Лист Міністерства соціальної політики України від 04.03.2019 р. №248/0/206-19
Щодо оплати надурочних годин при підсумованому обліку робочого часу
Суттєво. Для визначення годинної ставки для оплати надурочних годин при підсумованому обліку робочого часу необхідно місячний оклад працівника поділити на середньомісячну кількість годин за обліковий період.
! Працедавцям
Директоратом норм та стандартів гідної праці Міністерства розглянуто лист щодо оплати надурочних годин при підсумованому обліку робочого часу та в межах компетенції повідомляється.
Згідно зі статтею 61 Кодексу законів про працю України (далі — КЗпП) режим підсумованого обліку робочого часу може вводитись на безперервно діючих підприємствах, в установах, організаціях, а також в окремих виробництвах, цехах, дільницях, відділеннях і на деяких видах робіт, де за умовами виробництва (роботи) не може бути додержана встановлена для цієї категорії працівників щоденна або щотижнева тривалість робочого часу.
Обліковий період установлюється в колективному договорі. Він охоплює робочий час і години роботи у вихідні і святкові (неробочі) дні, години відпочинку. Щоденна або щотижнева тривалість робочого часу може коливатися протягом облікового періоду. Переробка робочого часу в окремі дні може компенсуватися додатковими днями відпочинку або відповідним зменшенням тривалості роботи в інші дні облікового періоду.
При підсумованому обліку робочого часу час, відпрацьований понад норму тривалості робочого часу за обліковий період, вважається надурочним і оплачується згідно зі статтею 106 КЗпП.
Оплата за всі години надурочної роботи провадиться наприкінці облікового періоду або при звільненні працівника.
Загальна кількість надурочних годин за обліковий період визначається як різниця між фактично відпрацьованим часом і нормою годин за цей період.
Для визначення годинної ставки для оплати надурочних годин необхідно місячний оклад працівника розділити на середньомісячне число годин за обліковий період, яке має розраховуватись з урахуванням норми тривалості робочого часу за цей період, встановленої з дотриманням вимог статей 50, 51 та 53 КЗпП.
При цьому середньомісячна кількість годин за обліковий період розраховується шляхом ділення норми тривалості робочого часу за обліковий період (у зазначеному в листі випадку — рік) на кількість місяців в обліковому періоді.
Одночасно повідомляємо, що листи міністерств не є нормативно-правовими актами, вони мають інформаційно-рекомендаційний характер.
Генеральний директор Директорату норм та стандартів гідної праці Ю. КУЗОВОЙ