• Посилання скопійовано

Коментар

До листа Державної податкової служби України від 14.04.2021 р. №8367/6/99-00-12-01-02-06

Форма №20-ОПП у бюджетників

Якщо бюджетна установа здійснює операції, зокрема, з нерухомістю або автомобілями, вона повинна відобразити відповідні об'єкти оподаткування у формі №20-ОПП. Купівля, продаж, отримання або надання згаданих об'єктів в оренду чи позичку — це все причини для подання форми №20-ОПП.

У листі ДПСУ від 14.04.2021 р. №8367/6/99-00-12-01-02-06 (див. «ДК» №22/2021) податківці дещо розповіли про подання форми №20-ОПП бюджетними установами.

По-перше, справді, згідно з пп. 133.4.6 ПКУ бюджетні установи можуть бути віднесені до неприбуткових організацій, що відповідають вимогам цього пункту і не є платниками податку на прибуток. Разом із цим навіть неприбуткова бюджетна установа залишається платником податків, бо відповідає визначенню, наведеному у п. 15.1 ПКУ.

По-друге, якщо бюджетна установа є платником податків, вона зобов'язана стати на облік у відповідних контролюючих органах за основним та неосновним місцем обліку, повідомляти про всі об'єкти оподаткування контролюючі органи за основним місцем обліку згідно з Порядком №1588. Платник податків згідно з п. 8.1 та 8.4 розділу VIII Порядку №1588 зобов'язаний повідомляти про всі об'єкти оподаткування контролюючий орган за основним місцем обліку шляхом подання повідомлення про об'єкти оподаткування або об'єкти, пов'язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність, за формою №20-ОПП (далі — повідомлення №20-ОПП) протягом 10 робочих днів після їх реєстрації, створення чи відкриття. У повідомленні №20-ОПП надають інформацію про всі об'єкти оподаткування, що є власними, орендованими або переданими в оренду.

По-третє, у разі зміни відомостей про об'єкт оподаткування, а саме: зміни типу, найменування, місцезнаходження, виду права або стану об'єкта оподаткування — платник податків надає до контролюючого органу за основним місцем обліку повідомлення №20-ОПП з оновленою інформацією про об'єкт оподаткування, щодо якого відбулися зміни, в такому самому порядку та строки, як і під час реєстрації, створення чи відкриття об'єкта оподаткування (пункт 8.5 розділу VIII Порядку №1588).

Отже, всі обов'язки щодо подання форми №20-ОПП бюджетні установи виконують на загальних умовах, жодних винятків немає.

У яких випадках подавати форму №20-ОПП?

У цьому самому листі податківці докладно роз'яснюють, коли та як подавати інформацію про надання в оренду нерухомого майна та про безоплатну передачу транспортних засобів на баланс до іншої бюджетної установи.

А саме: у разі надання в оренду нерухомого майна (частини приміщення) обов'язок повідомити контролюючий орган за основним місцем обліку про об'єкт оподаткування виникає як в орендодавця, так і в орендаря, тому бюджетна установа та інша сторона договору оренди мають подати повідомлення №20-ОПП стосовно частини приміщення, що перебуває у користуванні за договором оренди, до контролюючих органів за основним місцем обліку таких платників.

Якщо транспортний засіб, що перебуває на балансі бюджетної установи, на підставі рішення розпорядника бюджетних коштів безоплатно передається на баланс до іншої бюджетної установи, тоді бюджетна установа, яка передає транспортний засіб, подає повідомлення №20-ОПП з інформацією про закриття об'єкта оподаткування, інша — інформацію про відкриття об'єкта оподаткування.

Підставою для подання повідомлення №20-ОПП про об'єкти оподаткування є виникнення права володіння, користування, розпорядження на такі об'єкти згідно з відповідними правовстановлювальними документами — як на нерухомість, так і на автомобілі. На нашу думку, датою, з якої змінюється інформація про ці об'єкти оподаткування, буде дата реєстрації права власності на нерухомість та дата перереєстрації транспортних засобів у разі зміни їх власників.

Відповідальність за несвоєчасне подання або неподання форми №20-ОПП

Відповідальність за порушення встановленого порядку взяття на облік (реєстрації) у контролюючих органах передбачена ст. 117 ПКУ.

Штрафні санкції не застосовуються за порушення податкового законодавства, допущені в період з 1 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), у якому завершується карантин.

А саме, ст. 117 ПКУ передбачає штрафну санкцію за порушення порядку подання форми №20-ОПП в розмірі 1020 грн, а в разі неусунення порушень або повторного порушення — 2040 грн.

Укрупнення інформації у формі №20-ОПП

Під час надання повідомлень №20-ОПП згідно з п. 8.4 розділу VIII Порядку №1588 може застосовуватися принцип укрупнення інформації, яка надається про об'єкт оподаткування.

Якщо подається інформація про об'єкти оподаткування — офіс, приміщення в одному офісному центрі чи склад та приміщення в складі, які розташовані за однією адресою, достатньо надати інформацію за одним із типів об'єктів оподаткування, зазначивши у найменуванні: офіс, склад.

Iнформація про однотипні (за видом, використанням, станом та видом права власності) автомобілі, які не є пунктами пересувної роздрібної торгівлі, громадського харчування або послуг, інших ніж пасажирські та вантажні перевезення, може бути подана в повідомленні №20-ОПП як узагальнена з типом об'єкта оподаткування «автомобільні транспортні засоби» та із зазначенням кількості таких транспортних засобів у графі «Реєстраційний номер об'єкта оподаткування».

Зокрема, з цього випливає висновок, що інформація про однотипні транспортні засоби, які використовуються для пасажирських та вантажних перевезень, може бути укрупнена у формі №20-ОПП.

Якщо подається інформація про автомобілі, які суб'єктом господарювання (бюджетною установою) використовуються для власних потреб, то, керуючись принципом укрупнення інформації про об'єкти та враховуючи, що вони розміщені і зберігаються у відведених з такою метою приміщеннях чи території, у формі №20-ОПП надається інформація про місця їх перебування/зберігання, наприклад автогосподарство, гараж, про які у разі відсутності інформації про них у контролюючому органі необхідно повідомити як про об'єкт оподаткування у порядку та строки, визначені Порядком №1588.

Повідомлення про зміни відомостей про об'єкти оподаткування

У разі проведення державної реєстрації змінених відомостей щодо юрособи, що не призводить до реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення), ліквідації та створення нової юрособи, форма №20-ОПП про об'єкти оподаткування, про які платник вже повідомив контролюючий орган за основним місцем обліку та за умови відсутності змін відомостей про такі об'єкти оподаткування, не подається.

Наприклад, якщо бюджетна установа змінює назву або відбувається зміна керівника, то це не призводить до змін інформації щодо об'єктів оподаткування, яка вже раніше була надана у формі №20-ОПП, тож нова форма №20-ОПП не подається. Зокрема, перереєстрація транспортних засобів проводиться у разі зміни найменування власників-юросіб, але це не призводить до необхідності подання нової форми №20-ОПП.

А от якщо установа змінює адресу, то ця зміна впливає і на інформацію щодо об'єктів оподаткування, яка наводиться в формі №20-ОПП (це графи 6, 7, 8, можливо, потрібно буде заповнити й графу 11 при зміні району).

Нормативна база

  • ПКУ — Податковий кодекс України від 02.12.2010 р. №2755-VI.
  • Порядок №1588 — Порядок обліку платників податків і зборів, затверджений наказом Мінфіну України від 09.12.2011 р. №1588.

Юлія ЄГОРОВА, «Дебет-Кредит»

До змісту номеру