• Посилання скопійовано

Щодо акцизного податку

Лист МГУ ДФС — Центрального офісу з ОВП від 19.04.2016 р. №8401/10/28-10-01-3-11

Щодо акцизного податку

Суттєво. Переміщення підприємством-виробником підакцизних товарів з одного акцизного складу на інший є об'єктом оподаткування акцизним податком і без відмітки представника ДПІ «Виїзд дозволено» на ТТН забороняється.

! Платникам акцизного податку

Міжрегіональне головне управління ДФС — Центральний офіс з ОВП розглянуло лист <...> щодо оподаткування акцизним податком операції з переміщення виробником підакцизних товарів (продукції) та в межах своїх повноважень повідомляє таке.

Відповідно до ст. 213 Податкового кодексу України (далі — Кодекс) об'єктами оподаткування акцизним податком є:

операції з реалізації та/або передачі в межах одного підприємства підакцизних товарів (продукції) з метою власного споживання, промислової переробки, своїм працівникам, а також здійснення внесків підакцизними товарами (продукцією) до статутного капіталу;

обсяги та вартість утрачених підакцизних товарів (продукції), що перевищують установлені норми втрат з урахуванням п. 214.6 ст. 214 Кодексу.

Відповідно до пп. 212.1.1 п. 212.1 ст. 212 Кодексу особа, яка виробляє підакцизні товари (продукцію) на митній території України, у тому числі з давальницької сировини, є платником акцизного податку.

Водночас п. 230.1 ст. 230 Кодексу передбачено, що з метою підвищення ефективності роботи із запобігання та боротьби з незаконним виробництвом і обігом спирту етилового, горілки та лікеро-горілчаних виробів, нафтопродуктів, палива моторного альтернативного та скрапленого газу, посилення контролю за повнотою та своєчасністю надходжень до бюджету акцизного податку утворюються акцизні склади.

Відповідно до п. 230.13-1 ст. 230 Кодексу під час відвантаження спирту етилового представник контролюючого органу на акцизному складі підприємства робить відмітку на товарно-транспортній накладній, зареєстрованій в Єдиному реєстрі товарно-транспортних накладних на переміщення спирту етилового та алкогольних напоїв (далі — Єдиний реєстр), про погодження його відпуску шляхом проставляння штампа «Виїзд дозволено» та особистого підпису, зазначає час виїзду та показники пробігу транспортного засобу, реквізити акта про відвантаження і прийняття спирту етилового, який складається за формою, встановленою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері сільського господарства, а також здійснює запис у журналі реєстрації відвантаження спирту етилового.

Згідно з п. 230.18 ст. 230 Кодексу транспортування спирту етилового, горілки та лікеро-горілчаних виробів, відвантажених з акцизного складу підприємства, на якому виробляються спирт етиловий, горілка та лікеро-горілчані вироби, без товарно-транспортних накладних, зареєстрованих в Єдиному реєстрі, з відміткою представника контролюючого органу на акцизному складі забороняється.

Абзацом шістнадцятим частини другої ст. 17 Закону України від 19 грудня 1995 року №481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» зі змінами та доповненнями, встановлено, що у разі вивезення спирту етилового, горілки та лікеро-горілчаних виробів з території акцизного складу або транспортування такої продукції без відмітки представника органу доходів і зборів на товарно-транспортній накладній про погодження відпуску до суб'єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів — 200 відсотків вартості вивезеної або транспортованої продукції, але не менше 15000 гривень.

Таким чином, переміщення підакцизних товарів (продукції) підприємством-виробником таких товарів (продукції) з одного акцизного складу на інший акцизний склад є об'єктом оподаткування акцизним податком і таке переміщення без відмітки представника контролюючого органу на акцизному складі на товарно-транспортній накладній «Виїзд дозволено» забороняється.

Під час отримання спирту етилового неденатурованого виробник за участю представника державної податкової служби на акцизному складі складає акт згідно з додатком 1 до Порядку проведення розрахунку суми зменшення акцизного податку (постанова КМУ від 27.12.2010 р. №1260).

Норми природних втрат спирту етилового при зберіганні, переміщенні, транспортуванні залізничним, водним і автомобільним транспортом та Інструкція про порядок їх застосування затверджені Наказом Держспецмонополії України від 10.02.2000 р. №14 «Про затвердження Норм природних втрат спирту етилового при зберіганні, переміщенні, транспортуванні залізничним, водним, автомобільним транспортом та Інструкції про порядок їх застосування» (зареєстровано в Мін'юсті України 29.02.2000 р. за №111/4332). Зазначені норми поширюються на всіх суб'єктів підприємницької діяльності, які виробляють, зберігають, використовують та транспортують спирт етиловий. Згідно з Інструкцією про порядок застосування норм природних втрат спирту етилового при зберіганні, переміщенні, транспортуванні залізничним, водним і автомобільним транспортом фактичні втрати визначаються шляхом порівняння фактичної наявності спирту з даними бухгалтерського обліку. По-перше, у випадках нестачі спирту етилового можуть застосовуватися лише природні (гранично допустимі) норми втрат. По-друге, списання спирту за природними (гранично допустимими) нормами втрат спирту дозволено лише у разі встановлення фактичних втрат спирту.

Відповідно до пп. 134.1.1 п. 134.1 ст. 134 розділу III Кодексу об'єктом оподаткування податком на прибуток підприємств є, зокрема, прибуток із джерелом походження з України та за її межами, який визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності, на різниці, які виникають відповідно до положень цього розділу.

Разом з тим розділом III Кодексу не передбачено врахування різниць за операціями включення до складу витрат нормативних втрат спирту етилового при транспортуванні.

Водночас зазначаємо, що регулювання питань методології бухгалтерського обліку та фінансової звітності здійснюється Міністерством фінансів України, яке затверджує національні положення (стандарти) бухгалтерського обліку, інші нормативно-правові акти щодо ведення бухгалтерського обліку та складання фінансової звітності (п. 2 ст. 6 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні»).

З питання включення в бухгалтерському обліку до складу витрат нормативних втрат спирту етилового при транспортуванні доцільно звернутися до Міністерства фінансів України.

Відповідно до п. 216.3 ст. 216 Кодексу податкове зобов'язання щодо втраченого підакцизного товару (продукції) не виникає, якщо підакцизний товар (продукцію) утрачено внаслідок випаровування в процесі виробництва, обробки, переробки, зберігання чи транспортування такого товару (продукції) чи з іншої причини, пов'язаної з природним результатом. Ця вимога застосовується у разі втрати підакцизних товарів (продукції) у межах нормативів втрат, які затверджуються в порядку, що визначається Кабінетом Міністрів України.

До змісту номеру