• Посилання скопійовано

Щодо застосування книг обліку розрахункових операцій при торгівлі пивом фізичними особами — підприємцями — платниками єдиного податку першої та другої групи

Лист Державної фіскальної служби України від 08.09.2015 р. №19201/6/99-95-42-01-16-01

Щодо застосування книг обліку розрахункових операцій при торгівлі пивом фізичними особами — підприємцями — платниками єдиного податку першої та другої групи

Суттєво. З 01.07.2015 р. ФОП — платники ЄП 1-ї та 2-ї групи, які здійснюють роздрібну торгівлю пивом, при розрахунках готівкою зобов'язані застосовувати РРО або використовувати КОРО та РК.

! Платникам ЄП 1-ї та 2-ї групи

Державна фіскальна служба України розглянула лист щодо застосування книг обліку розрахункових операцій при торгівлі пивом фізичними особами — підприємцями — платниками єдиного податку першої та другої групи і повідомляє таке.

Підпунктом 14.1.5 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України (далі — Кодекс) та статтею 1 Закону України від 19 грудня 1995 року №481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» (далі — Закон №481) визначено поняття «алкогольні напої», згідно з якими алкогольні напої — це продукти, одержані шляхом спиртового бродіння цукровмісних матеріалів або виготовлені на основі харчових спиртів із вмістом спирту етилового понад 0,5 відсотка об'ємних одиниць, які зазначені у товарних позиціях 2203, 2204, 2205, 2206, 2208 згідно з УКТ ЗЕД, а також із вмістом спирту етилового 8,5 відсотка об'ємних одиниць та більше, які зазначені у товарних позиціях 2103 90 30 00, 2106 90 згідно з УКТ ЗЕД.

Отже, пиво належить до алкогольних напоїв, а згідно з частиною дванадцятою статті 15 Закону №481 роздрібна торгівля алкогольними напоями (крім столових вин) може здійснюватися суб'єктами господарювання всіх форм власності, у тому числі їхніми виробниками, за наявності у них ліцензій.

Ліцензія видається за заявою суб'єкта господарювання.

У заяві про видачу ліцензії на роздрібну торгівлю алкогольними напоями зазначаються адреса місця торгівлі, перелік реєстраторів розрахункових операцій (далі — РРО) (книг обліку розрахункових операцій), які перебувають у місці торгівлі, та інформація про них: модель, модифікація, заводський номер, виробник, дата виготовлення; реєстраційні номери посвідчень РРО (книг обліку розрахункових операцій), які перебувають у місці торгівлі, та дата початку їх обліку в органах ДФС.

Таким чином, з 1 липня 2015 року ліцензуванню підлягає діяльність з виробництва, імпорту, експорту, оптової та/чи роздрібної торгівлі пивом на загальних підставах, передбачених для алкогольних напоїв.

Відповідно до статті 3 Закону України від 6 липня 1995 року №265/95 «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (далі — Закон №265) суб'єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для подальшого її переказу, зобов'язані:

проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи РРО з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених Законом №265, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок.

Згідно з пунктом 296.10 статті 296 Кодексу РРО не застосовуються платниками єдиного податку першої групи та, зокрема, платниками єдиного податку другої групи (фізичні особи — підприємці) незалежно від обраного виду діяльності, обсяг доходу яких протягом календарного року не перевищує 1000000 гривень. У разі перевищення в календарному році обсягу доходу понад 1000000 гривень застосування РРО для такого платника єдиного податку є обов'язковим.

Водночас, оскільки з 01.07.2015 р. діяльність з роздрібної торгівлі пивом підлягає ліцензуванню на загальних підставах, передбачених для алкогольних напоїв, то фізичні особи — підприємці — платники єдиного податку, зокрема першої та другої групи, які здійснюють роздрібну торгівлю пивом, при розрахунках готівкою зобов'язані застосовувати належним чином зареєстровані РРО з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або використовувати книги обліку розрахункових операцій та розрахункові книжки у випадках, передбачених чинним законодавством.

Голова Р. НАСІРОВ

До змісту номеру