• Посилання скопійовано

Коментар

До індивідуальної податкової консультації Державної фіскальної служби України від 26.03.2019 р. №1264/6/99-99-14-05-01-15/IПК

Безготівкову оплату повертаємо готівкою

В IПК ДФСУ від 26.03.2019 р. №1264/6/99-99-14-05-01-15/IПК (див. «ДК» №18/2019) податківці розповіли, чи можна повернути покупцям кошти, які було отримано у безготівковій формі, готівкою, та чи потрібно в такому випадку застосовувати РРО.

Раніше ДФС роз'яснювала (ЗIР, підкатегорія 109.02): якщо оплата за товар (послуги) здійснювалась у безготівковій формі, то повернення коштів за неотриманий товар (ненадану послугу) здійснюється у безготівковій формі через установу банку.

Також податківці нагадували, що безготівкові розрахунки — це перерахування певної суми коштів з рахунків платників на рахунки отримувачів коштів, а також перерахування банками за дорученням підприємств і фізичних осіб коштів, унесених ними готівкою до каси банку, на рахунки отримувачів коштів. Ці розрахунки проводяться банком на підставі розрахункових документів на паперових носіях або в електронному вигляді.

Втім, в іншій консультації у ЗIР наводилася вже не така жорстка вимога: якщо розрахунки за товар (послуги) здійснювались у безготівковій формі, то повернення коштів за неотриманий товар (ненадану послугу) здійснюється у безготівковій формі через установу банку або із застосуванням РРО з оформленням відповідного розрахункового документа. При цьому РРО вимагалося у випадку саме альтернативи — у разі готівкової форми розрахунків з покупцем чи застосування банківської платіжної картки (і це вже при поверненні коштів!).

Тепер податківці у коментованій консультації нагадали, що відповідно до п. 1 та 2 ст. 3 Закону про РРО1 суб'єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції у готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для подальшого її переказу, зобов'язані:

— проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи РРО;

1 Закон України від 06.07.95 р. №265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».

Розрахункова операція

Розрахункова операція — приймання від покупця готівкових коштів, платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо за місцем реалізації товарів (послуг), видача готівкових коштів за повернутий покупцем товар (ненадану послугу), а у разі застосування банківської платіжної картки — оформлення відповідного розрахункового документа щодо оплати в безготівковій формі товару (послуги) банком покупця або, у разі повернення товару (відмови від послуги), оформлення розрахункових документів щодо перерахування коштів у банк покупця.

Абзац 4 ст. 2 Закону про РРО

— видавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, включаючи ті, замовлення або оплата яких здійснюється з використанням мережі Iнтернет, при отриманні товарів (послуг) в обов'язковому порядку розрахунковий документ встановленої форми на повну суму проведеної операції.

Водночас податківці у коментованій IПК роз'яснили, що у разі отримання оплати за товар (послуги) у безготівковій формі повернення коштів за неотриманий товар (ненадану послугу) здійснюється:

у безготівковій формі через установу банку;

у готівковій формі чи за допомогою банківської платіжної картки, однак із застосуванням РРО з оформленням відповідного розрахункового документа.

Отже, обидва варіанти повернення коштів за товар є легальними. I РРО потрібен лише у випадку, якщо повертатимемо кошти готівкою або на банківську картку покупцеві.

Станіслав ГОРБОВЦОВ, «Дебет-Кредит»

До змісту номеру