• Посилання скопійовано

Продаж власно виробленої електроенергії — ліцензія, акциз

Підприємство виробляє електроенергію для власних потреб. Чи потрібна йому ліцензія, чи буде воно платником акцизу, якщо надлишки електроенергії планує скидати в мережу поза оптовим ринком електроенергії? У разі купівлі електроенергії від виробників відновлюваних джерел електроенергії і від обленерго — чи буде платником акцизного податку?

Ліцензування

Відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 7 Закону про ліцензування1 ліцензуванню підлягає діяльність у сфері електроенергетики, яка ліцензується з урахуванням особливостей, визначених Законом про ринок електроенергії2.

Згідно з ч. 1 ст. 8 Закону про ринок електроенергії господарська діяльність з виробництва, передачі, розподілу електричної енергії, постачання електричної енергії споживачу, трейдерська діяльність, здійснення функцій оператора ринку та гарантованого покупця провадиться на ринку електричної енергії за умови отримання відповідної ліцензії.

Ліцензування здійснюється відповідно до Ліцензійних умов №14673.

1 Закон України від 02.03.2015 р. №222-VIII «Про ліцензування».

2 Закон України від 13.04.2017 р. №2019-VIII «Про ринок електричної енергії».

3 Ліцензійні умови провадження господарської діяльності з виробництва електричної енергії, затверджені постановою НКРЕКП від 27.12.2017 р. №1467.

Відповідно до п. 1.3 Ліцензійних умов №1467 діяльність з виробництва електричної енергії суб'єктів господарювання підлягає ліцензуванню, якщо:

1) величина встановленої потужності електрогенеруючого обладнання становить 5 МВт та більше або

2) суб'єкт господарювання має намір продажу електричної енергії, виробленої з альтернативних джерел енергії (крім доменного та коксівного газів, а з використанням гідроенергії — лише мікро-, міні- та малими гідроелектростанціями), гарантованому покупцеві електричної енергії за «зеленим» тарифом незалежно від встановленої потужності об'єкта електроенергетики.

Поряд із цим згідно з ч. 1 ст. 58 Закону про ринок електроенергії виробництво споживачами електричної енергії з енергії сонячного випромінювання та/або енергії вітру здійснюється без відповідної ліцензії, проте встановлена потужність генеруючих установок не має перевищувати 150 кВт.

Отже, ліцензію доведеться отримувати, якщо підприємство:

1) вироблятиме електроенергію з альтернативних джерел і скинуті в мережу надлишки електроенергії продаватиме гарантованому покупцю за «зеленим» тарифом, незалежно від встановленої потужності об'єкта;

2) величина встановленої потужності обладнання становить 5 МВт та більше.

Якщо ці умови не виконуються, то ліцензія не отримується.

Акцизний податок

Відповідно до пп. 212.1.13 ПКУ платниками акцизного податку є виробники електричної енергії, які:

1) мають ліцензію на право здійснення підприємницької діяльності з виробництва електричної енергії і

2) продають її на ринку електричної енергії.

Згідно з п. 74 ч. 1 ст. 1 Закону про ринок електроенергії ринок електричної енергії — система відносин, що виникають між учасниками ринку під час здійснення купівлі-продажу електричної енергії та/або допоміжних послуг, передачі та розподілу, постачання електричної енергії споживачам.

Тобто ринок електроенергії — це будь-який ринок (як оптовий, так і роздрібний), на якому продають електроенергію.

Отже, якщо підприємство не має відповідної ліцензії і не мусить отримувати її, воно не є платником акцизного податку. Якщо воно має таку ліцензію, то може бути платником акцизного податку, якщо скидає надлишки електроенергії в мережу. Фактично воно реалізує такі надлишки на підставі відповідного договору. Причому немає значення, на якому ринку відбувається реалізація — оптовому чи роздрібному. Але це ще не все.

Варто також наголосити, що згідно з пп. 213.1.2 ПКУ не є об'єктом оподаткування акцизним податком операції з передачі в межах одного підприємства електричної енергії (за кодом 2716 00 00 00 згідно з УКТ ЗЕД), виробленої на об'єктах електроенергетики. Подібну норму наведено і в пп. 213.2.9 ПКУ, де зазначено операції, що не підлягають оподаткуванню.

Тобто акцизний податок не потрібно сплачувати з електроенергії, використаної для власних потреб.

Крім того, відповідно до пп. 213.2.8 ПКУ не підлягають оподаткуванню акцизним податком операції з реалізації електричної енергії, виробленої кваліфікованими когенераційними установками та/або з відновлюваних джерел енергії.

Отже, акцизний податок не сплачують з проданої на сторону електроенергії, якщо її вироблено кваліфікованими когенераційними установками та/або з відновлюваних джерел енергії.

У разі купівлі електроенергії від виробників відновлюваних джерел електроенергії і від обленерго підприємство не буде платником акцизного податку, бо операції придбання не оподатковуються акцизним податком.

Олександр ЗОЛОТУХІН, «Дебет-Кредит»

До змісту номеру