• Посилання скопійовано

Коментар

До листа Міністерства охорони здоров'я України від 10.05.2019 р. №10.1-18/К-5333/5536-зв

Відповідно до ст. 51 КЗпП лікарю-стоматологу встановлюється скорочена тривалість робочого часу (33 години на тиждень). Постає два запитання:

1. Якщо цей працівник працює на умовах неповного робочого часу, то чи застосовується до нього скорочена тривалість робочого часу?

2. Яка норма годин на тиждень застосовується цьому працівнику при неповному робочому часі: 40 чи 33? Відповідно, скільки годин на день йому потрібно відпрацювати, щоб отримати 0,5 посадового окладу?

Насамперед зауважимо, що скорочена тривалість робочого часу та неповна зайнятість — це різні поняття й регулюються різними статтями КЗпП.

Нормальна тривалість робочого часу працівників не може перевищувати 40-годинного робочого тижня (ст. 50 КЗпП).

Скорочена тривалість робочого часу регулюється ст. 51 КЗпП і встановлюється певній категорії працівників, а саме:

— для працівників віком від 16 до 18 років — 36 годин на тиждень, для осіб віком від 15 до 16 років (учнів віком від 14 до 15 років, які працюють у період канікул) — 24 години на тиждень;

— для працівників, зайнятих на роботах зі шкідливими умовами праці, — не більш як 36 годин на тиждень.

Крім того, законодавством встановлюється скорочена тривалість робочого часу для окремих категорій працівників (учителів, лікарів та інших).

За рахунок власних коштів скорочений робочий час може бути встановлений на підприємствах і в організаціях для жінок, які мають дітей віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю.

Встановлення неповного робочого часу регулюється статтею 56 КЗпП. За угодою між працівником і власником або уповноваженим ним органом може встановлюватись як при прийнятті на роботу, так і згодом неповний робочий день або неповний робочий тиждень. Оплата праці в цих випадках провадиться пропорційно до відпрацьованого часу або залежно від виробітку.

Робота на умовах неповного робочого часу не тягне за собою жодних обмежень обсягу трудових прав працівників.

Скорочена тривалість робочого часу означає, що час, протягом якого працівник повинен виконувати трудові обов'язки, скорочується на певну кількість годин, проте працівник має право на оплату праці в розмірі повної тарифної ставки/окладу. Це одна з основних відмінностей скороченого робочого часу від неповного (див. лист Мінсоцполітики від 22.03.2006 р. №1993/0/14-06/13).

Норми робочого часу для працівників закладів та установ охорони здоров'я (крім тих, які працюють у шкідливих умовах) затверджені Наказом №319. Згідно з п. 1.2 Наказу №319 норма робочого часу, зокрема, для лікарів, зайнятих виключно амбулаторним прийомом хворих (у т. ч. для лікарів-стоматологів), становить 33 години.

Як повідомляє МОЗ у коментованому листі, графіки роботи затверджуються керівником закладу за погодженням з профкомом та складаються на підставі КЗпП та Наказу №319 виходячи з місячної та річної норми тривалості робочого часу, що розраховується щороку Мінсоцполітики залежно від законодавчо встановленої тривалості робочого тижня і доводиться до галузей відповідним листом.

Тривалість щоденної роботи (зміни), графіки змінності встановлюються власником на основі чинного законодавства з додержанням установленої тривалості робочого часу.

Згідно з нормами ст. 7 Закону про колективні договори, питання режиму роботи, тривалості робочого часу і відпочинку визначаються сторонами в межах їх компетенції у колдоговорі.

Також фахівці Мінсоцполітики посилалися у коментованому листі на ст. 56 КЗпП про встановлення неповного робочого часу.

Отже, як зрозуміло з коментованого листа:

1) нормальна тривалість робочого часу лікарів-стоматологів — 33 години;

2) тривалість щоденної роботи та графіки змінності встановлюються роботодавцем;

3) неповний робочий час можна встановлювати за скороченої тривалості робочого часу.

Тож якщо лікареві-стоматологу необхідно встановити половину від його норми робочого часу, це має становити 16,5 год. (33 год. : 2). I відповідно слід проводити оплату пропорційно до відпрацьованого часу. Наприклад, якщо оклад працівника становить 10000 грн і він відпрацював усі години за неповним робочим часом, йому має бути виплачено половину місячного окладу — 5000 грн (10000,00 грн : 33 год. х 16,5 год.).

Галина КАЗНАЧЕЙ, «Дебет-Кредит»

До змісту номеру