• Посилання скопійовано

Коментар

До індивідуальної податкової консультації Державної фіскальної служби України від 12.11.2018 р. №4786/6/99-99-15-03-02-15/IПК

У коментованій IПК податківці розглядають питання щодо порядку оподаткування ПДВ коштів, які надійшли у вигляді компенсації з оплати єдиного збору, який справляється на митниці у разі переміщення транспортних засобів та вантажу через державний кордон1. Єдиний збір встановлюється щодо транспортних засобів вітчизняних та іноземних власників, які перетинають державний кордон України, а також за проведення на митниці заходів офіційного контролю під час ввезення товарів на митну територію України (у т. ч. з метою транзиту). Транспортні засоби, з яких справляється збір, та ставки (встановлені у євро2) визначені у ст. 5 Закону №1212. Відповідно до п. 14 Порядку №1569, єдиний збір може бути сплачений власником транспортного засобу та вантажу або перевізником вантажу чи іншою особою, уповноваженою власником або перевізником.

1 Порядок справляння єдиного збору у пунктах пропуску через державний кордон затверджено постановою КМУ від 24.10.2002 р. №1569.

2 Сплата єдиного збору здійснюється в гривнях за курсом НБУ до євро на день сплати.

Позиція податкових органів щодо оподаткування ПДВ компенсації додаткових витрат посередника є сталою. Чомусь вони ніколи не аналізують детально суті посередницьких операцій, зокрема діяльність митних брокерів, і вважають, що все, що отримує посередник — митний брокер, слід оподатковувати ПДВ. Адже особа, яка займається декларуванням товару, крім своєї винагороди, яка, ясна річ, оподатковується ПДВ, отримує від замовника кошти на сплату митних платежів, зокрема єдиного збору. Бо, згідно з ч. 1 ст. 293 МКУ, якщо товари декларує особа, уповноважена на це декларантом, на таку особу покладається обов'язок зі сплати митних платежів солідарно з декларантом. Отже, на особу, яка провадить діяльність з надання послуг з декларування, покладено обов'язок зі сплати митних платежів самостійно.

Постає запитання: хіба в цьому випадку митний брокер здійснює придбання інших послуг для виконання договору?! Сплата митних платежів та єдиного збору не є придбанням послуг. Безумовно, якби митний брокер придбав, наприклад, послуги з доставки у третьої особи, то слід застосовувати п. 189.4 ПКУ та оподатковувати ПДВ отримані кошти на придбання послуг з доставки. Проте п. 189.4 ПКУ вказує на операції з придбання товарів/послуг, а сплата єдиного збору — хіба це послуги?!

На що слід насамперед звернути увагу? У договорі на надання брокерських послуг потрібно обов'язково зазначити, що оплата замовником здійснюється двома окремими платежами:

— один платіж з ПДВ на надані брокером послуги з декларування товарів;

— другий платіж — це компенсація митних платежів.

На практиці митний брокер надає замовникові окремий рахунок, у якому зазначає: «Сплата митних платежів без ПДВ за МД №...», а також додає копію МД, яка і підтверджує перевиставлені суми. Крім того, такі суми будуть зазначені у Звіті.

Відповідно, в обліку митного брокера одна сума є оподатковуваною, тому що це надані послуги, інша — транзитною, тому що це не може вважатися наданням послуг.

А от якщо у договорі немає такого уточнення, тоді додаткові витрати посередникові окремим платежем можуть не відшкодовуватись. Фактично ці витрати покриваються за рахунок винагороди. Тоді зрозуміло, що до складу договірної вартості включаються будь-які суми коштів, і це є базою для ПДВ.

Отже, обов'язок замовника — відшкодувати посередникові витрати, зафіксовані в документах та підтверджені документально (ч. 2 ст. 1007 та ст. 1024 ЦКУ). Але для податкових потреб слід детально уточнити таке відшкодування у самому договорі.

А посилання, як це робить податкова, на те, що чинне законодавство передбачає можливість (а не обов'язок) сплати єдиного збору іншою особою і не встановлює обов'язку його сплати солідарно з декларантом, на нашу думку, є недоречним.

Олена ВОДОП'ЯНОВА, «Дебет-Кредит»

До змісту номеру