До індивідуальної податкової консультації Державної податкової служби України від 30.11.2020 р. №4907/IПК/9900-04-04-02-09
Оподаткування операцій із криптовалютою
Податківці вже наполягають на необхідності сплати податків з доходів від операцій із криптовалютою. IПК ДПСУ від 30.11.2020 р. №4907/IПК/9900-04-04-02-09 (див. «ДК» №6/2021) є прикладом цього.
Насамперед зазначимо, що раніше податківці взагалі відмовлялися від надання консультацій щодо оподаткування доходу від операцій з криптовалютою. Але у коментованій IПК вони все ж таки зазначили свою позицію. I вона є очікувано фіскальною.
У коментованій IПК до податківців звернулися із запитанням щодо оподаткування доходу від майнінгу криптовалюти, внаслідок чого отримуються біткойни в електронному вигляді на криптогаманець платника податків.
У відповідь ДПСУ зазначила, що згідно зі ст. 99 Конституції України та ст. 192 ЦКУ законним платіжним засобом, обов'язковим до приймання за номінальною вартістю на всій території України, є грошова одиниця України — гривня. Iноземна валюта може використовуватися в Україні у випадках та в порядку, встановлених законом.
Проте на сьогодні криптовалюта не має визначеного правового статусу в Україні, зокрема немає нормативної бази для її класифікації та регулювання операцій із нею. Але податківці однаково вважають, що дохід від такого виду доходу слід оподаткувати.
Оподаткування доходу від криптовалюти
Згідно з пп. 168.2.1 ПКУ платник податку, що отримує доходи від особи, яка не є податковим агентом, та іноземні доходи, зобов'язаний включити суму таких доходів до загального річного оподатковуваного доходу та подати податкову декларацію за наслідками звітного податкового року.
Відповідно до пп. 170.11.1 та 170.11.2 ПКУ, у разі якщо джерело виплат будь-яких оподатковуваних доходів є іноземним, сума такого доходу включається до загального річного оподатковуваного доходу платника податку — отримувача, який зобов'язаний подати річну декларацію про майновий стан і доходи.
Зокрема, в коментованій IПК зазначається: за нормативними документами, що діють на сьогодні, відображення в податковій декларації наявності у платника податків криптовалюти у криптогаманці чинним законодавством не передбачено. Тобто добута під час майнінгу валюта, яка міститься у криптогаманці, не включається до доходу і не підлягає декларуванню.
Водночас у разі отримання доходів від операцій з криптовалютою зазначені доходи відображають у розділі II податкової декларації. Очевидно, йдеться про ситуацію, коли платник податку продасть валюту з криптогаманця й отримає дохід уже на банківський рахунок у гривнях.
Проте якщо це дохід від майнінгу, то, справді, весь його розмір має включатися до доходу. А от якщо дохід отримано від коливань курсу на криптовалюту, то, вважаємо, підхід має бути дещо інший — зокрема, аналогічно до інвестиційного доходу (різниця між вартістю придбання та продажу). Але тоді необхідно буде підтвердити вартість придбання криптовалюти, чого наразі зробити не вдасться.
Як подавати декларацію?
Податкову декларацію фізособа подає за звітний період рік до 1 травня року, наступного за звітним. При цьому чинним законодавством не заборонено подавати до контролюючого органу податкову декларацію за умови відсутності обов'язку щодо такого подання. Тобто зайве декларування і зайва сплата податків законом не заборонені.
Крім того, нагадаємо, що згідно з ПКУ та Iнструкцією №8591 податкова декларація передбачає зазначення доходів платника податків у гривнях з копійками. В IПК від 02.12.2020 р. №4928/IПК/99-00-04-05-03-06 повідомляється, що доходи слід вказати у р. 10.7 розд. II (іноземні доходи) або у р. 10.10 розд. II (інші доходи).
1 Iнструкція щодо заповнення податкової декларації про майновий стан і доходи, затверджена наказом Мінфіну від 02.10.2015 р. №859.
Станіслав ГОРБОВЦОВ, «Дебет-Кредит»