Працівник вирушає у відрядження. Чи може підприємство перерахувати добові на особисту картку працівника? Зарплатного проекту на підприємстві немає, кошти на відрядження отримують у банку.
На сьогодні використання платіжних карток регламентується Законом №23461 та Положенням №7052.
1 Закон України від 05.04.2001 р. №2346-III «Про платіжні системи та переказ коштів в Україні».
2 Положення про порядок емісії електронних платіжних засобів і здійснення операцій з їх використанням, затверджене постановою НБУ від 05.11.2014 р. №705.
Нагадаємо, що платіжна картка належить до електронних платіжних засобів. Вона може використовуватися для переказу грошей з рахунку платника при оплаті товарів і послуг, для переказу грошей на рахунки інших осіб, зняття готівки через каси банків або банкомати, а також для інших операцій, передбачених договором із банком (п. 1.27 ст. 1 Закону №2346). Тобто за допомогою платіжної картки можна розпоряджатися коштами, які є на поточному рахунку, до якого «прив'язано» картку.
Користувачами ЕПЗ (у т. ч. і платіжної картки) можуть бути як юридичні, так і фізичні особи (під користувачем розуміється особа, на рахунку якої здійснюються операції з використанням ЕПЗ). Для них банки можуть емітувати два типи ЕПЗ (п. 2 розд. II Положення №705):
1) особисті ЕПЗ (у т. ч. й особисті платіжні картки (далі — ОПК) — емітуються для фізосіб за операціями, не пов'язаними з веденням підприємницької діяльності;
2) корпоративні ЕПЗ (у т. ч. й корпоративні платіжні картки (далі — КПК) — емітуються для суб'єктів господарювання (юросіб і фіз-осіб-підприємців).
Здійснювати операції з коштами на поточному рахунку за допомогою ЕПЗ (у т. ч. і ОПК, і КПК) на законних підставах може тільки фіз-особа — держатель цього ЕПЗ (п. 1.4 ст. 1 Закону №2346).
Донедавна за допомогою ОПК не можна було здійснювати:
— розрахунки, пов'язані з веденням підприємницької діяльності (п. 7.7 Iнструкції №4921 у редакції до 04.04.2019 р.);
1 Iнструкція про порядок відкриття, використання і закриття рахунків у національній та іноземних валютах, затверджена постановою НБУ від 12.11.2003 р. №492.
— інвестиції за кордон (п. 8.4 Iнструкції №492 у редакції до 04.04.2019 р.).
У чинній редакції Iнструкції №492 цих норм немає.
Отже, перераховувати аванс на відрядження можна й на особисту картку працівника, а точніше, на його банківський рахунок, до якого відкрито таку картку.
Під час перерахування коштів важливо правильно сформувати призначення платежу у платіжному документі.
Михайло СТЕПАНОВ, «Дебет-Кредит»