з місяця їх нарахування.

Приклад Працівник звільняється з 15.11.2021 р., має невикористаної відпустки 14 календарних днів. Протягом року постійно працював (безоплатних відпусток, прогулів не було). Працює на умовах п'ятиденки, 40-годинний робочий тиждень з вихідними у суботу та неділю.

Премію за третій квартал 2020 року нарахували у вересні 2021 року в розмірі 15000,00 грн. Дохід за розрахунковий період без урахування премії становить 236000,00 грн. Як врахувати премію під час розрахунку середньої зарплати для компенсації відпустки?

1. Визначаємо розрахунковий період.

Розрахунковий період у цьому разі листопад 2020 р. — жовтень 2021 р.

2. Визначаємо кількість календарних днів розрахункового періоду, які враховуємо під час обчислення середньоденної зарплати: 354 (365 - 11).

3. Визначаємо денний розмір премії.

Премія нарахована за третій квартал 2020 р. У третьому кварталі працівник відпрацював 65 днів. Денний розмір премії: 15000,00 грн : 65 відпр. днів = 230,77.

4. Визначаємо розмір премії, яка увійде до розрахунку відпусткових.

Кількість відпрацьованих працівником робочих днів у місяцях розрахункового періоду, до яких належить премія, становить: у вересні — 20 днів, у жовтні — 10 днів. Разом 30 днів.

Тож до розрахунку середньої зарплати враховуємо частку премії в розмірі 6923,10 (230,77 х 30 відпр. днів).

5. Визначаємо середньоденну зарплату працівнику з урахуванням премії — 686,22 грн ((236000,00 грн + 6923,10) : 354 к. дн.).

6. Визначаємо розмір компенсації — 9607,08 грн (686,22 грн х 14 к. дн.).

Нормативна база

  • Порядок №100 — Порядок обчислення середньої заробітної плати, затверджений постановою КМУ від 08.02.1995 р. №100.

Галина КАЗНАЧЕЙ, «Дебет-Кредит»

До змісту номеру