• Посилання скопійовано

Коментар

До листа Міжрегіонального головного управління ДФС — Центрального офісу з обслуговування великих платників від 06.11.2015 р. №24810/10/28-10-06-11

Центральний офіс з обслуговування великих платників податків у коментованому листі надав одному зі своїх клієнтів цікаву індивідуальну податкову консультацію.

Підприємство обслуговується централізованою бухгалтерією. З листа випливають дві такі тези: щоб бухгалтер централізованої бухгалтерії або аудиторської фірми міг підписати податкову звітність, необхідно завчасно подати на нього форму №1-ОПП, де зазначити дані про конкретного бухгалтера. Водночас, на думку податкового органу, централізована бухгалтерія не може підписувати електронну податкову звітність: її спеціалісти лише готують електронну податкову звітність на підпис керівнику юридичної особи. Тобто паперову податкову звітність представник централізованої бухгалтерії чи аудиторської фірми може підписувати, а електронну — не може.

Яким чином непідписання електронної звітності представником централізованої бухгалтерії чи аудиторської фірми як особи, відповідальної за ведення бухобліку на підприємстві, можливе за наявності поданої форми №1-ОПП — податковий орган не пояснює.

Відповідний висновок податковим органом зроблено з урахуванням норми п. 7.1 розділу ІІІ Інструкції з підготовки і подання податкових документів в електронному вигляді засобами телекомунікаційного зв'язку, затвердженої ще наказом ДПАУ від 10.04.2008 р. №233 (далі — Інструкція №233), про те, що за відсутності посади бухгалтера електронна звітність підписується ЕЦП керівника та ЕЦП печатки.

Дозволимо собі не повністю погодитися з такими висновками з огляду на таке.

По-перше, згідно з пп. 48.5.1 ПКУ, податкова декларація повинна бути підписана керівником платника податків або уповноваженою особою, а також особою, яка відповідає за ведення бухгалтерського обліку та подання податкової декларації до контролюючого органу. Лише для випадку, коли ведення бухгалтерського обліку та подання податкової декларації здійснюються безпосередньо керівником платника податку, ПКУ встановлює, що така податкова декларація підписується цим керівником. Це єдиний випадок, коли декларація може бути підписана лише керівником.

По-друге, при прийнятті звітності перевіряється, чи підписали її відповідальні особи. Тобто особи, зазначені у ф. №1-ОПП. І стосується це обох видів звітності: як паперової, так і електронної. Отже, якщо на особу подано форму №1-ОПП, то без її підпису податкова декларація не є поданою (поданий документ не вважається податковою декларацією). Так, згідно з пп. 4.13.6 Методрекомендацій №5161, при прийнятті звітності електронними каналами контролюючий орган перевіряє заповнення реквізитів електронного звіту, які є обов'язковими для звітів на паперових носіях, що забезпечується відповідними алгоритмами контролю (згідно з п. 48.3 ПКУ та пп. 4.8 згаданих Методрекомендацій, до таких реквізитів належать підписи визначених ПКУ посадових осіб).

По-третє, визначаючи повноваження бухгалтера, Закон про бухоблік2 робить це спільно для всіх осіб, уповноважених на ведення бухобліку. У ч. 7 ст. 8 цього Закону зазначено: «Головний бухгалтер або особа, на яку покладено ведення бухгалтерського обліку підприємства (далі — бухгалтер)...». Таким чином, положення вищезгаданої Інструкції №233 щодо накладання підпису бухгалтера, які були обмежено розтлумачені податківцями, на нашу думку, поширюються на будь-якого бухгалтера, в т. ч. і на представника централізованої бухгалтерії або аудиторської фірми як на особу, відповідальну за ведення бухобліку.

1 Методичні рекомендації щодо приймання та комп'ютерної обробки податкової звітності платників податків в органах ДПС України, затверджені наказом ДПСУ від 14.06.2012 р. №516.

2 Закон України від 16.07.99 р. №996-XIV «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні».

Щоправда, саме підписання такою особою декларації, у разі ведення бухобліку сторонньою організацією, податковий орган вважає таким, що може застосовуватися за бажання платника податків. Таке підписання, на думку податкового органу, здійснюється, лише якщо це передбачено відповідним договором на бухгалтерське обслуговування.

Олексій КРАВЧУК, к. ю. н., доцент, аудитор

До змісту номеру