• Посилання скопійовано

Документування операцій при реалізації туристичного продукту

Юридична особа (турагент) здійснює продаж авіаквитків та турів клієнтам (фізособам). Як правильно вести облік в такому випадку, адже отримати підпис від кожної фізособи на Акті виконаних робіт нереально?

Головним документом, на підставі якого будуються взаємовідносини суб'єкта туристичної діяльності з клієнтами, є договір (угода, контракт).

Договірні відносини туриста й туристичної фірми складаються як відносини покупця (замовника) і продавця (виконавця). При цьому слід пам'ятати про особливий характер «продукту», що придбавається в туристичній фірмі. Туристи сподіваються отримати необхідний комплекс послуг. Фірма ж надає, як правило, не самі послуги, а права (гарантії) отримання їх у певний час, у певному місці, надані іншими фірмами. Придбання туристом сукупності цих прав (гарантій) оформляється туристичною путівкою, яка є предметом реалізації туристичної фірми. Обсяг реалізації туристичної фірми виникає в тому звітному періоді, у якому здійснюється продаж путівки, а не тоді, коли фактично відбулася подорож.

Важливим туристичним документом є ваучер (ст. 23 Закону про туризм1). Він є багатофункціональним документом: підтверджує статус туриста, гарантує йому одержання всіх зазначених у ваучері й оплачених туристом послуг. Для приймаючої сторони він є гарантом отримання від фірми, яка скерувала туриста, певних коштів, які сплатив турист.

1 Закон України від 15.09.95 р. №324/95-ВР «Про туризм».

На внутрішньому туристичному ринку ці функції виконує туристична путівка.

Туристичний ваучер (путівка) — документ, який підтверджує статус особи або групи осіб як туристів, оплату послуг чи її гарантію і є підставою для отримання туристом або групою туристів туристичних послуг. Туристичний ваучер (путівка) — це письмовий акцепт суб'єкта туристичної діяльності на виробництво та продаж туристичного продукту. Він (вона) є невід'ємною частиною угоди, а також документом первинного обліку в суб'єктів туристичної діяльності.

Порядок оформлення ваучера на надання туристичних послуг та його використання затверджено наказом Держтурадміністрації України від 06.06.2005 р. №50.

При оплаті вартості туру вроздріб первинними обліковими документами, що підтверджують приймання і оприбуткування коштів у касу туристичної фірми, можуть бути:

— прибутковий касовий ордер — у випадку приймання готівкових коштів від юридичних осіб;

— чек РРО.

Оплата коштів у безготівковій формі підтверджується банківською випискою.

Після повної оплати вартості туру клієнту видають на руки документи на право одержання послуг:

— на перевезення (квитки);

— на розміщення і харчування (ваучери).

Відповідно, факт передання документів туристу можна підтверджувати актом приймання-передачі документів, який можна підписувати в момент такого передання. Цей порядок підприємство має затвердити у своєму наказі про документообіг.

Юлія ЄГОРОВА, «Дебет-Кредит»

До змісту номеру