• Посилання скопійовано

Коментар

До індивідуальної податкової консультації Державної фіскальної служби України від 07.05.2019 р. №1999/6/99-99-15-03-02-15/IПК

Виходячи з позиції податківців, викладеної у цій консультації, виправлення помилки за рахунок складання РК на збільшення на дату виявлення такої помилки є неправильним і порушує вимоги ПКУ в частині відповідності фактичної суми ПЗ, що виникли, та суми ПДВ, відображеної у податковій накладній на таку операцію.

Що ж до покупця, то згідно з роз'ясненням право на податковий кредит у нього виникне лише після реєстрації в ЄРПН нової податкової накладної на повну суму податкових зобов'язань.

Водночас податкова накладна, складена на дату відвантаження товару, але не на всю суму операції, а також розрахунок коригування до неї, складений на дату виявлення помилки, яким суму податкових зобов'язань приведено у відповідність до суми, на яку здійснено постачання товару, є такими, що складені з порушенням норм ПКУ, а тому обидва документи не можуть бути підставою для віднесення покупцем сум ПДВ, зазначених у них, до податкового кредиту.

Припускаємо, що податківці керуються абз. 5 п. 21 Порядку № 1307, в якому сказано що у разі складання РК з метою виправлення помилок, допущених при складанні ПН, не пов'язаних зі зміною суми компенсації вартості товарів/послуг, у РК зазначаються виправлені дані. Але у ситуації, що розглядається, власне змінюються загальна сума та сума ПДВ. ПН не складена на повне постачання, як цього вимагає п. 201.7 ПКУ.

Чи варто погоджуватися з податківцями? Від себе зазначимо, що такий фіскальний підхід податківців є доволі спірним. Фактично ані Кодексом, ані Порядком №13071 алгоритму виправлення такої помилки не передбачено. Ба більше, в абз. 6 п. 192.1 ПКУ чітко зазначено право на складання розрахунку коригування до податкової накладної у разі виправлення помилок, допущених при складанні податкової накладної, у тому числі не пов'язаних зі зміною суми компенсації вартості товарів (послуг).

1 Порядок заповнення податкової накладної, затверджений наказом Мінфіну від 31.12.2015 р. №1307.

Проте якщо постачальник — платник податку все ж таки виправлятиме помилку всупереч роз'ясненням податківців (наприклад, через зміну вартості або кількості товарів/послуг у податковій накладній), то йому слід бути готовим обстоювати свою позицію в судовому порядку.

Станіслав ГОРБОВЦОВ, «Дебет-Кредит»

До змісту номеру